29 Kasım 2014 Cumartesi
Dolar: 2,2209   Euro: 2,7648
Ana Sayfa Bursa Bölge Tarih: 20.06.2012 04:00

Bursa okullarında 4+4+4 düzeni

Bursa okullarında 4+4+4 düzeni

Yeni eğitim sistemine yönelik çalışmalar devam ederken, Bursa’da da bu kapsamda bazı okulların türleri değişti. Sendikalar düzenlemeye tepkili.

ÖZNUR ÜSTÜNTAŞ
 
Kamuoyunda tartışmalara neden olan 4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili ayrıntılar netleşmeye başladı.
 
Yeni eğitim sisteminin getirdiği yeniliklerden birisi de küçük yaştaki öğrencilerle büyük yaş grubundaki öğrencileri ayırmak amacıyla okul türlerinin değiştirilmesi oldu. Milli Eğitim Bakanlığı, tüm illerdeki okul türlerini açıklamaya başladı. Buna göre Bursa’da pek çok okulun yeri ve adı aynı kalırken, genel olarak sabahçılar ortaokul, öğlenciler ise ilkokul öğrencisi olarak eğitime devam edecekler. Oranı az olmakla birlikte Bursa’da bazı okullar ise sadece ortaokul ya da sadece ilkokul olarak değiştirildi.
 
İşte Bursa’nın merkez ilçelerinde türü değiştirilen okullar:
 
OSMANGAZİ...
 
Avdancık, Bağlı, Büyükdeliler, Doburca, Gazi, Güneybudaklar, Kirazlı, Muradiye, Selçukgazi, Reşitpaşa, Şükrü Şankaya ve Yusuf Kösem ilköğretim okulları sadece ilkokul olurken, Hocailyas, İnönü, Panayır, Sakarya ilköğretim okulları da ortaokul olarak belirlendi.
 
NİLÜFER...
 
Ahmet Muharrem Uğur, Badırga, Fadıllı, Gökçe, Görükle Hazinedaroğlu Özkan, Öğretmen Mehmet Aras ve Güngören ilköğretim okulları sadece ilkokul olurken, Ali Durmaz ise ortaokul olarak eğitim-öğretime devam edecek.
 
YILDIRIM...
 
Ahmet Hamdi Tanpınar, Dörtçelik, Hamamlıkızık, Şehit Polis Bülent Aslan, Emine Sait Uyar ilköğretim okulları sadece ilkokul olurken, Adnan Menderes, Setbaşı, Şehit Piyade Er Rahim Keskin, Vali Orhan Taşanlar ise ortaokul olarak belirlendi.
 
İMAM HATİP ORTAOKULLARI..
 
Yeni 4+4+4 eğitim sistemine göre belirlenen okul türlerinde imam hatip ortaokulları ise şöyle; Süleyman Çelebi İmam Hatip Ortaokulu, Nilüfer Çalı İmam Hatip Ortaokulu, Şehit Ercüment Türkmen İmam Hatip Ortaokulu, Nilüfer İmam Hatip Ortaokulu, Yeşil Devlet Hatun İmam Hatip Ortaokulu, İpekçilik İmam Hatip Ortaokulu, Bursa Merkez İmam Hatip Ortaokulu, Yiğitler ve Yavuz Selim İmam Hatip Ortaokulu.
 
EĞİTİM SENDİKALARINDAN ELEŞTİRİ ...
 
Okul türlerindeki değişikliğe ilişkin değerlendirmede bulunan Türk-Eğitim-Sen Bursa 2 No’lu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, 4+4+4’ün fiilen hayata geçmediğini belirterek, “Okullar sadece tabela değiştirdi. Kanunun ne yazık ki ruhu uygulanmıyor. Yakın olan okullar bile dönüşemedi. Bu değişikliğin temel amaçlarından birisi okula yeni başlayan çocukla, 14 yaşındaki çocuğun aynı eğitim ortamını paylaşmamasıydı. Ama yapılan değişikliğe baktığımızda bu amacın hayata geçtiğini göremiyoruz. Dağ fare doğurdu. Okulların yüzde 92’si değişmedi. Sadece okulların tabelası söküldü ve yerine ortaokul tabela asıldı. Aynı fiziki şartlarda eğitime devam ediliyor. Yıldırım’da 75’in üzerinde ilköğretim okulu var, sadece 8’i değişti. Nilüfer’de de 50 ilköğretim okulu vardı 3 tanesi değişti. Osmangazi ’de ise 8 tanesi değişti” diye konuştu.
 
Eğitim-Bir-Sen Bursa Şubesi Başkanı Numan Şeker ise 4+4+4 eğitim sistemini sendika olarak hükümete kendilerinin teklif ettiğini hatırlatarak, sistemin alt yapısının hazır olmadığını ifade etti. Uygulamada birçok aksaklık olduğuna vurgu yapan Şeker, şunları söyledi:
 
“Kimse ne yapacağını bilmiyor. Devasa reform var. Ama alt yapı yok. 15 Haziran itibariyle bütün okulların dönüştürülmesi gerekiyordu. Fiziki imkanlar uygun olmadığı için aynı bina içinde dönüştürme yapıldı. Orta okullar sabahçı oldu, ilkokullar öğlenci. Sadece adı değişti. Kanunun ruhu, binaların müstakil olması yönündeydi. İmkansızlık dolayı bu sene böyle yapıldı.”
 

olayhaberportali.web.tv

Bedava muayene videosu rekor kırdı!

İnternette dolaşan bu video izlenme rekorları kırıyor. Videonun konusu ise halk sağlık günü kapsamında yoldan geçen erkeklere bedava testis muayenesi yapılması.
2450
izlenme

Künyeİletişim
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.