20 Kasım 2014 Perşembe
Dolar: 2,2327   Euro: 2,8032
Ana Sayfa Bursa Bölge Tarih: 15.06.2012 04:00

Bükköy’de aileler tazminatı kabul etti

Bükköy’de aileler tazminatı kabul etti

Mustafakemalpaşa’ya bağlı Bükköy’de yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden 19 işçinin ailesi maden ocağı sahibinin teklif ettiği tazminatı kabul ederek davalarını çekti.

SEZGİN EREN
 
Mustafakemalpaşa’da Bükköy Madencilik’e ait kömür ocağında, 10 Aralık 2009 tarihinde meydana gelen grizu patlamasına ilişkin yargı süreci devam ederken sürpriz bir gelişme yaşandı. 19 madencinin aileleri tazminat davlarından feragat ettiler.
 
Bükköy Madencilik’in sahibi ve sorumlular hakkında dava açan madenci aileleri, maddi ve manevi tazminat almayı kabul ederek açtıkları tazminat davasını geri çektiler.
 
Maden ocağı sahibinin daha önce yaptığı teklifleri reddeden ölen madincilerin yakınları yapılan son öneriyi kabul ettiler. Ailelere verilen tazminat rakamları ise iki taraf arasında alınan gizlilik kararı nedeniyle açıklanmadı. Tazminat davası açan madenci yakınlarından 94 kişiye farklı miktarlarda tazminat verildiği öğrenildi.
 
EN YÜKSEK RAKAM...
 
Mahkemenin kazanılmasının ardından teklif edilen en yüksek rakamı ailelerin kabul ettiğini belirten Avukat Mehmet Çetin, ’Maden Ocağı sahibi Nurullah Ercan 5 yıl ceza alması nedeniyle ailelerin maddi manevi tazminat taleplerini kabul etti. Paralarının ödenmesi ile tazminat davaları düşmüş oluyor’ dedi. Paraların avukatlar aracılığıyla ailelerin hesabına yatırıldığını söyleyen Çetin, ayrıca maden ocağı sahibi Nurullah Ercan’ın çocukların eğitim giderlerine katkı vermeye devam edeceğini de belirtti.
 
CEZA DAVASI SÜRÜYOR...
 
Mehmet Çetin, tazminat konusunda anlaşmaya varılmasının davanın bittiği anlamına gelmediğini belirtti. Çetin, ceza davasının kamu davası olduğu için devam ettiğini belirtti.
 
Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ’taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek ve yaralamak’ suçundan yargılanan maden ocağı sahibi Nurullah Ercan ile yönetim kurulu üyeleri 5’er yıl, mühendisler de 6’şar yıl hapis cezası almıştı. Dava halen Yargıtay sürecinde.
 


Künyeİletişim
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.