1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Altepe’nin en zor siyasi kararı: Lidere sadakat-seçmene hesap
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Altepe’nin en zor siyasi kararı: Lidere sadakat-seçmene hesap

A+A-

Rusya’nın Sesi radyosunun Bi De Bunu Dinle programında Yavuz Oğhan canlı yayında doğrudan sordu: Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe istifa edecek mi?

Soruya cevap verebilmek pek de kolay değil.

Çünkü…

Başkan Altepe iki gündür Bosna’nın bağımsızlığının 25, Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in vefatının 14. yıldönümü törenleri nedeniyle Saraybosna’da.

O nedenle…

Altepe’nin kararını bilemediğimiz için, istifa edip etmeyeceğine yönelik bir yorum yapmak da kolay değil.

Ancak…

Burada konuyu önemli kılan şu: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başlangıçta doğrudan söylemese bile 2 gündür Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı’nın istifasının beklendiğini açık açık söylüyor.

Bu da…

Altepe’nin artık bir karar aşamasına geldiğini gösteriyor.

Erdoğan siyasi otoriteyi önemseyen bir lider, daha önce vurguladığımız gibi de karar verdiğinde ikna edebilmek ve geri döndürebilmek mümkün değil.

Açık açık istifasını beklediğini söylediği Altepe için çok zor bir seçenek ortaya çıkıyor: Siyaset yaptığı, bağlılığını bugüne kadar hep gösterdiği ve en önemlisi göreve getiren irade olan liderinin çağrısını kabul edip istifa edecek mi, yoksa oy aldığı seçmen tercihi mi yapacak?

Bu noktada…

Yavuz Oğhan gelişmelere halkın ne dediğini merak etti.

Aslında…

Bugün yaşanan sorun belediye başkanlarının genel sorunu olarak da kabul edilebilir. Doğal olarak, kentlerde belediye başkanının çalışma yöntemi ve tercihlerinden çok memnun olan da vardır, hiç memnun olmayıp tepki gösteren de olur.

Bu değerlendirmeye “İş yapan hata da yapar, hiçbir şey yapmayanın hatası da olmaz” deyişini eklemek de mümkün.

Her belediye başkanı gibi Altepe’nin çalışmalarını beğenip destekleyenler kadar, “gitse de kent kurtulsa” yaklaşımı gösterenlerin olması da normal.

Ne var ki…

Yerel seçime 1.5 yıl, adayların belirlenmesine de 1 yıl kala ilk kez gündeme gelen değişim yöntemini izleyen vatandaş, bunun nedenini merak ediyor.

Bu meraklar cevap bulamadığında zan oluşuyor ki, konunun siyasi boyutu açısından bu da önemli olsa gerek.

Galiba…

Kararı zorlaştıran da bu.

 

AK Parti’de 4 ihraç

 

Teşkilatta yaşanan değişim sonrası ilçelerde yeniden yapılanma sürecine giren AK Parti’de bir yandan da parti içi işleyiş devam ediyor.

Bu kapsamda…

Cemalettin Torun’un il başkanlığı döneminde ihraç istemiyle hazırlanan 4 dosya İl Disiplin Kurulu’nda görüşüldü ve Fatih Karayılan, Nezir Asaroğlu, Halil İbrahim Beşen, Levent Artan hakkında ihraç kararı verdi.

Kararlar, Yüksek Disiplin Kurulu’nda onaylandıktan sonra kesinleşecek.


CHP delege seçimine Çohan yorumu: Bizi ötekileştiriyorlar

 

Mimar Recep Çohan bir dönem CHP Osmangazi’de İsmet Karaca yönetiminde yer aldı, Karaca’nın milletvekili aday adayı olmasıyla ilçe başkanlığı üstlendi.

Şu anda…

Osmangazi Belediye Meclisi Üyesi olarak CHP kimliği taşıyor, yapılacak kongrede de aday olması bekleniyor.

Ziyaretimize geldiğinde, delege seçimleri için farklı bir değerlendirme yaptı:

“Seçimde rekabet başarı getirir. Ama burada yok etme üzerine siyaset kurgulandığı için partiye zarar veriyor.”

İhraç edilmek istendiğini, ancak İl işlemi durdurduğu için sonuç alınamadığını vurguladıktan sonra şunu söyledi:

“Yaşamım sivil toplum örgütlerinde geçti. Bugüne kadar kimseyle problemim olmadı, ama burada bizi ötekileştiriyorlar.”

Bu noktada…

Parti binasındaki Grup toplantılarına çağrılmadığını, gittiği toplantıya girmesini CHP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca’nın engellediğini iddia etti. Bunu dilekçe ile sormuş, ama cevap alamamış.

Yanı sıra…

Delege seçimlerinin başlamasına saatler kala bile takvimi alamadığını, bazı mahallelerde haber vermeden yer ve saat değişiklikleri yapıldığını, akşam saati olması gereken seçimin kimi mahallelerde öğle saatlerine alınarak çalışanların katılmalarının engellendiğini öne sürdü.

Söylediği şu:

“CHP Osmangazi’de dar kadroyla yönetiliyor, delege seçimleri de sanıldığı kadar demokratik olmadı.”


Çohan Osmangazi’de aday mı?

 

Recep Çohan’a sohbetimiz sırasında, 10 Aralık’ta yapılacak CHP Osmangazi kongresinde aday olup olmayacağını sorduk. Şöyle bir tarif yaptı:

“Herkese eşit davranacak, herkese siyaset yapma olanağı tanıyacak ve alan açacak kim varsa gönülden desteklerim. İktidarın yolu da bu anlayıştan geçer.”

Şunu da ekledi:

“İsmet Karaca ve arkadaşları kongre salonuna tek aday giremeyecekler. Düşündüğü gibi kolay bir kongre olmayacak. Ben varım ya da yokum fark etmez.”


Felsefe konferansları başlıyor: Makinalar hayal kurabilir mi?

 

Artık bir Bursa geleneği olarak her kış sezonu etkinlikleri içinde yerini aldı. Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Çüçen ile Bursa Felsefe Kulübü Başkanı Diş Hekimi Gürkan Kaya önderliğindeki Felsefe Konferansları bu kış sezonunda da önemli konukları ve ilgi çekici konularıyla 21 Ekim Cumartesi günü başlıyor.

Saat 17.00’de Ördekli Kültür Merkezi’nde başlayacak ilk konferansın konuşmacısı İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgüç Güven oldu.

Üstelik…

Doç. Dr. Güleç’in günümüzün robot teknolojisi ile örtüştüğü için cazibesi artan çarpıcı bir konusu var: Makinalar hayal kurabilir mi?

İkinci konferans 18 Kasım’da.

İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Vedat Kamer yine güncel bir konu olan yapay zeka ve mantık ilişkisini tartışmaya açacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.