Bugun...
Bizi izleyin:Anılarla Orhan Kemal

Tarih: 09-04-2017 15:08:45 + -


Nilüfer'de düzenlenen “Anılar İçinde Orhan Kemal” söyleşisine konuk olan Adnan Özyalçıner ve Güney Özkılınç, usta kalemin pek bilinmeyen anıları ve Bursa yıllarını anlattılar.


Anılarla Orhan Kemal

Dilek Atlı

Nilüfer Kütüphane'nin düzenlediği “Anılar İçinde Orhan Kemal” söyleşide, unutulmaz yazar Orhan Kemal'in hayatına ve edebiyatına ışık tutuldu. 2017 Yılın Yazarı Orhan Kemal etkinlikleri kapsamında yapılan söyleşide öykücü Adnan Özyalçıner ile araştırmacı Güney Özkılınç, Orhan Kemal'in pek bilinmeyen anılarını dinleyicilerle paylaştılar. Akkılıç Kütüphanesi'nde gerçekleştirilen etkinlikte katılımcılara bir de Orhan Kemal'in anı türündeki kitabı 'Nâzım Hikmet'le 3,5 Yıl' armağan edildi.
 
BURSA CEZAEVİ...
 
Özkılınç, hazırladığı fotoğraf gösterimiyle Orhan Kemal'in yaşam öyküsünü dinleyiciler için kısaca özetledi.

Yazarın yaşamı hakkında dönüm noktalarına değinen Özkılınç, Orhan Kemal'in Bursa Cezaevi yılları ve Nâzım Hikmet'le geçen üç buçuk yıllık koğuş arkadaşlığı üzerinde durdu. Bursa Cezaevi'nde geçen yıllarını Orhan Kemal'in öykülerine taşıdığını söyleyen Özkılınç, “O dönem hapishane arkadaşlığı yapan Orhan Kemal, Kemal Tahir, Kemal Sülker ve Nâzım Hikmet arasında edebiyat üzerine sürekli bir tartışma, düşünme var. Bu arada da biriken birçok anı” dedi. 
 
Bu anılardan bazılarını dinleyicilere aktaran Özkılınç, şunları kaydetti:

“Bir gün Orhan Kemal'in Kestel yolunda bir tavşan çıkıyor karşısına. Nâzım Hikmet'e götürüyor. Nâzım, tavşanı çok seviyor ve adını Mercan koyuyor. Deliçay'dan üzerine motif çizilebilecek taşlar da topluyor. Nâzım Hikmet bu taşların üzerine lâle motifi çiziyor. Piraye'ye mektuplarında Orhan Kemal ile Bursa kaplıcalarına gittiklerini anlatır Nâzım Hikmet. Bursa Cezaevi'nden gönderdiği öykülere koymak üzere Kemal Sülker bir isim arıyor ve Orhan Kemal ismini buluyor. Böylece Mehmet Raşit Öğütçü, Orhan Kemal adını alıyor.”
 
YAZIN EVRENİ...
 
Adnan Özyalçıner ise konuşmasına “Nâzım Hikmet'le 3,5 Yıl” kitabından bölümler okuyarak başladı. Orhan Kemal'in bir yazı işçisi olduğunu vurgulayan Özyalçıner, şunları söyledi: 
 
“Evine ekmek götürememiştir bazı günler. Ama yazarlığından ödün vermeyi aklından bile geçirmemiştir. İnsanlık ve yazarlık onurunu her şeyden üstün tutmayı bilmiş, okurunu aldatmamıştır. Bu yönüyle örnek bir yazar ve insandır. Öykülerinde ekmek kavgasına ve kadın, çocuk işçilere yer vermiştir. Yaşanan birçok trajik olaydan komik sonuç çıkarmak birçok öyküsünde görülür. Karşılıklı konuşmaya sıkça yer vermesi kolaycılık gibi görünse de aslında kişilerini karşıtlıklarıyla çizmeyi yeğlemesindendir. 1956 yılında Arka Sokak adlı kitabı nedeniyle yargılandığında yargıcın, 'Bu ülkede zengin insanlar da var. Neden onları anlatmıyorsun?' sorusuna verdiği karşılık, 'Ben, gerçekçi yazarım. En iyi bildiğim konuları seçerim. Varlıklı yurttaşların nasıl yaşadıklarını bilmiyorum' cevabını vermiştir.”
 
Adnan Özyalçıner, konuşmasına 2015 yılında vefat eden eşi şair ve yazar Sennur Sezer'in bir şiirini okuyarak son verdi.

Söyleşinin ardından Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Bukle Erman, Güney Özkılınç ve Adnan Özyalçıner'e Başkan Mustafa Bozbey adına teşekkür etti.

DİĞER Yaşam Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
  Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
 • Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
  Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
 • 18`inde kraliçe oldu
  18`inde kraliçe oldu
 • Bursalı şehide son görev
  Bursalı şehide son görev
 • Bursa'da kurtuluş coşkusu
  Bursa'da kurtuluş coşkusu
 • Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
  Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Bursa'da silahlı soygun
  Bursa'da silahlı soygun
 • Erdoğan'dan şehit Eren Bülbül'ün ailesine ziyaret
  Erdoğan'dan şehit Eren Bülbül'ün ailesine ziyaret
 • Erdoğan: '2019'da bir reform gerçekleştireceğiz'
  Erdoğan: '2019'da bir reform gerçekleştireceğiz'
 • Şoför, yolcuyu otobüsten zorla indirdi
  Şoför, yolcuyu otobüsten zorla indirdi
 • Bursa'da öğrencilerin bulunduğu minibüs kaza yaptı
  Bursa'da öğrencilerin bulunduğu minibüs kaza yaptı
 • Traktör 100 metrelik uçuruma yuvarlandı: 2 ölü
  Traktör 100 metrelik uçuruma yuvarlandı: 2 ölü
VİDEO GALERİ
YUKARI