1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti temayülünde gözler Osmangazi ve Yıldırım’daydı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti temayülünde gözler Osmangazi ve Yıldırım’daydı

A+A-

Görünen o ki… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine Recep Altepe’nin istifasından sonra Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı seçimini AK Parti Genel Merkezi önemsemiş.

Çünkü… 

AK Parti Bursa milletvekilleri, belediye başkanları, il yönetim kurulu üyeleri, Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri,  ilçe başkanları ile kadın ve gençlik kolları başkanlarının tercihlerini sandığa yansıttıkları temayül yoklaması için 2 genel başkan yardımcısı birden Bursa’ya geldi.

Aslında…

Konu Yerel Yönetimler Başkanı olarak AK Parti Genel Başkanı Erol Kaya’yı ilgilendiriyordu, ama Teşkilat Başkanı olarak Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş da temayül toplantısına katıldı.

Konuşmalarında da “istifa eden belediye başkanlarına teşekkür” ettiler.

Kaya bunun bir süreç olduğunu belirtip “Her şey yüzde 50 artı 1 oy için” dedi

ve ekledi:

“Recep Başkan Bursa’ya çok güzel hizmetler yaptı, kendisine teşekkür ediyorum” derken benzer ifadeleri Teşkilat Başkanı Ataş da tekrarladı ve “Hiçbirimiz vazgeçilmez değiliz” vurgusu yaptı.

Aynı şekilde…

İl Başkanı Ayhan Salman da konuşmasında “değişim ve dönüşüme ayak uydurmak için üzerlerine düşeni yapmaya çalıştıklarını” ifade etti.

Ataş’ın bir cümlesi dikkat çekiciydi:

“Bugün burada bir başkan seçmek için toplandık, ama 17 ay sonra yine oturup yine bir değerlendirme yapacağız.”

Bu sözlerden…

2 Kasım Perşembe günü Büyükşehir Belediye Meclisi’nde seçilecek Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı’nın 17 ay görev yapacağı ve 31 Mart 2019’daki yerel seçim için AK Parti’nin yeni bir aday arayacağı anlamı çıkarıldı.

Ardından…

Temayüle katılanlara birer boş kağıt dağıtıldı ve kimi istediklerini yazmaları söylendi, ama sayım yapılmadığı için kimlerin önerildiğini bilemiyoruz.

Buna karşın…

Temayül salonunda gözler merkezdeki 2 büyük ilçe olan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali üzerine çevrildi.

Salondaki bakışların ve yaklaşımın verilecek karara yansıyıp yansımadığını perşembe günü Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında göreceğiz.
 

DP İl Başkanı Biliz’e böbrek nakli 

 

Uzun süredir böbrek hastası olan ve her hafta diyalize girmek zorunda kalan DP İl Başkanı Ali Biliz’e pazar akşamı Antalya’da böbrek nakli yapıldı.

Üstelik…

Böbreği de, Eskişehir’in eski DP ve yeni AP İl Başkanı olan Mustafa Töre verdi.

Bir süredir böbrek nakli için kendisine uyan donör bekleyen ve organ bağışı kampanyalarının önemini her fırsatta vurgulayan Biliz’in sağlık durumu iyi ve böbreğin uyum sürecinin ardından da Bursa’ya dönecek.
 

Kılıçdaroğlu programı sürprizi: Önce İnegöl, sonra Orhaneli 

 

Sabah… Paçacı Hüsnü’nün lezzeti tarif edilmez kelle paçasına ikinci kaşığı sallamıştık ki CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın arkadaşlarıyla geldi.

Bir yandan çorbaları kaşıkladık, bir yandan siyaseti konuştuk.

Sohbette…

Dikkatlerin Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında yeni Başkan seçimine odaklandığı perşembe günü için CHP’nin yaptığı özel programı anlattı.

Dedi ki:

 “Kılıçdaroğlu’nun 2 Kasım Perşembe günü İnegöl’e geleceğini öğrenince hemen kendisini ziyaret ettim ve dağ yöresine bugüne kadar hiç gitmediğini anımsatıp ‘Sizi memleketim Orhaneli’nde ağırlamak istiyoruz’ dedim.”

Kolay ikna olup olmadığını sorduğumuzda şunu söyledi:

“Orhaneli’ne ilk kez bir CHP Genel Başkanı gelecek. Bunu kendisine söyledim. Ayrıca dağ yöresinde oy sıkıntımız olduğunu anlattım.”

Şunu vurguladı:

“Yörede yaşayan nüfusun daha fazlasının kent merkezinde olduğunu, dolayısıyla merkezin de etkileneceğini ve yararlı olacağını söyledim.”

Kararı da aktardı:

“Sayın Genel Başkanımız hiç itiraz etmedi ve İnegöl’den sonra Orhaneli’ne geçeceğini söyledi. Şimdi program buna göre yapılıyor.”

Şu bilgiyi de ekledi:

“Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, hiç oy alamadığımız muhtarlıkların listesinin çıkarılmasını istedi. Bundan sonra daha çok oy çıkmayan yerlere gidecek.”
 

Orhaneli’nde Kılıçdaroğlu buluşması

 

Gerçi.. Kemal Demirel’in il başkanlığında Deniz Baykal’ın Orhaneli’nden geçip Keles Alpagut Köyü’nde konaklaması var, ama bugüne kadar Orhaneli’nde hiçbir CHP Genel Başkanı toplantı yapmadı.

İşte o ilk toplantıyı 2 Kasım Perşembe günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yapacak.

Saat 11.00’de İnegöl’de sanayici ve işadamlarının yanı sıra muhtarlarla buluşacak olan Kılıçdaroğlu saat 15.30’da Orhaneli’nde 4 dağ ilçesi muhtarları, köy dernekleri ve Yörük Türkmen dernekleriyle ile bir araya gelecek.

Akşam da Ankara’ya dönecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.