1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa’ya şehitleri yaşatacak görkemli bir anıt çok yakışır
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa’ya şehitleri yaşatacak görkemli bir anıt çok yakışır

A+A-

Görüntü ortada… Suriye’de Fırat Kalkanı operasyonu sırasında El Bab’da şehit olan Binbaşı Bülent Albayrak’ın Orhangazi ilçesinde, Uzman Çavuş Ferhat Demir’in de Mihraplı Camii’nden son yolculuklarına uğurlanışları, bugüne kadar olduğu gibi Bursa’nın yine şehitlerine sahip çıktığını gözler önüne serdi.

Yani, toplum şehidine vefalı davranmayı sürdürüyor.

Ne var ki…

Bursa’da şehitlerimizi sonsuza kadar yaşatacak bir şehitlik ve anıtı olmaması da dikkat çekici.

Yıllar önce…

Özellikle Bursa’nın Yunan işgalinden kurtuluşu yıldönümlerinde önünde tören yapılan Tophane’de bir şehitlik vardı. Yunan işgaline karşı savaşan 14 asker adına dikilen anıt 3 yıl önce Osmanlı-Türk çatışması anlamına gelecek ifadeler içerdiği gerekçesiyle kaldırıldı.

Oysa…

Son yıllarda gerek terör nedeniyle, gerek dün olduğu gibi sınır ötesi harekâtlarda şehitlik mertebesine ulaşanların sayısı hızla artıyor.

Gerçi…

Pınarbaşı ve Hamitler mezarlıklarında şehitler için ayrı bölümler oluşturuldu, ama görünen o ki Bursa’ya şehitlik artık gerekiyor.

Hem de…

Şehitlerimize yakışan bir düzenlemeyle kabirlerinin yer aldığı ve anılarının yaşayacağı görkemli bir anıt bu kente gerçekten çok yakışır.

Üstelik, şehitlik anıtı konusu Bursa için çok da yabancı değil.

Nitekim…

2009 yılında Ali Mollasalih gencecik bir siyasetçi olarak, Ankara Yolu üstünde Hacivat’ın yaşamını yitirdiği yerdeki kamusal alanın Bursa Şehitliği olarak düzenlenmesi önerisini getirdiğinde çok ilgi görmüştü.

O tarihte Mollasalih anıta ilişkin proje taslağı bile hazırlatmıştı.

İlgililer de heyecanlanıp ilgi gösterdiler, ama zaman içinde unutuldu gitti.

Yanı sıra…

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin adaylık sürecinde açıkladığı Yıldırım’a dokunacak 100 proje arasında Kızıklar bölgesinde şehitlik olduğunu da anımsıyoruz.

Yörenin tarihi özellikleri, ziyaretçi geleneğine sahip olması, en önemlisi Edebali’nin istekli ve kararlı olması Kızıklar bölgesine görkemli bir şehitliğin çok yakışacağını gösteriyor.


 

Anayasa bitmeden komisyona ara yok!

 

AK Parti’nin 316 milletvekilinin tamamı tarafından imzalanarak 10 Aralık’ta TBMM Başkanlığı’na verilen anayasa değişikliği teklifi salı gününden beri TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşülüyor.

Üstelik…

Komisyon çalışmalarına başlarken önemli bir karar aldı:

Çalışmalar tamamlanana kadar her gün toplantı yapılacak, komisyon üyeleri Ankara dışına çıkmayacak.

Kulağımıza gelenlere göre, Bursa’dan AK Parti milletvekilleri İsmail Aydın ve Zekeriya Birkan’ın görev yaptıkları Anayasa Komisyonu öğle saatlerinde başladığı günlük çalışmalarını gece en erken 02.00’de bitiriyor.


 

Formül Saker’den: Toplu ulaşım nasıl cazip olur?

 

Son dönemde… Trafik sıkışıklığı boyutlarının artması üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe her fırsatta söylüyor.

Hatta…

Bu sütunlarda da Başkan’ın görüşlerini sık sık tekrarlıyoruz. Diyor ki:

“Artık herkesin tek başına özel aracıyla bir yerlere gitme dönemi bitti. Toplu ulaşımı kullanın.”

Bununla ilgili olarak…

Emek İstasyonu önündeki arazinin otopark olarak kullanımından yola çıkıp, Bursaray’ı kullananlara ücretsiz olacağını söylüyor.

İşte…

Toplu taşıma konusunun püf noktası da burası. Otoparkların cazip hale getirilmesi.

Nitekim…

Yaşamını Bursa’ya hizmet için adamış, 30 yılı aşkın DSİ Bölge Müdürlüğü görevinin ardından 1994-1999 yılları arasında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış, bilgi ve deneyimini paylaşmaktan hiç çekinmeyen, halen de Başkan Altepe’nin ricası üzerine kendi kurduğu Hayvanat Bahçesi’nin koordinatörlüğünü yürüten Erdem Saker de toplu taşımanın özendirilmesi noktasında çok duyarlı.

Dün sohbet ederken, “Yurt dışına her gittiğimde toplu taşıma sistemlerini inceledim” dedi ve çok çarpıcı iki örnek verdi.

Bir…

“New York’ta raylı sisteme binen bir yolcu kartını okuttuktan sonra, 2 saat içinde ne kadar aktarma yaparsa yapsın bir daha ücret ödemiyor.”

İki…

“Almanya Bremen’deyse metroyu kullananlar 5 saat içinde otopark ücreti ödemiyorlar.”

İki örneğin ardından şunu vurguladı:

“Toplu ulaşımı cazip hale getirmenin tek bir yolu var: Aktarma sistemi.”

Onu da şöyle açıkladı:

“Gerçi bizde indirim uygulanıyor, ama toplu ulaşımı cazip hale getirmenin yolu belli süre içinde aktarmanın ücretsiz olmasından geçiyor.”


 

Kapı kapı gezip herkese organ bağışını anlatıyorlar

 

Birinin adı Haluk Akın. Aynı zamanda Bursa Böbrek Hastaları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin başkanı. Diğerinin adı ise İsmail Eyinnen. O da dernek yönetiminde.

İki arkadaş…

Son yıllarda kendilerini organ nakli için farkındalık oluşturmaya adadılar.

Öncelikle…

Derneğin temel hedefi olan böbrek ve diyaliz hastalarının beslenmelerinden psikolojilerine kadar her şeylerine katkı koymaya çalışıyorlar.

Yanı sıra…

Organ bağışıyla ilgili farkındalık çalışmaları yapıyorlar.

Nitekim…

Daha 2 gün önce Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerine organ bağışı konusunda sivil toplum örgütlerinin neler yaptığını anlattılar. Dün Ovaakça’da organ naklini her daim anımsatacak orman oluşturmak üzere fidan diktiler ve Podyum Park’ta da farkındalık standı açtılar.

Yarın da…

Divan Otel’de geniş katılımlı organ naklinde güncel yaklaşımlar başlığı altında bilgilendirme toplantısı düzenlediler.

Toplantıda…

Prof. Dr. Bülent Oktay ile Nefrolog Hüseyin Çelik katılımcılara organ naklini anlatacaklar. Böbrek Hastaları Derneği’nin yılda iki kez yaptığı toplantıların ilki nisan ayında 320 kişinin katılımıyla gerçekleşmişti.

Yarınki toplantının da büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.