1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 2018 yatırımlarda rekor yılı olacak
2018 yatırımlarda rekor yılı olacak

2018 yatırımlarda rekor yılı olacak

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, kapasite kullanım oranlarının yüzde 80'lere ulaşmasının yeni yatırımları gerekli kıldığını belirterek, ''Tahmin ediyoruz ki 2018 yılında ilk kez kamu ve özel sektörün toplam yatırımları 1 trilyon lirayı geçecek'' dedi.

A+A-

Elvan, yaptığı açıklamada, 2018'de yatırım harcamalarının artarak devam etmesini beklediklerini söyledi. Küresel ekonomide canlanma görüldüğüne dikkati çeken Elvan, ''İhracatımızdaki artış devam ediyor. O nedenle 2018 yılında yatırımlarda canlanma olacağını düşünüyoruz. Özellikle kapasite kullanım oranlarının yüzde 80'lere çıkması yeni yatırımların gerekliliğini ortaya koyuyor. Bu açıdan da yatırımlar çok daha iyi noktaya gelecek. Gelecek yıl kamu olarak 141 milyar liralık bir yatırım söz konusu. Özel kesimin ise 1 trilyon liraya yakın bir yatırım yapacağını tahmin ediyoruz ki 2018 yılında ilk kez kamu ve özel yatırımları 1 trilyon lirayı geçecek'' diye konuştu.

ÖZEL SEKTÖRÜN PAYI YÜZDE 86

Özel kesimin son 15 yılda çok güçlendiğini kaydeden Elvan, özel sektör yatırımlarının 2002 yılına göre 4 kat arttığının altını çizdi. Elvan, toplam yatırımlar içinde özel sektörün payının yüzde 86, kamu yatırımlarının ise yüzde 14 olduğunun altını çizerek, ''Biz (kamu) özellikle özel kesimin yatırımlarının hızlandırılmasının önünü açacak alanlara yoğunlaşıyoruz. Bunlar; ulaşım, sağlık, baraj, gölet, sulama yatırımları olabilir. Biz özel sektörün tarıma, sanayiye daha fazla yoğunlaşmasını arzu ediyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.

İNSANLARIN KENDİ İŞLERİNİ KURMALARINI İSTİYORUZ

Geri kalmış bölgelerde girişimci destekleme merkezleri kurulmasının da bakanlığın 2018 planları arasında yer alacağını anlatan Elvan, ''Daha çok girişimci yetiştirmeyi, insanımızın kendi işini kurmasını arzu ediyoruz. Yenilikçi bir yaklaşımla yeni ürünler üreterek bunları sadece Türkiye'ye değil dünyaya da pazarlamasını istiyoruz'' açıklamasında bulundu. Gençlerin iş arayandan çok işveren konumunda olmalarını tercih ettiklerini vurgulayan Elvan, bu noktada girişimci destekleme merkezlerine yoğun bir şekilde katkı vereceklerini kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.