22 Ekim 2014 Çarşamba
Dolar:    Euro:

Ana Sayfa Ekonomi Tarih: 05.12.2011 15:57

Memura ve emekliye enflasyon zammı

 Memura ve emekliye enflasyon zammı

Enflasyonda, son iki ayda üst üste yaşanan yüksek artış, memur ve emekliye ek zam yolunu açtı.

Bugün açıklanan oranla birlikte enflasyon artışı, hükümetin memur ve emekliye verdiği yıllık artışı geçmiş oldu. Böylece Aralık ayı enflasyonu sıfır bile çıksa, memur ve emekliye yaklaşık yüzde 1.7 oranında enflasyon zammı verilecek.
 
2011 yılı için yüzde 4+4 oranında maaş artışı öngörülen memur ve emeklilerinin, fark alabilmeleri için TÜFE’nin yüzde 8.16’nın üzerine çıkması gerekiyordu. Kasım enflasyonunda ortaya çıkan yüzde 1.73’lük artışla birlikte 11 aylık tüketici fiyat endeksi, 9.82’ye ulaştı.
 
ENLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI
 
Böylece Aralık ayı enflasyonu yüzde sıfır bile çıksa, memur ve emekliler kendilerine verilen zammın üzerinde gerçekleşen enflasyon dolayısıyla yaklaşık 1.7’lik ek zam alacak. Ancak enflasyondaki yükselişin Aralık ayında da devam etmesi bekleniyor.
 
Ana harcama gruplarına bakıldığında Kasım ayında yüzde 5.59 ile giyim ve ayakkabıda olduğu görüldü. Bunu 3.69 ile alkollü içecekler ve tütün ürünleri izledi. Merkez Bankası’nın enflasyonu daha da yükselteceği uyarısıyla sigaradaki vergi artışının geri alınmasının ne kadar isabetli olduğu da görülmüş oldu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir

olayhaberportali.web.tv

Aksiyon filmlerini aratmayan kazalar

MOBESE kameralarına yansıyan kazalar polisiye filmlere taş çıkarıyor. Türkiye genelinde güvenlik için 24 saat kayıt yapan MOBESE kameralarına yansıyan kazalar film sahnelerini aratmıyor.
2374
izlenme

Künyeİletişim
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.