1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Hedef büyük: 5 yıl sonra en iyi sağlık hizmetini Bursa verecek
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Hedef büyük: 5 yıl sonra en iyi sağlık hizmetini Bursa verecek

A+A-

Sağlık her şeyden önemli… O nedenle, sağlık alanında atılan her adım, yapılan her iş önem taşıyor.

Gün doğmadan başlayan muayene ve ilaç kuyruklarının hastane binası dışına taştığı yıllar artık geride kaldı. Şimdi, sağlık hizmetini daha iyi hale getirmek için iddialı projeler dönemi başladı.

Nitekim…

İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan’la sohbet ederken, iddiasını ortaya koydu:

“Devam eden hastane binalarımız ve yaşam merkezi projelerimiz 5 yıl sonra tamamlandığında Bursa en iyi sağlık hizmeti veren il olacak.”

Yeni süreçte…

Vatandaşın öncelikli başvurabileceği yaşam merkezleri uygulamasının öne çıkacağına işaret eder Dr. Akan, bu nedenle idari yapılanmayla bütünleşen projelere hız verdi.

Örneğin…

Her ilçede yan yana iki bina yapılacak. Bu binalardan dikey yani yüksek olanı İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak idari hizmet verirken, yatay bina ise Yaşam Merkezi olarak şifa dağıtacak.

Dr. Akan bu yapılanma projesinin şu anki durumu hakkında da bilgi verdi:

“Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, İnegöl, Mustafakemalpaşa ve Orhaneli’nde proje ihaleleri yapıldı.”

Şunu ekledi:

“Merkezdeki en büyük ilçe Osmangazi’de Çekirge Devlet Hastanesi’nin olduğu yere yapılacak. Yıldırım’da Ankara Yolu üzerindeki Yüksek İhtisas Hastanesi yeri değerlendirilecek. Nilüfer için de bir tercih yapacağız.”

Yanı sıra…

Gemlik’te eski hastanenin olduğu yere proje gerçekleştirilecek. Orhaneli ve Mustafakemalpaşa’da eski hastane binalarında tadilata gidilirken Gemlik’te eski hastane binası tamamen yenilenecek.

Gürsu, Yenişehir ve İznik’teyse yeni binalar yapıldı.

Yıldırım İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ferhat Ekinci’nin de katıldığı sohbette, İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan yeni sistemin mantığını şöyle açıkladı:

“Artık sağlık müdürlükleriyle hastaneler arasında kopukluk olmayacak. İlçelerde yan yana yapılacak ve bir çeşit sağlık kampusu oluşacak. Böylece sağlık hizmetleri işleyişi hızlanacak.”

Şunu da ekledi:

“Onun için, projeler 5 yıl sonra bittiğinde Bursa’nın en iyi sağlık hizmeti veren il olacağını iddialı şekilde söylüyorum.”


 

Sevgiyle, saygıyla, minnetle anıyoruz

 

Müthiş bir askeri deha, çok ileri görüşlü bir devlet adamıydı. Toprakları işgal edilmiş, yorgun bir millete özgürlük hedefi gösterdi. Çağının çok ötesinde bir düşünceyle de yıkılmaz cumhuriyeti armağan etti.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 79. yıldönümünde sevgiyle, saygıyla ve minnetle anıyoruz.


 

Başkan Aktaş metroda, vatandaşla: Çok güzel hareketler bunlar

 

Fotoğrafı görünce “işte bu” dedik… Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş sabah Kestel İstasyonu’ndan metroya binmiş, vatandaşla sohbet ederek yolculuk yapmış.

Doğal olarak…

Sabah işlerine gitmek için Bursaray’a binenler, ayakta yolculuk eden Büyükşehir Belediye Başkanı’nı görünce önce şaşırmışlar, sonra da sorunlarını ve beklentilerini anlatmışlar.

Bize göre…

Başkan Aktaş daha görevin ilk günlerinde çok doğru bir adım atmış, vatandaşa güven vermiş.

Oysa…

İlk gününden itibaren bazı çevreler, sanki başka bir partinin mirasıymış gibi Recep Altepe döneminde yapılan her şeyin bozulup yıkılmasını, planlanan her şeyin de çöpe atılıp vazgeçilmesini istiyorlar.

Üstelik…

Bu tür beklentileri ortaya koyanların büyük bölümü AK Partili biliniyor.

Onun için…

Fotoğrafı görünce Başkan Aktaş’ın hırsla hareket etmeyeceği izlenimi edindik, vatandaşla iç içe Bursa’yı yöneteceği mesajı aldık ve “işte bu” dedik. 


 

DSP’li Özbilge’den uyarı: Atatürk milliyetçiliği hedef alınıyor

 

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ile birlikte yurt gezisinden yeni dönem DSP’nin Bursalı Genel Başkan Yardımcısı Murat Özbilge ile sohbet ederken izlenimlerini merak ettik.

“Ankara’dan bakınca nasıl görünüyor?” diye sorunca da şu tabloyu çizdi:

Bir…

“Ülkemize adeta Sevr dayatması var. Atatürk milliyetçiliği hedef alınıyor.”

İki…

“Dış ilişkilerdeki sıkıntılar yanında, ekonomide alarm zilleri çalıyor. İşsizlik tavan yaptı, enflasyon ikili rakamları çoktan aştı. “

Üç…

“Emekliler açlık sınırında, gençler eğitim sistemi yanlışları yüzünden geleceğinden endişeli. Esnaf siftahsız günler geçiriyor. Bankacılık sistemi yabancıların kontrolünde.”

Dört…

“Siyasette etik kurallar aşıldı, Bülent Ecevit’le Meclis’e giren nezakette ayar kaçtı.”

Ardından…

Yurdun dört yanında vatandaşlara söylediklerini aktardı:

“Laiklik Türkiye’nin aşil topuğu, sıkıca sarılmak zorundayız. Burada da DSP’nin inançlara saygılı laiklik anlayışı çok önemli.”

Şunu da ekledi:

“Her alanda devletin tüm denetleme kurumları çalıştırılmalı. Kamuda mutlaka liyakat sağlanmalı, tasarruf sözde değil uygulamada olmalı.”


 

İYİ Parti teşkilatlanmadan fire veriyor

 

Geçtiğimiz hafta sonuna kadar İl Başkanı olarak Yüksel Yılmaz’ın atanması bekleniyordu, ama İYİ Parti teşkilatlanmaya bir türlü başlayamadı.

Bu süreçte…

İYİ Parti ile anılan DP’nin eski bir ilçe başkanıyla konuşurken “Vazgeçtim” dedi.

Kurucular Kurulu’nda Ülkücü görüşlülerin çokluğu, Meral Akşener’in tek düze sesle rahmetli liderleri sayarken Alpaslan Türkeş’i coşkulu söylemesi de vazgeçme nedeni olmuş.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.