23 Kasım 2014 Pazar
Dolar: 2,2230   Euro: 2,7558
Ana Sayfa Bursa Bölge Tarih: 16.11.2012 05:00

Yenişehirli köylüler ’Otomotiv Test Merkezi’ne karşı

Yenişehirli köylüler ’Otomotiv Test Merkezi’ne karşı

Yenişehir’de hazineye ait merada kurulması planlanan Otomotiv Test Merkezi, hayvancılıkla geçinen köylüleri sıkıntıya soktu. Şimdiden hayvanlarını nerede otlatacaklarının derdine düşen köylüler, yatırımın başka yerde yapılmasını istedi.

GÜRHAN ADANA
 
Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) Yenişehir’de 2 bin 329 dönümü hazineye ait toplam 2 bin 561 dönümlük araziye Otomotiv Test Merkezi kurma kararı, meralardan yararlanan bölgedeki köylüleri kara kara düşündürüyor.

Karaköy Muhtarlığı’nın kullanım alanı olan 937 dönüm ile Karacaali Köyü Muhtarlığı’nın kullanımındaki bin 392 dönüm mera arazisinin test merkezi için tahsis edilmesi bu alanlarda hayvanlarını otlatan köylüleri sıkıntıya sokacak.
 
Meralarının tesise tahsis edilmesiyle birlikte krediyle aldıkları binlerce hayvanı nerede otlatacaklarının derdine düşen köylüler bir yandan da ödenmeyi bekleyen borçları yüzünden kara kara düşünüyor. Yatırımın başka yere kaydırılmasını isteyen köylüler meranın ellerinden gitmesiyle büyük darbe alacaklarını söylediler.
 
HAYVANLAR NE OLACAK?
 
Köyünde geçimin büyük oranda hayvan yetiştiriciliğine dayalı olduğunu söyleyen Karaköy Muhtarı İsmail Yiğit, küçükbaş hayvanların yılın 9 ayında meralarda otladığını belirtti.
 
Yiğit, ’Bu yatırım gerçekleşirse, hayvanlarımızı otlatacak yer bulamayacağız. Köy içindeki ağıllarda beslenen hayvanların et ve süt kalitesi düşer. Bu durumda bu köyde ne yapılacak?’ diyerek endişelerini dile getirdi.
 
’KÖYÜ SATIN ALSINLAR’
 
Köylülere Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş da destek verdi.
 
Yenişehir’in yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıkla geçimini sağladığını belirten Aktaş, meraların hayvancılığın can damarı olduğunu söyledi.
 
Aktaş, ’Yenişehir’de ticari faaliyetler tarım ve hayvancılığa bağımlı biçimde gelişiyor. Köylünün kazancı oranında ilçedeki esnaf iş yapabiliyor. Hayvancılığın yok olacağı ilçede ticari faaliyetler de büyük darbe alır. Meralar elimizden alınırsa, karnımızı bile zor doyururuz. Bu durumda köyü de satın alsınlar’ dedi.
 

olayhaberportali.web.tv

Bunun adı vicdansızlık!..

Van'da bir hafta önce ortadan kaybolan kangal cinsi köpeğini bir başka mahallede bulan vatandaşın, köpeği traktörün arkasına bağlayarak götürmesi tepki çekti.
568
izlenme

Künyeİletişim
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.