20 Ağustos 2014 Çarşamba
Dolar: 2.1671   Euro: 2.8933

Ana Sayfa Ekonomi Tarih: 03.02.2014 15:53

Moody`s`ten açıklama

Moody`s`ten açıklama

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody`s`ten, `Merkez Bankası`nın faiz artırımı bankaların maliyetini yükseltir, banka kredi notları için negatif` değerlendirmesi geldi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody`s`ten Merkez Bankası`nın faiz artırım kararına dair yeni bir açıklama geldi.
 
Kuruluştan yapılan açıklamada, "Merkez Bankası`nın faiz artırımı bankaların maliyetini yükseltir, banka kredi notları için negatif" denildi.
 
Bankacılık sistemindeki fonlamanın üçte ikisinin kısa vadeli mevduatlardan sağlandığını hatırlatan Moody`s, buna karşılık sistemin varlıklarının uzun vadeli olduğunu belirtti. Moody`s bu uyumsuzluk nedeniyle fonlama maliyetlerindeki ani artışın bankalar üzerinde baskı yaratacağını ifade etti.
 
`BORÇLANMANIN YARISI DÖVİZLE`
 
Türkiye`deki kurumsal şirket borçlanmasının yaklaşık yüzde 50`sinin dövizle yapıldığını belirten Moody`s, dövizdeki artışla birlikte bu şirketlerin borç ödeme kapasitelerinin azalacağına ve bunun da bankaları olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti.
 
`DÖVİZ ÜZERİNDEKİ BASKI HAFİFLEYECEK` DEMİŞTİ
 
Moody`s, geçen hafta da Merkez`in kararıyla ilgili bir rapor yayımlayarak, "Merkez Bankası`nın parasal sıkılaştırması döviz üzerindeki baskıyı hafifletecek ancak aşağı yönkü riskler sürüyor" demişti.
 
`FİNANSAL STRESİ AZALTACAK`
 
Raporda buna ek olarak, "Faiz artırımı dövizdeki volatiliteyi, ekonomideki finansal stresi azaltacak, ödemeler dengesi krizi ihtimalini sınırlayacak" ifadelerine yer verilmişti.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir

olayhaberportali.web.tv

Marmara Denizi`nde korku dolu dakikalar!

Bursa Büyükşehir Belediyesine ait Mudanya-Kabataş seferini yapan Emir Sultan isimli feribotun, Bozburun yakınlarında olumsuz hava koşulları nedeniyle camı patladı.
2792
izlenme

Künyeİletişim
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.