Bursa`da şok! `Mers` şüphelisi hasta kaçtı...
22 Ekim 2014 Çarşamba
Dolar:    Euro:

Ana Sayfa Bursa Bölge Tarih: 20.09.2010 04:00

Osmanlı şerbetleri şifa dağıtıyor

Osmanlı şerbetleri şifa dağıtıyor

Osmanlı`nın şerbet kültürü Bursa`da yaşatılmaya devam ediyor. Altı ayrı şerbet türü çeşitli hastalıklara karşı şifa dağıtırken, Osmanlı çayı da geleneksel şerbetlere alternatif bir tat teşkil ediyor.

Osmanlı`dan miras kalan ancak unutulmaya yüz tutmuş olan geleneksel içeceğimiz şerbet, Osmangazi Belediyesi tarafından restore edildikten sonra Ördekli Kültür Merkezi adını alan tarihi Ördekli Hamamı`nda ve aynı şekilde restore edilen bir başka kültür mirası olan Haraççı Medresesi`nde halkın beğenisine sunuluyor. Şifalı olduğu bilinen bu şerbetlerden bal şerbeti boğazı rahatlatıcı etkisi, demirhindi şerbeti bağırsakları çalıştırma özelliğiyle, reyhan şerbeti mide rahatsızlıklarına karşı, ahududu şerbeti kanı temizlemesi, böğürtlen şerbeti ishale karşı, karadut şerbeti ise ağız ve diş iltihaplarına iyi gelmesi sebebiyle büyük ilgi görüyor. Satış fiyatı bir buçuk lira ile iki lira arasında değişen şerbetlerin insan sağlığına olumlu etkileri bir yana satıldıkları tarihi mekanlar insanları stresten uzaklaştırarak zihni sakinleştiriyor.
Türkiye`de sadece Ördekli Hamamı`nda bulunan Osmanlı çayı da geleneksel olan bu şerbetlere alternatif bir tat teşkil ediyor. 10 çeşit bitkinin farklı oranlarda harmanlanmasıyla elde edilen bu çay, tatlandırıcı olarak taze balla ikram ediliyor. Elma, havlıcan, hibiskus, ıhlamur, karanfil, limon, portakal, tarçın ve zencefilden yapılan bu çay tam bir şifa kaynağı olarak biliniyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir

olayhaberportali.web.tv

Aksiyon filmlerini aratmayan kazalar

MOBESE kameralarına yansıyan kazalar polisiye filmlere taş çıkarıyor. Türkiye genelinde güvenlik için 24 saat kayıt yapan MOBESE kameralarına yansıyan kazalar film sahnelerini aratmıyor.
2465
izlenme

Künyeİletişim
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.