Bugun...
Bizi izleyin:


98 yıldır sönmeyen meşale
Tarih: 19-05-2017 04:00:00 Güncelleme: 19-05-2017 04:00:00 + -


19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı, tüm yurtta gururla ve minnetle kutluyoruz. Ulu Önder Atatürk, 98 yıl önce 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak, kurtuluş mücadelesinin meşalesini yaktı.


98 yıldır sönmeyen meşale

19 Mayıs, 'Milli Mücadele meşalesinin ateşlendiği gün' olarak tarihteki yerini aldı. Anadolu'da yeni Türk devletinin temellerinin atıldığı o tarihin üzerinden tam 98 yıl geçti. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak, kurtuluş mücadelesinin meşalesini yaktı. Modern Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yol açılmış oldu. 19 Mayıs, 'Gençlik ve Spor Bayramı' adı ile 20 Haziran 1938'de milli bayramlarımız arasına katıldı. Bugün tüm yurtta kutlayacağımız bu eşsiz mücadelenin bayrama dönüşmesi hiç de kolay olmamıştı.

Mustafa Kemal, Mondros Mütarekesi'nin 30 Ekim 1918'de imzalanmasından sonra Yıldırım Orduları Grup Komutanlığı'ndan 3 Kasım 1918'de İstanbul'a döndü. Samsun'a gidinceye kadar altı ay İstanbul'da kalan Mustafa Kemal, çeşitli temaslarda bulundu. Mustafa Kemal, 9. Ordu Müfettişliği ile görevlendirildi.

Mustafa Kemal'i taşıyan Bandırma Vapuru, 16 Mayıs'ta Kız Kulesi açıklarında iken İtilaf Devletleri denetim görevlilerince, silah ve kaçak malzeme araması yapıldı. Arama sürerken, 'kaptan yerinde' bulunan Mustafa Kemal'in kararlılığını göstermek amacıyla hareket hazırlıklarını çabuklaştırmasını söylediği kaptan, demir aldırmaya başladı. Subayların gemiyi terk etmelerinin ardından Karadeniz'e yönelen Bandırma'nın güvertesinde Mustafa Kemal Paşa, yanındakilere şunları söyledi:

“Bunlar işte böyle yalnız demire, çeliğe, silah kuvvetine dayanırlar. Bildikleri şey yalnız madde! Bunlar hürriyet uğruna ölmeye karar verenlerin kuvvetini anlayamazlar. Biz, Anadolu'ya ne silah ne cephane götürüyoruz. Biz ideali ve imanı götürüyoruz.”

Güç koşullar altında süren yolculuktan sonra 19 Mayıs 1919 sabahı Samsun'a ulaşan Mustafa Kemal ve beraberindekiler, askeri bando eşliğinde halk tarafından sevgiyle karşılandı.

7 Mart 1981'de 'Atatürk'ü Anma' ibaresi eklenerek 'Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı' olarak kutlanmaya başlanan 19 Mayıs, 1995'te çıkarılan kararnameyle 've' bağlacı kaldırılarak 'Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı' adını aldı.

BURSA'DAKİ KUTLAMALAR...

Bursa'daki kutlamalar, saat 09.30'da Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreniyle başlayacak. Tophane Saltanat Kapısı'ndan Heykel'e kadar Atatürk'ü Anma ve Gençlik Yürüyüşü'yle devam edecek kutlamalar, Kent Müzesi önünde devam edecek. Karagöz Halk Dansları Topluluğu ve Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi'nin de katılacağı etkinlikte şiirler okunacak, çeşitli gösteriler sunulacak. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
  Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
 • Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
  Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
 • 18`inde kraliçe oldu
  18`inde kraliçe oldu
 • Bursalı şehide son görev
  Bursalı şehide son görev
 • Bursa'da kurtuluş coşkusu
  Bursa'da kurtuluş coşkusu
 • Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
  Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Bursa'da yatarak motosiklet kullanan genç yürekleri ağızlara getirdi
  Bursa'da yatarak motosiklet kullanan genç yürekleri ağızlara getirdi
 • Son günlerin flaş ismini sürükleyerek yayına çıkardı
  Son günlerin flaş ismini sürükleyerek yayına çıkardı
 • Bozdağ'dan Sarraf ile ilgili açıklama
  Bozdağ'dan Sarraf ile ilgili açıklama
 • Para vermeyen babasına kızıp evi yaktı
  Para vermeyen babasına kızıp evi yaktı
 • Okul kıyafetleriyle girip kahvedeki paraları çaldılar
  Okul kıyafetleriyle girip kahvedeki paraları çaldılar
 • Okul bahçesinde şaşırtan görüntüler
  Okul bahçesinde şaşırtan görüntüler
VİDEO GALERİ
YUKARI