1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa susuz kalmayacak: Gölbaşı da sisteme giriyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa susuz kalmayacak: Gölbaşı da sisteme giriyor

A+A-

Şu bir gerçek ki... Su kaynakları bakımından en şanslı illerin başında Bursa geliyor. Nitekim, bugüne kadar Bursa ciddi anlamda su sıkıntısı yaşamadı.  

Bu süreçte yalnızca bir kez su korkusu yaşadık. Nilüfer Barajı inşaatının tamamlanmadığı süreçte, aşırı kurak geçen 2000'li yılların başındaki yaz mevsiminde ilk kez su önlemleri alınmak zorunda kalındı.

Gerçi...

Kentin hesaplanan nüfus artışı tahminin ötesine geçti, ama Nilüfer Çayı üstündeki Doğancı ve Nilüfer barajları su konusunda Bursa'nın güvencesi.

Yanı sıra...

Çınarcık Barajı'nın da 2022'den itibaren devreye girmesi planlandı.

Üstelik...

Planlanandan hızlı büyüyen ve nüfusu tahminlerden hızlı artan Bursa'nın gelecekte de su sıkıntısı çekmemesi için şimdiden atılan adımlar var.

Bunu da...

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili Hüseyin Şahin'le sohbet ederken öğrendik.

Aynı zamanda...

AK Parti Genel Merkezi Ekonomik İşler Başkan Yardımcısı olan Şahin, halen kente su veren Doğancı ve Nilüfer barajları yanında Bursa'nın susuz kalmaması için yapılanları anlatırken şu bilgiyi verdi:

"Bursa'nın yıllık su ihtiyacının 60 milyon metreküpü Nilüfer, 110 milyon metreküpü Doğancı Barajı'ndan karşılanıyor. 2022'den sonra Çınarcık Barajı'ndan da kente yıllık 145 milyon metreküp su verilecek."

Şunu da ekledi:

"Çınarcık Barajı suyunu Bursa'nın Batı bölgesine taşıyıp dağıtacak iletim hatları ve arıtma tesisi projelerinin ihalesini DSİ 2017 yılında yapacak. İnşaat ise 2018 yılında başlayıp 2020'de tamamlanacak."

Bir bilgi daha verdi:

"Bununla birlikte Çınarcık Barajı'ndan organize sanayi bölgelerindeki fabrikalar için  yılda 74 milyon metreküp proses suyu verilecek."

Ardından da...

Bursa kent merkezinin Doğu bölgesi için gündeme alınan yeni projeyi açıkladı:

"Kentin Doğu'sunda bulunan Gölbaşı Barajı halen sulama amaçlı kullanılıyor. DSİ bu barajdan da kente su vermek üzere proje geliştiriyor."

Nasıl olacağını da söyledi:

"Buna göre, Gölbaşı Barajı gövdesi yükseltilip daha çok su tutması sağlanacak. Böylece Gölbaşı'ndan Bursa'nın Doğu bölgesine yılda 57 milyon metreküp içme suyu verilebilecek."
 

Su kaynaklarında sorun yok

 

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, sohbetimiz sırasında DSİ 1. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Buna göre...

Yılda 110 milyon metreküp su veren Doğancı ve 60 milyon metreküp su veren Nilüfer barajları yanında Uludağ kaynaklarından yılda 15 milyon metreküp, yeraltı kuyularından da yılda 60 milyon metreküp su verildiğini kaydeden Şahin, böylece Bursa'ya yılda 245 milyon metreküp su verildiğini söyledi.

Ayrıca...

DSİ'nin her biri günlük 250 bin metreküp kapasiteli 2 arıtma tesisiyle 163 bin 500 metreküp kapasiteli 10 depo yaptığını da ekledi.
 

Bursa şehitliğini hep istedi, şimdi tam da zamanı!

 

Tekrarlamakta yarar var...  Bursa insanı şehitlerine hep sahip çıktı, şehit cenazelerinde kent hep tek yürek oldu. Şimdi, şehitleri hep yaşatacak adımı atmaya sıra geldi.

Gerçi...

Batı geleneği olduğu gerekçesiyle sıcak bakmayanlar da var, ama cumartesi günü bu sütunlarda vurguladığımız gibi, şehitlerimizi yaşatacak görkemli bir anıt Bursa'ya çok yakışır ve bu yönde de ciddi bir destek var.

Hatta...

Bursa'nın değerlerine her zaman sahip çıkan Yavuz İskenderoğlu yazımızdan sonra aradığında, "Şehitlik Anıtı tek başına yetmez, yanına Şehitler Müzesi de yapılmalı ki aziz hatıraları unutulmasın" dedi.

Önerisi...

Gerçekten şehitlerimizin hatıralarını yaşatmak adına çok önemli.

Bununla birlikte...

Meslektaşımız, dostumuz Selahattin Adıgüzeller de dünkü yazısında şehitlik anıtına destek verirken yer de önerdi:

"Atatürk Stadı'nın yerine yapılacak meydan."

Heyecan veren bir öneri. Bursa'nın görkemli meydanına görkemli Şehitler Anıtı çok yakışır.

Bununla birlikte...

Selo'nun önerisi, 1996 yılında bu sütunlardan paylaştığımız bir başka öneriyi anımsattı. Bursa için projeler üretmesiyle bilinen Şenol Dolar o tarihte, Atatürk Stadyumu ile Çekirge Caddesi arasındaki çamlığın Şehitlik olarak düzenlenmesini, şehit adlarının da çamlara plakalarla takılmasını önermişti.

Bunun yerine...

Acemler'da yapılan anıtı ise Garnizon akredite etmediği için kullanılamadığını ve unutulduğunu da bir başka meslektaşımız anımsattı.

Sözün özü...

Bursa büyük bir heyecanla Şehitler Anıtı'nı bekliyor. Şimdi tam zamanı.
 

Otistik çocuklara eğitim köyü için dernek kurdular

 

Tek ilacı eğitim olan bir hastalık var: Otizm. Günümüzde bir yandan otizme farkındalık çalışmaları yapılırken, bir yandan da eğitimlerini tamamlama hedefiyle önemli çalışmalar yürütülüyor.

İşte...

Bu çabalara Bursa'da bir yenisi eklendi ve İçimizdeki Çocuk Derneği kuruldu. Üstelik, derneği kuran 35 öğretmen ve akademisyenden hiçbirinin ailesinde otizm hastası yok.

Derneğin kurucuları arasında yer alan ve 2002-2007 döneminde AK Parti Bursa Milletvekili olarak Bursa'yı parlamentoda temsil eden Faruk Anbarcıoğlu hedeflerini anlatırken şunu söyledi:

"Otizm tanısı konmuş en az 36 aylıktan başlamak üzere yaşam boyu eğitim alınabilecek bir kompleks kurmak. Buna Otizm Köyü demek de mümkün."

Köyde...

İlkokul, ortaokul, lise ve meslek atölyeleri olacağını söyleyen Anbarcıoğlu ayrıca spor, sosyal yaşam alanları yanında tarım alanları ve hayvanlar olmasının da planlandığını ekledi.

Yanı sıra...

Bilimsel araştırmalara olanak sağlanacağını kaydeden Anbarcıoğlu, bu köyden otistik çocukların ücretsiz yararlanacağını da açıkladı.

Proje...

Bursa Valisi İzzettin Küçük ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile, bakanlıkların desteklerini sağlamak amacıyla da AK Parti Genel Merkezi Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanı Konya Milletvekili Prof.Dr. Hacı Ahmet Özdemir’e de anlatılmış.
 

Hasta çocuklar için Sevgiye Minnet konseri

 

Gürel Yılmaz'ı uzun zamandır tanırız, resmen on parmağında on marifet var. İyi dost, başarılı sanayici, sosyal yaşamda paylaşımcı, siyasette de ülkesi için her katkıya hazırdır. 

Aynı zamanda...

Saz çalar, türkü söyler. Çok yakında sürpriz bir türkü albümü ile dostlarına sürprize hazırlandığını biliyoruz.

İşte...

O albüm öncesi hasta çocuklara farkındalık amacıyla konsere hazırlanıyor. Gürel Yılmaz'ın saz çalıp türkü söyleyeceği Sevgiye Minnet konseri 30 Aralık Cuma günü Nilüfer Agora'daki AST sahnesinde.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.