26 Kasım 2014 Çarşamba
Dolar: 2,2194   Euro: 2,7694
Ana Sayfa Bursa Bölge Tarih: 10.08.2010 04:00

Radar değil hız göstergesi

Radar değil hız göstergesi

Kentte bazı güzergahlara yerleştirilen dijital sistem, hız tutkunlarını frenledi.

OKTAY KAYALAR
Sürücüleri, kaç kilometre hızla gittiklerini bilgilendirmek amacıyla Büyükşehir Belediyesi, kentin bazı yerlerine `hız kontrol` tabelaları yerleştirdi. Dijital hız panolarının üzerinde kamera yer alması ise akıllara hizmete girmek için geri sayımın başladığı MOBESE sistemini akıllara getirdi. Bunun, MOBESE`nin bir parçası olduğunu düşünenler, belli güzergahlarda günün 24 saati radar kontrolü yapıldığını zannediyor. Hal böyle olunca da, Büyükşehir Belediyesi`nin dijital `hız kontrol` panoları hız tutkunlarını frenledi. Öyle ki, üzerinde kamera bulunan sistemin radar olduğunu düşünenler, bu güzergahtan geçerken daha dikkatli davranıyor. Hatta, hızını 50 kilometrenin altına düşürenler yüzünden bu durum  bazen kazalara bile davetiye çıkarıyor.

NEREDE KAÇ TANE VAR?

Hız tutkunlarının korkulu rüyası dijital tabelaların biri şehir merkezinde kurulu. Acemler`den Merinos yönüne gelirken Sırameşeler Yolu`ndaki bu tabelanın bir benzeri de, Yakın Çevre Yolu`ndan Hürriyet yönüne giderken Soğanlı Kavşağı yakınlarında bulunuyor. Dijital hız kontrol sisteminin üçüncüsü Mudanya Yolu Tepedevrent`te, dördüncü de İzmir Yolu Görükle`ye gidişte Uludağ Üniversitesi yakınlarında yer alıyor. Yetkililer, `Bunların sürücülerin kaç kilometre hızla gittiğini bilgilendirmenin dışında bir fonksiyonu yok. Yani, bu sistem radar değil. Vatandaşın kaç kilometre hızla gittiğini bilgilendirmek için her birini astık. Ancak, sürücülerimiz yine de hız sınırını aşmasınlar. Zaten bu tabelayı asmamızdaki temel gaye bu. Panonun üzerindeki kameralar, seyir halindeki aracın kilometre hızını okuyor. İlerde zaten MOBESE devreye girecek. Vatandaşlar, kurallara uyma konusunda şimdiden hazırlıklı olsun` dediler. 
 

olayhaberportali.web.tv

Bedava muayene videosu rekor kırdı!

İnternette dolaşan bu video izlenme rekorları kırıyor. Videonun konusu ise halk sağlık günü kapsamında yoldan geçen erkeklere bedava testis muayenesi yapılması.
1209
izlenme

Künyeİletişim
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.