26 Kasım 2014 Çarşamba
Dolar: 2,2194   Euro: 2,7694
Ana Sayfa Ekonomi Tarih: 15.02.2013 21:53

Çok çocuk erken emekli yapacak

Çok çocuk erken emekli yapacak

Bakan Çelik, çalışma hayatında önemli değişikleri beraberinde getirecek düzenlemelerin hazırlığını içinde olduklarını ifade etti.

Çalışma Bakanı Çelik, kadınlar için 16 hafta olan doğum iznini 24 haftaya çıkarmak ve çocuk sayısına göre kadınların emeklilik yaşını aşağı çekmek üzere çalışma başlattıklarını açıkladı.
 
Bakan Çelik, Ankara’da düzenlenen bir seminerde yaptığı konuşmada, aileyi toplumun temeli olarak gördüklerini söyledi.
 
Bunun için anne babaların çocuklarına ayırdıkları zamanın, aile bütünlüğü açısından önemli olduğunu vurgulayan Çelik, Dünya Sağlık Örgütü’nün normlarına göre sağlıklı bir birey için bebeklerin 2 yıl emzirilmesi gerektiğini hatırlattı.
 
AVRUPA’DAN ÖRNEKLER
 
Bu konuda ebeveyn izninin önemli bir sosyal politika aracı olduğunun altını çizen Çelik, ’Avrupa’ya baktığımızda bu izin süresinin Almanya’da 14 hafta, Fransa’da 32 hafta, İngiltere’de 52 hafta, Türkiye’de ise 16 hafta olduğunu biliyoruz. Bugünkü talepleri de biliyoruz... Tabii işverenler iş yerlerinde devamlılığı ve verimliliği gözetirler, karlılık onlar için esas. Aslında çok yanlış bir şey değil. Dolayısıyla ortaya koyacağımız çözümlerde, kadın istihdamı açısından negatif bir durumun, ortaya çıkmamasını sağlayıcı bir yaklaşım içerisinde olmamız gerekiyor.’
 
’ÇOCUK SAYISINA GÖRE EMEKLİLİK DEĞİŞECEK’
 
Bakanlık olarak kadın istihdamının teşviki için üzerinde çalıştıkları konular olduğunu belirten Çelik, şunları kaydetti:
 
’Bunlardan birincisi doğum izninin 24 haftaya çıkarılması, maliyetinin devlet tarafından karşılanması. Diğeri, doğum iznine ayrılan kadının doğumdan sonra işe alınmasının zorunlu kılınması, memur olan annelerin ücretsiz doğum izninde geçen sürenin de derece kademe hesaplarına katılması, çocuk yardımlarının artırılması, kamu kurumlarında kreş zorunluluğu getirilmesi. Şuanda SSK’lı anneler ancak 2 çocuğu ancak borçlanabiliyorlar, bu sayının artırılması. Çocuk sayısına göre kadınlar açısından emeklilik yaşının aşağı çekilmesi, yarı zamanlı ve kısmi zamanlı çalışma.’

olayhaberportali.web.tv

Bedava muayene videosu rekor kırdı!

İnternette dolaşan bu video izlenme rekorları kırıyor. Videonun konusu ise halk sağlık günü kapsamında yoldan geçen erkeklere bedava testis muayenesi yapılması.
606
izlenme

Künyeİletişim
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.