1. YAZARLAR

  2. İhsan Aydın

  3. BURULAŞ'ın zirvedeki yeri
İhsan Aydın

İhsan Aydın

Yazarın Tüm Yazıları >

BURULAŞ'ın zirvedeki yeri

A+A-

Hiç şüphe yok ki, bugün Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraki olarak faaliyet gösteren şirketlerin içinde BURULAŞ'ın ayrı bir yeri var.

Bursa'nın tek ulaşım otoritesi konumuna gelen BURULAŞ'ın sektöründe hem hizmet çeşitliliği hem bütçe büyüklüğü hem de kente sağladığı fayda ile ünü il sınırlarını aşıp ülke zirvesine çıktı.

Bunu biz değil, bizzat bu işin uzmanı dergi söylüyor.

Fortune dergisinin her yıl yaptığı 'Türkiye'nin en büyük 500 şirketi araştırmasında' belediye şirketi olan BURULAŞ gedikli hale geldi.

Derginin net satış, öz kaynak, aktif toplamı, çalıştırılan personel sayısı, ülke ihracatına sağladığı katkı vb. gibi parametrelerle yaptığı araştırma sonucu ilan ettiği sıralamada BURULAŞ'ın 2016'da bir sıra daha yükseldiğini görüyoruz.

2015 yılında net satış rakamları anlamında Türkiye'nin 419. büyük şirketi gözüken BURULAŞ, 2016'da bir basamak daha atlayıp 418. sıraya çıkmış.

368 milyon 30 bin 580 TL'lik 2016 satışıyla BURULAŞ 2015'e göre yüzde 11.3'lük büyümüş.

Veriler ortada.

BURULAŞ bugün kara, deniz, hava taşımacılığıyla adından sıkça bahsettiren bir kamu şirketi.

Doğru yönetiliyor olmalı ki, Türkiye'nin çok ciro yapan şirketleri arasında her geçen yıl yukarıya tırmanıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin göreve gelmesiyle birlikte deniz ve hava taşımacılığına da el atan şirketin bu sayede daha da büyüdüğü görülüyor.

Şirket hem kentiçi toplu taşımacılık hem diğer alanlardaki faaliyetleriyle Türkiye'nin öne çıkmış dev holding şirketleri arasına da girmiş durumda.

Belediyelerin binek araç, iş makinesi kiralama ihalelerini de alan BURULAŞ'ın bütçe rakamlarının bu sayede de büyüdüğü anlaşılıyor.

Fortune dergisinin tek tek finansal tabloları dikkate alarak belirlediği büyük şirketler arasına giren BURULAŞ, üstelik bu başarıyı önüne çıkarılmış engellere rağmen elde etmiş durumda.

Hem deniz hem de hava taşımacılığında İstanbul ve Ankara'nın  ağır bürokratik engelleriyle karşılaşan şirket, önüne konulan takozlara rağmen zirveden inmiyor.

Başkan Altepe'nin desteğiyle Genel Müdür Levent Fidansoy'un yönettiği şirketin hedefi daha yukarılara çıkmak.

BURULAŞ 2017 sıralamasında bakalım nerede yer bulacak?

  

86 STK'nın bildirisi

 

Dün cuma namazı çıkışı Orhangazi Parkı'nda FETÖ'nün 15 Temmuz ihanetini kınamaya dönük bir basın bildirisi okundu.

Büyük kitle yoktu, sadece STK yöneticileri oradaydı.

Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu'na üye 86 sivil toplum örgütü adına yapılan açıklamada 15 Temmuz darbe girişimi ve bunu gerçekleştiren asker kılığındaki FETÖ'cü hainlere lanet yağdı.

Vatan için canını feda eden şehitlere dua, gazilere de şifa ve esenlik temennisinde bulunuldu. 

Bildiriyle toplumun birlik ve bütünlüğünün devamına dönük mesajlar verildi.

Bursa'nın muhafazakâr tabanına mensup STK'ların ağırlıklı olduğu Gönüllü Kuruluşlar Platformu'nun bildirisi sonrası katılımcılara helva ikram edildi. 

O açıklamanın yapıldığı platformun üzerinde devleti temsilen bir isim de vardı.

Bursa Valisi İzzettin Küçük Bursalı STK ve yerel yöneticilerle birlikte darbe girişimine kalkışan FETÖ'cülere tepki gösterdi.

Vali Küçük, milletin çocuklarını, kurbanlarını, zekatlarını, sorularını çalan FETÖ'nün en son ülkeyi komple çalmak isterken yakalandığını söyledi.

Bilindiği gibi Vali Küçük'ün geçen yıl Bursa'ya atandığının hemen arefesinde 15 Temmuz darbe girişimi gerçekleşmişti.

Küçük'ün o gece Bursalı hain yarbayın çantasından çıkan  görevlendirme listesini ilgili yerlere anında ulaştırması sonucu, hainlerin ülke genelinde tek tek toplanmasında büyük rolünün olduğu biliniyor.

Bursa, darbecilerin erken deşifresini sağlamıştı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.