1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Başkan Altepe açıkladı: Selvili Cadde’ye viyadüklü çözüm!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Başkan Altepe açıkladı: Selvili Cadde’ye viyadüklü çözüm!

A+A-

Tarih 23 Şubat 2006… Çekirge Caddesi üzerinde bulunan ve yapıldıklarında Bursa’nın en prestijli iş merkezi olan İntam’ın 2 bloğu, yamaçlardaki heyelan nedeniyle yıkıldı.

Binaların yıkılmasına yol açan toprak kayması, arkalarından geçen ve Hamzabey ile Çekirge’yi birbirine bağlayan Selvili Cadde’yi de çökertti.

Yıllardır…

Çekirge Caddesi’ne alternatif olarak kullanılan ve Çelikpalas’ın arkasından başlayıp Çekirge’deki Armutlu Meydanı’na ulaşan Selvili Cadde heyelanla çökmeden önce, dönemin Osmangazi Belediye Başkanı olan Recep Altepe tarafından geliştirilerek ulaşıma sunulmuştu.

O bakımdan…

Heyelan İntam’daki ev ve işyeri sahiplerini açıkta bırakırken, yolu kullananların bağlantısını da kesmiş oldu.

İşte…

Daha o günlerde İntam’ların ve yolun yeniden yapılacağı sözünü veren Recep Altepe o sözünü yerine getiriyor olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Nedenini…

Önce İntam’ların yıkılmasından başlayarak anlattı:

“Bilirkişi raporu var. İntam’lar için istinat duvarı olarak kullanılmak üzere yapılan beton blokların 30. yılında çökeceğini yazıyor. Aynen de öyle oldu. Binanın 30, yılında beton bloklar çöktü.”

Şunu anımsattı:

“Beton çökünce arkasındaki toprak aşağı indi ve hiç istemediğimiz şekilde İntam’ların yıkılmasına neden oldu.”

Ardından…

Binaları çökerten toprak kayması nedeniyle, hemen üstünden geçen Selvili Cadde’nin o bölümünün de çöküp yolun kullanılamaz hale geldiğini ifade etti.

Şöyle devam etti:

“İntam’ları yeniden yapma ihalesini Taşyakan İnşaat kazandı. Projeyi hazırladılar. Baktığımda, projede arkadan geçen Selvili Cadde’nin olmadığını gördüm.”

Sonra da şunu açıkladı:

“Halbuki vatandaşa sözümüz var. O yolu yapacağız. Uyarım üzerine, eskiden beri kullanılan yolun tamamlanması için proje değiştirildi.”

Şu bilgiyi verdi:

“Yolun çöken bölümü çok sağlam kazıklarla yükseltilip viyadükle sağlam şekilde geçilecek. Bunun için 12 milyon liralık harcama yapacağız.”

Şunu da ekledi:

“Firmaya yer teslimi yapılıyor. Hemen viyadük inşaatına başlıyorlar. Sonra da yapılan bu bölüme yaslanarak İntam’lar yeniden inşa edilecek.”

 

Altepe’nin büyük üzüntüsü: İntam’lar!

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe önce 2004’te Osmangazi Belediye Başkanı, 2009 ve 2014 seçimlerinde de üst üste 2 kez Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Geriye dönüp baktığında gönlündeki üzüntüyü şöyle dile getirdi:

“İlçe belediye başkanlığım dönemimde İntam blokları çöktü. Allah’a şükür, binalar boşaltıldığı için kayıp verilmeden atlatıldı, ama bizim için en büyük şanssızlık oldu.”

Şunu da ekledi:

“Beni en çok üzen olay o oldu. Çok üzüldüğümüz bir olaydı ve doğal olarak bizde bazı izler bıraktı. Projeyle çok uğraştık ve çözüme de geldik.”

 

Habersizce geldi ve sessizce döndü: Sümeyye Erdoğan

 

Bu sütunlarda dün duyurduk… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar siyasete ilgi duyduğu kadar sivil toplum örgütlerinde de görev ve sorumluluk alıyor.

Örneğin…

Kısa adı KADEM olan Kadın ve Demokrasi Derneği’nde Genel Başkan Yardımcısı olarak kadın politikaları üretiyor.

Nitekim…

KADEM Bursa Temsilciliği’nin organizasyonuyla eski adıyla Mahkeme Hamamı olarak bilinen Basak Caddesi üzerindeki İbrahim Paşa Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya katıldı.

Toplantıda…

Artık Bursa’da yaşayan Türkiye’nin en önemli İslam Hukuku hocalarından Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ın “İslam’da Kadın” konulu konferansını dinledi.

Dün de aktardığımız gibi, KADEM Genel Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın bu toplantı için haber vermeden Bursa’ya gelip, yoğun güvenlik önlemleri arasında sessizce toplantıya katılması dikkat çekici.

Çünkü…

Gelişinden, az kişinin katıldığı toplantıdan ve dönüşünden pek kimsenin haberi olmadı. Az sayıda çekilen fotoğraflar da, Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın İstanbul’a dönmesinden sonra ortaya çıktı.

 

Yeni anayasanın 101. maddesine Türk dünyası itirazı!

 

AK Parti ile MHP’nin uzlaştıklarını açıkladıkları ve AK Parti’li 316 milletvekilinin imzasıyla TBMM’ye verilen 21 maddelik anayasa değişikliği teklifinde çarpıcı bir durum ortaya çıktı.

İşte…

O çarpıcı durumu da; MHP’de İl Başkan Yardımcılığı ve Yıldırım İlçe Başkanlığı yapan, ayrıca Batı Trakya Türkleri Bursa Şube Başkanlığı ve sonrasında Genel Başkan Yardımcılığı gibi görevlerde bulunan Ahmet Koç ortaya çıkardı.

Konuştuğumuzda…

“Yeni anayasa paketinde 101. maddede yer alan aday olma şartı Türk dünyasını rencide etti” dedi ve şunu söyledi:

“Anayasanın 101. maddesinde, cumhurbaşkanı adayı olabilmek için ‘doğuştan Türk vatandaşı olmak’ şartı aranıyor. Bu da, yurt dışında doğanların cumhurbaşkanı adayı olamayacağı anlamına geliyor.”

Şu örnekleri verdi:

“Türk dünyasının lideri rahmetli Başbuğumuz Alpaslan Türkeş doğum yeri Kıbrıs olduğu için bu maddeye göre cumhurbaşkanı adayı olamaz.”

Devam etti:

“Yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Milletvekilimiz Sayın Hakan Çavuşoğlu Batı Trakya’da doğdukları için aday olamazlar.”

Bir örnek daha verdi:

“Çatı adayı olan Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu MHP’den milletvekili adayı oldu, ama bir daha cumhurbaşkanı adayı olamaz.”

Şunu ekledi:

“Hatta, MHP İl Başkanı Sayın Tevfik Topçu da aday olamaz.”

Sonra da şunu sordu:

“Yunanistan’da Batı Trakya için mücadele verirken, Bulgaristan’da isimlerimizi geri isterken bu değişikliği göçmen kardeşlerimize nasıl anlatacağız?”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.