1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. ‘Değerli yöneticilerimize arzuhalimizdir’
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

‘Değerli yöneticilerimize arzuhalimizdir’

A+A-

Mudanya’da yaşayanlar olarak, ilçemizin müzminleşmiş bugüne kadar çözülmeyen, çözümüne ilişkin adım atılamayan sorunları trafik ve otopark konusunda sizlerle düşüncelerimizi paylaşmak istedik.

Çağdaş toplumlarda insanın en yüce değer olduğu kabul görürken ülkemizde trafik kazalarında binlerce insan, savaşı andırır şekilde her yıl 8-9 bin yaşamını kaybedip, binlercesinin sakat kaldığı kazalar toplum tarafından normal, kader, alın yazısı olarak karşılanmaktadır.

2016 yılında 1 milyon 313 bin 359 trafik kazası meydana gelmiş, 1 milyon 130 bin 348 hasarlı, 183 bin 11 adeti ise ölümlü, yaralanmalı trafik kazası meydana gelmiştir.

Yıl içerisinde meydana gelen ölümlü, yaralanmalı trafik kazalarının % 75'i yerleşim yeri içinde % 25'i ise yerleşim yeri dışında oldu.

Trafik kazaları sonucunda 7 bin 839 kişi öldü, 409 bin 421 kişi yaralandı. 2016 yılında  meydana  gelen 183 bin ölümlü/yaralanmalı trafik kazası sonucunda 4  bin 731 kişi kaza yerinde, 3 bin 699 kişi ise yaralanıp sağlık kuruluşlarına sevk edildikten sonra kazanın sebep ve tesiriyle 30 gün içinde hayatını kaybetti.

Temel nedeni trafik kurallarının sürücüler ve hatta uygulayıcılar tarafından bile bilinmemesidir ve uygulanmayışıdır. Önce trafikçilerimiz ve sonra tüm sürücülerimiz çağdaş uluslararası standartlarda eğitilmelidirler.

Yukarıda saydığımız nedenlerden kaynaklı olarak, bir başka sorun ise trafik ve park sorunudur. 

Vaktin nakit olduğu bir çağda temel görevimiz trafik akışını sağlamaktır. Bunun için de yaşam alanlarında özellikle ana caddeler üzerinde otopark yapmak yasaklanmalı, denetlenmeli, kurallara uymayanlara cezai yaptırım uygulanmalıdır.

Sorunların temel nedeni dar alanda 86 bin, yaz aylarında 150 bini aşan nüfus sorunu, daha da büyümemesi için Mudanya’da yeni inşaat alanı açılmamalıdır. Halkımızın temel geçim kaynağı hepimizin temel gıdası olan zeytin ve zeytinyağının yok edilmesinin önüne geçilmelidir. Kayıtsız kalır ve böyle devam ederse Yunanistan, İspanya gibi ülkelere bağımlı hale gelinecektir.

Park sorununun kalıcı çözümü için Mudanya İskelesi civarındaki Tekel parkı dahil tüm yeşil alanın ve Mudanya Stadyumu’nun altına inilerek zeminin olduğu gibi kalmasını esas alarak yeraltına otopark yapılması sorunun çözümü için tek çaredir.   

Mudanyamızda, özellikle Kemalpaşa Caddesi ve İpar Caddesi’ndeki kuralsızlık ve denetimsizlikten kaynaklı ana caddelere yapılan parklar trafiğin tıkanmasına, durmasına, insanlarımızın sinir ve morallerin bozulmasına neden olduğu gibi, zaman kaybı, maddi kayıplara, sürücüler arasında hatta sürücü ve yayalar arasında kavgalara neden olmaktadır.

Yaşam alanlarımızı yaşanabilir çağdaş hale getirmek ve kalıcılaştırmak hepimizin görevidir. Sahillerimiz ve plajlar adeta çöplüğü andırmaktadır. Sahiller, parklar ve hatta mesire yerlerinde kuruyemiş, yemek ve çöp bırakanlara ceza verilmelidir.

Öneri olarak çevremizin temizliğinin sağlanması ve denetimi için gönüllü vatandaşlarımıza yetki ve görev verilmelidir.

Eskişehir Porsuk Çayı eski ve yeni haliyle hepimize örnek olabilir.

Dayanışma evi üyeleri ve diğer hemşerilerimizle beraber barışın başkenti Mudanyamızın örnek, çağdaş, yaşanabilir bir yaşam alanı haline geldiğini görmek ve bunun için her türlü katkıyı koymayı görev kabul ettiğimizi belirtir, saygılarımızı sunarız.
İbrahim ATALAY

A101’den hiç beklemezdim

Bundan takribi 2 ay kadar önce A101’in T.M Ali Caddesi’nde bulunan şubesinden babam tarafından alınan  3 adet LED ampul daha 15 gün geçmeden arızalanmıştır. Ben şehir dışında olmam nedeniyle kendilerine yani Bursa Bölge Müdürlüğü’ndeki yetkili kişilere mail yoluyla şikâyetimi ilettim.

Ama bir cevap vermek zahmetinde dahi bulunmadılar. Ya maillere bakılmıyor ya da şikâyetlerle ilgilenilmiyor.

Tüketici güvenini kazanmış, markalaşmış, müşteri memnuniyetini ön planda tutan A101’e hiç yakıştıramadım.
Ali ERDOĞAN

Boş bina eğitime kazandırılabilir 


Demirtaş Bucağı Ortaokulu yanıbaşında bulunan yaklaşık 25 yıllık boş bina hizmet bekliyor. Demirtaşlı olarak bu binanın eğitime kazandırılmasını, okula ek hizmet binası olarak eğitime kazandırılmasını talep ediyorum. Yetkililerin dikkatine sunuyorum.
Mümin DÜNDAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.