1. YAZARLAR

  2. İhsan Aydın

  3. Bursa’da gürültü yutucu asfalt devri
İhsan Aydın

İhsan Aydın

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa’da gürültü yutucu asfalt devri

A+A-

Şehirler bazen öylesine yaşanılmaz oluyor ki.

Yaşadığınız metropolün stresli ortamı, gürültüsü insanları daha sakin yerleşimlere kaçmaya zorluyor.

Fakat, işi ve bütçesi gereği bunu herkesin başarması mümkün değil.

Zaman zaman yurtdışına çıkıyoruz.

Otobanların yerleşim yerleri ile kesiştiği noktalarda dev metal perdeler göze çarpıyor.

Otobandaki trafik kaynaklı gürültünün yerleşim yerlerinden uzak tutulması amacıyla monte edilmiş yutucu paneller ne kadar çözüm oluyor bilmiyoruz ama benzer tedbirlerin Bursa’da da yürürlüğe konması için harekete geçildi.

Bu çerçevede Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı yeni bir eylem planının düğmesine bastı.

Çalışmayla vatandaştan, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nca hazırlanan Gürültü Eylem Planları ile ilgili görüş ve düşünceleri alınacak.

Avrupa Birliği Çevresel Gürültü Direktifi’ne uyumlu olarak hazırlanan Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği kapsamında yapılan çalışmayla Bursa’da gürültünün azaltılarak halkın yaşam konforunun arttırılması hedefleniyor.

Karayolu ve endüstri kaynaklı Bursa Stratejik Gürültü Haritalarını hazırlayan birim, son aşamada eylem planını için de halkın görüşlerine başvuruyor.

Öncelikli olarak karayolu kaynaklı gürültünün azaltılmasının hedeflendiği çalışma Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da onayına sunulacak.

Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın yeni Gürültü Eylem Planı’nı yaşama geçirmek için kendi web sayfası üzerinden bir anket düzeledi.

Daha yanaşabilir Bursa’ya sen de katkı koy” sloganıyla Bursalılara ankete katılmaya çağıran Büyükşehir Belediyesi’nin, eylem planı için önerdiği çarpıcı tekliflere Bursalıların vereceği tepki ölçülüyor.

Bunların en öne çıkan, ana caddelerde trafik yüküyle birlikte gürültüye yol açtığı düşünülen düz asfalt yerine açık gözenekli asfalta dönüş.

 

İşte o caddeler

 

Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın vitrin cadde ve bulvarları başta olmak üzere bazı bölgelerde eski asfaltı gözenekli asfalt ile değiştirmeyi planlıyor.

Atatürk, Mudanya, Turgut Özal, Ulu, Hürriyet, Mümin Gençoğlu, Vatan, Bilginler, Yıldırım, Okul, Sanayi, 1. Murat, Dikkaldırdım, Zübeyde Hanım, Cemal Nadir, Ahmet Hamdi Tanpınar, Çekirge, Altıparmak, İnönü, Kemal Bengü, Namazgah, Ali Ferruh Yücel, Ulubatlı Hasan, Ankara caddeleri ile FSM ve Avrupa Konseyi bulvarlarında vatandaşın görüşüne göre gürültü yutucu asfalt atılması düşünülüyor.

 

Gürültü yutucu bariyer

 

Ayrıca demiryolu kaynaklı gürültünün azaltılması için de tedbirler düşünülüyor.

Buna göre;

Bursaray’ın Kültürpark-Sırameşeler, Paşa Çiftliği, Zafer, Davutdede, Gökdere, Duaçınarı, Arabayatağı Yüksek İhtisas istasyonları arasında çift taraflı gürültü yutucu bariyer döşenmesi öngörülüyor.

Yine, sıcak nokta olarak tanımlanan alanlardaki binalara Gürültüye Karşı Korunması ve Ses Yalımı Hakkındaki Yönetmelik gereği akustik yalıtım zorunluluğu getirilecek.

Ayrıca yine sıcak nokta bölgelerinde toplu taşıma araçlarının da elektriklilerle değiştirilmesi planlanıyor.

Gürültü bariyeri konacak bölgelerde yüksek katın sınırlandırılması, sinyalizasyonun yeşil dalgaya uyumlu hale getirilmesi, hastane, okul ve konut yapılmaması, raylı sistemi destekleyecek dikine hatlara elektrikli otobüs ve minibüs seferleri konması, uzun vadede sanayinin başka alanlara kaydırılması da hedefleniyor.

Gürültü Eylem Planı Bursa’da epey ses getireceğe benziyor. Ancak bütün bunların Bursalıların yaşam standardını yükseltmeye dönük çalışmalar olduğunu ve yüklü bir maliyet gerektirdiğinin de altını çizelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.