23 Kasım 2014 Pazar
Dolar: 2,2230   Euro: 2,7558
Ana Sayfa Bursa Bölge Tarih: 07.12.2012 05:00

Engelliler çinicilik öğreniyor

Engelliler çinicilik öğreniyor

Evlerinde oturan zihinsel ve bedensel engellileri iş yaşamına sokmak amacıyla İnegöl’de başlatılan projeyle engellilere iş imkanı tanınacak.

SADULLAH ORGAN
 
İnegöl Zihinsel Engelliler ve Bakıma Muhtaç Çocukları Koruma Derneği ve İş-Kur İnegöl Şubesi işbirliği ile başlatılan proje kapsamında 20 kursiyer kursun ilk bölümü olan desen çizimi yapıyor. 110 bin liralık bütçeyle sürdürülen 6 ay sürecek kursun ikinci bölümünde ise kursiyerler, çini üzerinde çalışmalar yapacak. Kursun tamamlanmasının ardından da engelli bireylere iş imkanı sağlanacak.
İnegöl Kaymakamı Aziz İnci, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk, İş-Kur İnegöl Şube Müdürü Mehmet Haliloğlu, HEM Müdürü Burhanettin Özdemir ile birlikte Yenice’ye giderek, 19 Mayıs Ortaokulu’nda düzenlenen ‘Çinicilik Kursu’nu ziyaret etti. 
 
İŞ İMKANI SAĞLAYACAĞIZ...
 
Kursla ilgili bilgiler veren İnegöl Zihinsel Engelliler ve Bakıma Muhtaç Çocukları Koruma Derneği Başkanı Yusuf Tetik, dernek olarak evden hiç çıkmayan çocukları arayarak bulduklarını ve bu kursa katılmalarını sağladıklarını söyledi. Tetik, ’Biz onlara bu kursla berlikte sosyal bir ortam sağladık. Kursumuzu bitiren çocuklarımızı bırakmayacağız, onlara iş imkanı da sağlayacağız’ dedi.
 
HEPSİNDE CEVHER GÖRDÜK...
 
İş-Kur İnegöl Şube Müdürü Mehmet Haliloğlu da, zihinsel engellilere yönelik çizim kursunu ilk kez düzenlediklerini belirterek, “20 kardeşimizi meslek sahibi yapmak için buradayız. Hepsinde de büyük bir cevher gördük. Bu kardeşlerimizi de azimlerinden ötürü tebrik ediyorum’ diye konuştu.
 
YÜZLERİ GÜLÜYOR...
 
Kursun, engelliler için olduğu kadar aileleri ve çevreleri için de rahatlatıcı ve toplumla bütünleştirici bir özelliği sahip uygulama olduğunu belirten İnegöl Kaymakamı Aziz İnci ise, “Rehabilitasyonun en iyi çaresi meşguliyettir. El becerilerini geliştirecek, insanın kendini ifade edebileceği çinicilik gibi kursta çocuklarımızın yüzleri gülüyor. Onların mutluluğu da bize yansıyor’ ifadelerini kullandı.

olayhaberportali.web.tv

Bunun adı vicdansızlık!..

Van'da bir hafta önce ortadan kaybolan kangal cinsi köpeğini bir başka mahallede bulan vatandaşın, köpeği traktörün arkasına bağlayarak götürmesi tepki çekti.
533
izlenme

Künyeİletişim
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.