1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti erken seçimin yerine erken kurultayı gündeme aldı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti erken seçimin yerine erken kurultayı gündeme aldı!

A+A-

Yılın ilk gününün sabah saatlerinde Ankara'daki dostlarla konuşurken, yeni yılın siyasi falı öncelikli konumuz oldu.

Açıkçası...

İlk günün sabahında yeni yılın siyasi gündemini merak ettik. Siyasetin 2019'da ki iki seçime odaklandığı süreçte, olabilecek sürprizleri öğrenmeye çalıştık.

Çünkü...

31 Mart 2019'da yerel seçim yapılacak. Bu seçimden 7 ay sonra da 3 Kasım 2019'da cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimi yapılması planlandı.

Ne var ki...

Siyaset dünyası genel seçimin yerel seçim sonrası yapılması halinde ortaya çıkacak riskleri gündeminden hiç çıkarmadı. Başta muhalefet partileri olmak üzere geniş bir kesimde genel seçimin yerel seçimden önceye alınması olasılığı giderek güçleniyor.

Hatta...

Bazı partiler 2018 sonbaharında seçime hazır olacak şekilde hazırlık yapıyor.

İşte...

Biz de bu beklentileri yılın ilk gününün sabahında Ankara'daki kulağı delik dostlara sorduk. Cevap iki aşamalı geldi:

Bir...

1.-yazi-icin-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan.jpg"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimlerin zamanında yapılmasından yana olduğunu her fırsatta tekrarlıyor. Bugün de erken bir genel seçime soğuk bakıyor."

Yani...

"Yani, AK Parti'nin gündeminde erken seçim yok, seçim hazırlığı da yok."

İki...

"AK Parti erken genel seçimi düşünmüyor, ama 12 Eylül 2018 olarak açıkladığı kurultayını öne çekme hazırlığı yapıyor."

Şuna dikkat çektiler:

"Halen ilçe ve il kongreleri devam ediyor. Bu sürecin nisan ayına kadar tamamlanması planlandı. Ancak, bazı yasaların çıkması ve 2019'daki seçim hazırlıkları için zaman kazanılması gerekiyor."

Beklentileri şu:

"Ankara'daki havaya göre AK Parti kurultayını ramazan ayından önce yapmak istiyor. Eğer yetişmezse bayramdan hemen sonra olabilir."

Bu durumda...

Mayıs ayı başında kurultay toplanması yüksek olasılık görülüyor. Ramazan öncesine kurultay yetişmezse de, haziran ortası için tahmin yapılıyor.

Konuştuğumuz dostlar şunu da söylediler:

"Bu ay içinde kabine revizyonu beklentisi de var. Ancak kurultay ramazan öncesine çekilirse hükümetteki değişiklik kurultay sonrasına kalır."

Şunu da eklediler:

"Böylece AK Parti seçim hazırlığını da güçlü bir şekilde başlatmış olur."

40 bin denekle en büyük araştırma başlıyor

 

Ankara'da, siyaset kulislerinin içinde olan kulağı delik dostlarla konuşurken, AK Parti'deki bir başka hazırlığa da dikkat çektiler:

"AK Parti kamuoyu araştırmalarına çok önem veriyor, adımlarını buna göre atıyor. Seçim atmosferine girerken çok geniş kapsamlı araştırma için harekete geçildi."

Bilgi şu:

"Manipülasyonlardan etkilenilmemesi için yurt dışından bir araştırma firmasıyla el sıkışıldı. Tam 40 bin denekle çok kapsamlı araştırma yapılacak. Bu da AK Parti'nin yol haritası olacak."

 

Bahçeli'nin önerisi "çatılı ittifak" için yasa değişikliği olur mu?

 

3.-yazi-icin-devlet-bahceli.jpgŞu sıralar... Ankara'nın gündeminde genel seçimi ilgilendiren bir siyasi formül arayışı daha var. Omu da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli kasım ayında dile getirdi:

"Partilerin aldıkları oyları da gösteren çatı ittifakı olabilir."

Öneriye göre...

Seçim ittifakı kararı alan partiler önce çatı oluşturacaklar. Oy pusulasında diğer partilerle birlikte bu çatı yer alacak. Ancak, çatının altında ittifakı oluşturan partilerin de adları yazılacak.

Seçmen çatı ittifakı için tercih yaptıktan sonra altındaki partiyi de tercih edecek.

Böylece...

İttifak partilerinin oyları sayımda ortaya çıkacak. 16 Nisan referandumundaki evet oylarına hangi partinin ne kadar katkı yaptığı, ya da yapmadığı tartışması ortadan kalkacak.

Aslında...

Seçim ittifakı yeni bir yöntem değil. 1991 seçiminde Islahatçı Demokrasi Partisi, Milliyetçi Çalışma Parti ve Refah Partisi seçim ittifakı yapmışlardı. Ancak IDP ve MÇP adayları RP listesinden aday olmuşlardı.

Bahçeli'nin önerisi, çatı ittifakı ile partilerin oylarını görebilecekleri sistemi gündeme getiriyor.

Ankara'daki dostlar, kulisleri şöyle aktardılar:

"Başlangıçta Cumhurbaşkanı Erdoğan ittifaka soğuk bakıyordu. Fakat son zamanlardaki '2019'a MHP ile birlikte yürüneceği' mesajı ittifakın gündeme alındığını gösteriyor."

Düşünceleri şu:

"Çatı ittifakı yasa değişikliğiyle olabilir. O değişikliğin de seçimden 1 yıl önce yapılması gerekiyor. AK Parti'nin erken kurultay hazırlığı da bununla ilgili gözüküyor. İşaretler bu yönde."


Yeni yılın ilk sabahında Ulucami ve Şehreküstü'de yer kalmadı

 

4.-yazi-icin-yeni-yilin-ilk-sabah-namazi-ulucami-ve-sehrekustu.jpgNeredeyse yeni yıl geleneğine dönüştü. Son yıllarda yılbaşı gecesinin sabahında, yılın ilk sabah namaz için Ulucami'ye gelenler caddelere taşıyor, hatta Atatürk Caddesi'nde trafik duruyor.

Dün sabah yine aynı görüntüler oluştu.

Yeni yılın ilk sabah namazı için Ulucami'ye gelenlerin oluşturduğu trafik nedeniyle Atatürk Caddesi tıkandı. Camide yer kalmayınca da bahçede kalanlar soğuktan üşümemeleri için çevre camilere yönlendirildi.

Benzer görüntüler Şehreküstü Camii'nde de yaşandı.

Geçen yıl Şehreküstü Camii İmamı Lütfi Taşçı'nın çağrısıyla başlayan uygulamada bu yıl gençlik dernekleri organizasyona yönelince Şehreküstü Camii doldu taştı.

Sabah namazını Bursa İl Müftüsü İzan Turan kıldırırken, Şehreküstü Camii sabah namazı cemaatine Bursa Valisi İzzettin Küçük de katıldı.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.