İst. Başakşehir 0 - 0 Bursaspor
28 Kasım 2014 Cuma
Dolar: 2,2083   Euro: 2,7538
Ana Sayfa Bursa Bölge Tarih: 03.08.2011 04:00

Kurşunlu çilekte iddalı

Kurşunlu çilekte iddalı

Taze fasulye üretimiyle adını duyuran İnegöl’e bağlı Kurşunlu beldesi, son yıllarda yaptığı atakla çilek üretiminde de iddialı durumla geçti. Bin 70 dönüm alanda ekimi yapılan çilekte 5-6 bin ton rekolte bekleniyor.

SADULAH ORGAN
 
İnegöl’e bağlı Kurşunlu beldesinde çilek üreticiliği her geçen gün yaygınlaşıyor. Beldede üretilen çilekte verimliliğin ve pazar payının artması, umutları artırıyor. İnegöl İlçe Tarım Müdürü Mahmut Doğru, bilinçli üretimin Türk ekonomisinde tarımın değerini artıracağını vurguladı.
 
Ziraat Odası yetkilileri ile birlikte Kurşunlu’daki çilek tarlalarında incelemelerde bulunan Mahmut Doğru, çiftçinin emeğinin karşılığını almasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Kurşunlu’da çilek üretiminin geçen yıllara oranla oldukça yüksek düzeyde olduğunu kaydeden Doğru, Kurşunlu’nun adının giderek çilekle özdeşleşmeye başlmadığını ifade ettti.
 
MARKA OLACAK...
 
Kurşunlu’daki tarımsal etkinlik içinde çileğin başat özellik taşıdığına dikkat çeken İnegöl İlçe Tarım Müdürü Mahmut Doğru, ’Geçmiş yıllarda Kurşunlu’nun fasulyesi meşhurdu. Türkiye çapında Kurşunlu denilince fasulye akla gelirdi. Bundan sonra Kurşunlu fasulyenin yanı sıra çilekle de anılacak. Çilek, artık Kurşunlu’nun markası olacaktır. Bu duruma gelmek kolay olmadı. Başta Kurşunlu Belediye Başkanı Erkan Dönmez olmak üzere  müteşebbisler,  özel kuruluşlar ve kooperatif yönetiminin  canla başla çalışması,  çilek üretemini bu seviyeye getirdi’ dedi. Geçmiş dönemde çilek üretiminin yapıldığı bölgelere yönelik düzenlenen çiftçi gezilerinin meyvelerinin bugün alınmaya başlandığını bildiren Mahmut Doğru, beldede 5 bin ton çilek rekoltesi beklendiğini bildirdi. Çileğin belde ekonomisine büyük katkı ve değer katacağının altını çizen Doğru, Kurşunlu’ya yapılan göletin çilek üretiminin gelişmesine büyük katkısı olduğunu sözlerine ekledi.
 
ÇİFTÇİNİN UMUDU OLDU..
 
Kurşunlu  Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Adnan Satılmış da, Kurşunlu’da çilek üretiminin 6-7 yıl önce başladığını belirterek, kısa sürede bu aşamaya gelmenin planlı ve sabırlı çalışma sayesinde olduğunu söyledi. 6-7 yıl önce İlçe Tarım Müdürlüğü’nün ortak organizasyonuyla Nevşehir’e gezi düzenlediklerini, burada çilek üretimini incelediklerini kaydeden Satılmış, kooperatif olarak 3-5 dönümde deneme amaçlı başladıkları çilek üretiminin bugün bin 700 dönümde gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Adnan Satılmış, ’Şu an Ankara’dan, İzmir’den ve Türkiye’nin bütün şehirlerinden kasabamıza çilek almaya kabzımallar geliyor. Çilek kasabamızda yeni bir umut kaynağı oldu. Tamamen bitmiş olan tarımı yeniden canlandırdık’ dedi.
 
5-6 BİN TON ÜRÜN
 
Kurşunlu’da şuan bin 700 dönümlük alanda çileğin ekili olduğunu belirten Satılmış, günlük olarak ortalama 60-70 ton ürün  hasat edildiğini, sezon sonuna kadar 5-6 bin ton ürün beklediklerini bildirdi. Çilek üretiminde çeşitlemeye de gideceklerini dile getiren  ’Şuan aromas ve albion var. Önümüzdeki yıl festival cinsi bir çilek deneyeceğiz. İlerleyen zamanlarda daha kaliteli çilekleri yetiştirmek’ şeklinde konuştu.

olayhaberportali.web.tv

Bedava muayene videosu rekor kırdı!

İnternette dolaşan bu video izlenme rekorları kırıyor. Videonun konusu ise halk sağlık günü kapsamında yoldan geçen erkeklere bedava testis muayenesi yapılması.
2387
izlenme

Künyeİletişim
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.