1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti’de kongreler yaklaşıyor, ama yeri garanti ilçe başkanı yok!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’de kongreler yaklaşıyor, ama yeri garanti ilçe başkanı yok!

A+A-

Gerçi… AK Parti Genel Merkezi henüz kongre takvimini kesin olarak açıklamadı, ama uzunca sayılabilecek bir süredir ilçelerde kamuoyuyla görüşülüp kongrelere yönelik nabız yokladığını biliyoruz.

Üstelik…

O süreç, Ayhan Salman’ın İl Başkanı atandığı istişare sürecine paralel yürüdü. Hem Ankara’dan gelen koordinatörler ve özel temsilciler, hem de Bursa’da İl Yönetim Kurulu üyeleri sessizce ilçelere gidip sivil toplum örgütleriyle görüştüler, vatandaşa kanaatlerini ve beklentilerini sordular.

İşte…

O süreç devam ederken, 4 Ekim günü bu sütunlarda Keles, Orhangazi, Yenişehir, Mudanya ve Gürsu ilçelerine kongre tarihi verildiğini duyurduk.

Ertelenmeseydi, 13-14-15 Ekim tarihlerinde bu 5 ilçe kongre yapacaktı. Biz de AK Parti Genel Merkezi kararını “5 ilçenin devam edeceği, diğerlerinin değişeceği” şeklinde yorumladık.

Ardından…

AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’ın Olay Medya’yı ziyareti sırasında sorumuz üzerine “kasım-aralık aylarında ilçe kongrelerinin düşünüldüğü” cevabı verdiğini 18 Ekim günü yine bu sütunlarda duyurduk.

O süreç devam ederken, hatta sona yaklaşılırken Salman’a son durumu sorduk.

Söze…

“İlçelerdeki arkadaşlarımızla, vatandaşlarımız ve sivil toplum örgütleriyle istişarelerimiz sürüyor. En doğruyu bulmak için mümkün olduğunca herkesin düşüncesini alıyoruz” diye başladı ve şunu söyledi:

“İlçe başkanlarımızla yaptığımız toplantı sonrası 11 arkadaşımız yeniden görev almayacaklarını açıkladılar.”

Şunun altını çizdi:

“İstişare ve değerlendirmelerimiz devam ediyor. Hiçbir ilçede karar verilmedi. Yani yeri, ya da devam edeceği garanti ilçe başkanımız yok.”

Şunu da özellikle vurguladı:

“Bütün çabamız en uygun olan kişiyi bulmak için. Çünkü önümüzde hızla yaklaşan bir yerel seçim var ve bu kadrolarla önce yerel seçime gideceğiz.”

Şunu da ekledi:

“Kamuoyunda ve teşkilatlarda kim isteniyorsa ve o arkadaşımız da parti ilkelerine uyuyorsa onunla çalışacağız. Titizliğimiz bunun için.”

Görünen şu:

İl ve Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan değişim bu kez ilçelerde kongre yoluyla gerçekleşecek.


 

Yarın temayül, sonra mülakat var

 

Osmangazi’de Ali Yılmaz, Yıldırım’da Hüdayi Yazıcı, Nilüfer’de Celil Çolak, Karacabey’de Murat Erol, Mustafakemalpaşa’da Saadettin Akkoyunlu, Büyükorhan’da Ahmet Korkmaz, İznik’te Tamer Mahmut Hersek, Gemlik’te Zafer Işık, İnegöl’de Adem Demirel, Harmancık’ta Hasan Hüseyin Temel, Kestel’de Necmettin Ekinci yeniden aday olmayacaklarını açıkladılar.

Önümüzdeki süreç için AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman şunu söyledi:

“Perşembe, cuma ve cumartesi günleri ilçelerde temayül yapacağız. Çıkan sonucu değerlendirip, 10-15 gün içinde de mülakatları tamamlayacağız.” 


 

İhalede belediyeyi koruma isteği Sayıştay için ‘kabahat’ oldu!

 

Haber… “Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk” ve “ BUSKİ’de skandal” denilerek özellikle AK Parti çevrelerinde öyle hızlı yayıldı ki şaşırmamak elde değil.

O nedenle…

Araştırmadan edemedik, konuşunca da meseleyi anladık.

Konu şu:

Büyükşehir Belediyesi altyapı kuruluşu BUSKİ 2015 yılında araç kiralama ve eleman temini için ihaleye çıkıyor. Araç kiralama işini Büyükşehir’in ulaşım şirketi Burulaş, eleman ihalesini de yine Büyükşehir şirketi Binted kazanıyor.

Önemli nokta şu:

2 şirket de, en iyi fiyatı verdikleri için rakipleri ekarte edip ihaleyi alıyorlar.

Ancak…

Sayıştay denetiminde ihaleyi verip onaylayan kurum olan BUSKİ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı’nın aynı zamanda ihaleyi alan belediye şirketi Binted’in yönetim kurulunda olduğu tespit ediliyor.

Bunun üzerine…

BUSKİ, ihalenin onaylayanı olan Çetinavcı’nın ihale öncesi yetki devri yaptığı BUSKİ Yönetim Kurulu kararını denetçiye veriyor.

Ayrıca…

“Bundan sonra daha dikkatli olacağız” deyip özür yazısı da verince, bunu ikrar ve özür kabul eden denetçi yetki devrini rapora yazmayı unutuyor.

Benzer durum farklı isimlerle Burulaş’ın araç kiralama ihalesi için de geçerli.

Kısacası…

Ortada kişilerin çıkarı olmadığı gibi kendi şirketinden iş alarak belediyeyi koruma isteği var. Fakat iyi niyetle yapılan, Sayıştay raporunda kabahat olarak yer alıyor.

Haber de bu şekilde yayılıyor.


 

Sağlıklı Kentler Birliği buluşması

 

​Sağlıklı Kentler Birliği daha Hikmet Şahin döneminde Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kuruldu.

Son dönem Birlik Başkanı olan Recep Altepe’nin istifasından sonra, hafta sonu yapılan seçimle Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel yeni başkan seçildi.

Türel, seçimden sonra Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı, ardından da Atatürk Caddesi’nde ofis açan eski başkan Recep Altepe’yi ziyaret etti.

Ziyaretlere…

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker de katıldı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.