1. YAZARLAR

  2. İhsan Aydın

  3. BURULAŞ deniz uçaklarını satıyor
İhsan Aydın

İhsan Aydın

Yazarın Tüm Yazıları >

BURULAŞ deniz uçaklarını satıyor

A+A-

Büyükşehir Belediyesi’nin geçen dönem yönetiminin vizyon projeleri arasında yer alan, kenti kara ve denizden İstanbul’a bağlayan su kuşu uçaklarını 2 Kasım sonrası greve getirilen yeni yönetim satma kararı aldı.

Görev gelir gelmez su kuşu uçaklarının uçuşunu 1,2 yolcu ortalaması ve 18 milyon liralık zarara neden olduğu gerekçesiyle durduran  Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş daha sonra bunların satılabileceğinin de sinyalini vermişti.

O düşünce artık uygulama aşamasında.

ihsanaydin-29122017-1.jpgBURULAŞ’ın yeni Genel Müdürü Mehmet Kürşat Çapar’ı dün Olay TV stüdyolarında Olay’ıİçinden programı çekimleri için ağırladık.

Çapar, Başkan Aktaş’ın talimatıyla 4 su kuşundan birini Körfez’in kirliliğinin denetimi amacıyla üç kentin ortak kullanımı amaçlı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne verildiğini, kalan üç uçağı da 11 Ocak’ta satacaklarını açıkladı.

Cessna 208 Caravan marka ve modelli üç uçak BURULAŞ merkezinde gerçekleştirilecek kapalı teklif, açık artıma yöntemiyle elden çıkarılacak.

2000, 2008 ve 2015 model üç uçak toplam 4 milyon 650 bin Dolarlık  tahmini bedel üzerinden ihale edilecek.

Bugünkü kurla yaklaşık 18 milyon lira tahmini bedel üzerinde satışa çıkan uçaklardan elde gedilecek gelir de yine Genel Müdür Çapar’ın verdiği bilgiye göre Bursaray’ın teknik yenilemesinde kullanılacak.

Uçakların satışından elde edilecek gelirle raylı sistem sefer sıklıklarını artıracak düzenlemeler yapılacak.

Batı yönüne giden yolcu sayısındaki fazlalık dikkat alınarak bu güzergâha salınacak ilave katarın sisteme entegresine teknik dönük yatırımlar öngörülüyor.

Çapar, Bursaray’ın teknik yenilemeler sonrası, günlük yolcu sayısının hiç ilave uzatma yapmadan 500 binlere çıkarmayı hedeflediklerini de anlattı.

Bursaray’da halen günlük 250 binler civarında yolcu taşındığına dikkat çeken Çapar, Bursaspor-Fenerbahçe maçında bu sayının rekor kırılarak 294 bine çıktığını, ancak sistemin küçük dokunuşlarla günlük 500 bin yolcu taşıyabilecek hale getirileceğinin altını çizdi.

Çapar, batı ve kuzey yönündeki yolcu sayıları bakımından dengesizlik olduğunu, batı yönündeki talebi karşılamaya dönük arayışların hızlandığını ifade etti.

Su arada Su kuşu uçaklarının satışının ardından Yunuseli’deki havalimanı da uçuş okullarının kullanımı için aktif tutulacak.

Çapar, bu amaçla uçuş okulları ile görüşmelerin sürdüğünü, ayrıca havalimanı statüsü almaya dönük çabaların da devam ettiğini aktardı.

BURULAŞ Genel Müdürü Çapar, yapımı süren İstanbul Caddesi’ndeki T-2 Tramvay Hattı’nın işletimi konusunda da hazırlıklar yapıldığını, araçların kendilerine teslim edildiğini, güzergahtaki çalışmalar bittiğinde de sistemi çalıştırmaya hazır olduklarını da ekledi.

 

Vagonlara müşteri aranıyor

 

Diğer yandan, Bursa Büyükşehir Belediyesi eski yönetiminin acil ihtiyacı karşılamak üzere Hollanda’nın Roterdam kentinden satın aldığı kullanılmış 24 vagondan revize edilerek sistemde kullanılan, ancak bugünlerde depoya kaldırılan 22’si satılacak.

BURULAŞ Genel Müdürü Çapar, Bursa’da imal edilen yeni yerli raylı sistem araçlarının hizmete girmesiyle birlikte ihtiyaç duyulmayan Roterdam vagonlarına İstanbul Ulaşım AŞ’nin talip olduğunu, ancak platform uyuşmazlığı nedeniyle bundan vazgeçildiğini açıkladı.

Çapar, revize edilmiş ve klima takılmış olarak halen çalışır vaziyetteki 22 vagonu isteyen kentlere satabileceklerini de kaydetti.

 

Genel Müdür Olay TV’de

 

BURULAŞ Genel Müdürü Mehmet Kürşat Çapar bu akşam yapım ve sunumunu üstlendiğimiz Olay’ıİçinden programının konuğu.

Saat 22.00’de başlayacak programda yeni Genel Müdür kentin toplu ulaşımına dönük önemli konulara değinecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.