1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Ankara’da değişim gündemi: AK Parti ilçeleri masaya yatırdı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara’da değişim gündemi: AK Parti ilçeleri masaya yatırdı!

A+A-

Ankara’da dün AK Parti’nin her ay düzenli yaptığı genişletilmiş il başkanları toplantısı vardı. AK Parti Genel Başkanı olarak konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışında “Bu yürüyüşe ayağını uyduramayan kim varsa kenara koymalıyız” dediği toplantı, AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman için ayrı bir önem taşıyordu.

Çünkü…

16 günlük İl Başkanı olarak toplantıya ilk kez katılıyordu.

Toplantıda…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İl Kadın Kolları Başkanı Gülten Kapıcıoğlu, İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Tarık Kederli ile Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkanvekili Atilla Ödünç de vardı.

AK Parti Genel Merkezi’ndeki toplantının öğleden sonraki basına kapalı bölümünde teşkilat değerlendirmeleri yapıldı.

Yanı sıra…

Teşkilat Başkanlığı’ndaki ikili görüşmeler sırasında da, İl Başkanı Ayhan Salman’la birlikte ilçe başkanları masaya yatırıldı.

Açıkçası…

İlçe başkanlarıyla ilgili olarak Salman’ın görüş ve değerlendirmeleri alındı.

Hangi ilçelerin konuşulduğu elbette bilinmiyor. O nedenle, değişimin boyutu ile ilgili tahmin de yapılamıyor.

Ancak…

AK Parti kulislerinde, “Cumhurbaşkanı’nın işareti” doğrultusunda “geniş kapsamlı bir değişim” beklentisi var.

Bu arada...

Görevi bırakan Cemalettin Torun’un15 Eylül’de Keles’le başlayacak şekilde planladığı ilçe kongreleri takvimi de ekim ayına bırakıldı.

Kulağımıza gelenlere göre, İl Başkanı Salman bugün de Ankara’da kalıp Genel Merkez’de bu kez yönetim kurulu aday listesi için ön değerlendirme görüşmeleri yapacak.

Bu noktada…

AK Parti’deki gelişmelere kulağının delik olduğunu bildiğimiz Ankara’daki iki dostla yönetimin nasıl oluşabileceğini konuştuk. İkisi de farklı görüşte.

Biri…

“Ayhan Bey, yönetimin 3 katı olarak 150 kişilik bir liste hazırlar, sonra koordinatörler gelip bu listedekilerle görüşürler ve 50 kişiye iner” dedi.

Diğeriyse…

“50 kişilik yönetim ve 25 yedekten oluşan liste güvenlik soruşturması için Ankara’ya gönderilir. Sonra koordinatörler gelip listeye son şeklini verir, ama büyük çaplı bir değişim olmaz” dedi.

Zamanla ilgili tahmin de şu:

“12 Eylül’de listeyi Ankara’ya gönderir, koordinatörler hafta sonu gelir.”

Değişime uygun, merkeze açık liste

 

Rakam şaşırtıcı… Ayhan Salman’ın oluşturacağı AK Parti İl Yönetim Kurulu için CV verenlerin sayısı 800’ü aşmış, Salman da başvuranların büyük bölümüyle görüşmüş.

Bu kadar çok başvurudan güçlü liste çıkarmak seçme şansı açısından kolaylık, ama eleme yapmak da çok zor olur.

Konuştuğumuz dostlar listeyi şöyle tarif ettiler:

“İçe yönelik liste olmayacak. Değişimin mantığına uygun, özellikle de merkeze açık yönetim oluşacak.”

Şunu da eklediler:

“Listede DYP/DP’li isimleri görürseniz şaşırmayın.”


Çavuşoğlu’na özel görev: Arakan’a yardımları koordine ediyor

 

Görünen o ki… Bu dönem gündeme gelen konular Başbakan Yardımcısı  Hakan Çavuşoğlu’nun siyasi popüleritesini arttıracak. Çünkü, kamuoyunun ilgisini çekecek gelişmeler, Çavuşoğlu’na bağlı kurumların sorumluluk alanlarında oluyor.

Örneğin…

Son günlerde Arakan’da yaşanan Müslüman soykırımı nedeniyle bölgeye yapılacak yardımlar için kısa adı TİKA olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı görevlendirildi.

Aslında…

TİKA’nın kuruluş amacı Türk dünyası içindeki yardımlaşmayı sağlamaktı, ama Arakan’da ortaya çıkan özel durum özel görevi getirdi.

TİKA da kurum olarak Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’na bağlı.

O nedenle…

Türk dünyası yanında Arakan’a yapılacak yardımların koordinasyonunu da üstlenen Çavuşoğlu dün ATV kanalının sabah programına canlı bağlantıyla konuk oldu.

Hatta…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın Bangladeş’e giderek Arakan’dan gelen Müslüman sığınmacılarla görüşeceğini de programda açıkladı.

Söyledikleri çok anlamlıydı:

“Devasa ekonomiye sahip ülkelerin ‘duymadım, görmedim, bilmiyorum’ şeklinde tavır aldıklarını görüyoruz. Biz Haiti’de deprem yaşanıyorsa orada olacağız. Filistin’de de, Arakan’da da olacağız. İnsanlık adına elimizi uzatacağız.”

Şunu da vurguladı:

“Myanmar bize mesafe olarak uzak olabilir, ama gönlümüze yakın.”


Ertuğrul Yalçınbayır ablasını kaybetti

 

2002’de Abdullah Gül başbakanlığındaki ilk AK Parti hükümetinde yer alan Ertuğrul Yalçınbayır bu kentin çıkardığı ilk Başbakan Yardımcısı’ydı. Hakan Çavuşoğlu ise Bursa’nın çıkardığı ikinci Başbakan Yardımcısı oldu.

Gerçi…

AK Parti’den ayrılan Yalçınbayır artık siyasetin içinde değil, ama dün ablası Kamile Aydın’ı kaybetmenin acısını yaşadı.

Hürriyet Merkez Camii’nden dün ikindi namazında kaldırılan cenaze Ahmetpaşa Mezarlığı’na defnedildi.

Yalçınbayır ve ailesine sabır, ablasına rahmet diliyoruz.


Sergisini gezen Kılıçdaroğlu’na şiir kitabını da imzalayıp verdi

 

Bayram öncesi Çankkale’de CHP’nin Adalet Kurultayı vardı. Kurultay çalıştaylarından biri Eğitimde Adalet başlığını taşıyordu ve Eğitime Ulaşmada Adalet bölümünde CHP Bursa eski Milletvekili Kemal Demirel sunum yapıp, kapanan köy okulları fotoğraf sergisi açtı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çok etkilendiğini söylediği sergiyi gezerken de Demirel yayınladığı şiir kitabını imzalayıp eşi Nimet Demirel’le birlikte verdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.