1. YAZARLAR

  2. Niyazi Pakyürek

  3. Başarının boyutlarını hedefler belirler
Niyazi Pakyürek

Niyazi Pakyürek

Yazarın Tüm Yazıları >

Başarının boyutlarını hedefler belirler

A+A-

‘Atlar her daim kullanılacaktır. Otomobil ise geçici bir moda olabilir…’ Finans  ve bankacılık dünyasının ne derece “ileri” öngörülere kaynaklık ettiğini en iyi, herhalde yukarıdaki söz açıklar. ABD’de bir banka müdürü 1903 yılında önüne gelen bir kredi talebini, kredinin istenme gerekçesini okuyunca reddetti.

Kredi talebi reddedilen kişi meşhur Ford otomobilleri fabrikasının sahibi Henry Ford soluğu banka müdürünün odasında aldı: “Nasıl böyle devasa bir projeyi geri çevirirsiniz” diye çıkıştı. Banka müdürü kendinden oldukça emin bir tavırla “Otomobil ancak geçici bir moda olabilir. Bu tarz geçici işlerle uğraşacak zamanım yok” dedi. Bunun üzerine Henry Ford odadan çıkarken şöyle seslendi: “Gün gelecek yollarda at arabaları kalmayacak, bütün ulaşım otomobillerle sağlanacak.”

Henry Ford otomobil sektörünün kurucusu ve bir numaralı ismi olmayı başardı, ama bu sonuca ulaşıncaya kadar beş kez iflas ederek her şeye yeniden başlamak mecburiyetinde kalmıştı. Yani inanmış bir insan için hedefine ulaşmak, “Nereye gittiğini bilen bir yelkenin önünü kesecek rüzgâr yoktur” düsturundandır.

1865’te basılan “Alice Harikalar Diyarında” adlı kitabı Lewis Carroll takma adıyla yazan papaz, matematikçi ve fotoğrafçı Charles Lutwidge Dodgson’dan başkası değildi. Herkesin masal kitabı olarak bildiği bu kitap, gerçekte bir çocuk masalı değildir. Mantık ve matematik kavramlarının metin aralarında tartışıldığı bu kitap, derin manasıyla günümüze dahi ışık tutmaktadır. Özellikle hedefler ve hedeflerin insan hayatındaki değeri hususunda anılan kitapta pek çok kıssadan hisse yer alıyor. Kitabın ana karakterlerinden Cheshire kendisi ile Alice arasında geçen her diyalog birer ders niteliğindedir. Mesela, “Nereye gideceğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin hiçbir önemi yok” cümlesi hedef koyma hususunda tam anlamıyla bir ders veriyor.

İnsan neticede inandığı ve ortaya koyduğu şey neyse odur. Bir müzik efsanesi olan Beethoven’ın keman tutuşunu gören hocası, kendisine daha ilk derste müziği bırakmasını söylemişti. Bütün zamanların en çok satan kitaplarından “Martı”nın yazarı Richard Bach tam 18 yayınevinden ret cevabı almıştı. ABD’nin kitapları en çok satan yazarlarından William Saroyan, ilk kitabı basılmadan önce, çok sayıda yayınevinden yüksekliği 75 santime ulaşan ret mektupları almıştı. Bir başka örnekte, filmi de yapılan “Rüzgar Gibi Geçti” kitabının yazarı, kitap yayımlanmadan önce 38 kez reddedilmişti. Başarıların boyutlarını belirleyen en önemli kriterlerden biri ‘HEDEFLER’dir.

Bayram’ın Trafik Bilançosu

Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da acıları yaşadık. Binlerce trafik kazası, onlarca ölü, yüzlerce yaralı. Bunun bir tek izahı var: Dikkatsizlik. Bunların önüne nasıl geçilir? Acaba sürücü kurslarında motor, trafik kuralları, direksiyon çalışmalarını bir tarafa bıraksak da sadece psikoloji ve yol seyri ahlakı üzerinde mi dursak?

Kitap: Ramazan Kurtoğlu-Nörofinans, Asi Kitap

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.