02 Ekim 2014 Perşembe
Dolar:    Euro:

Ana Sayfa Güncel Tarih: 15.03.2010 05:00

Türkiye`de yaşlı nüfus artıyor

Türkiye`de yaşlı nüfus artıyor

Türkiye en hızlı yaşlanan ülkeler arasında. Giderek artan yaşlı nüfusun en büyük kısmını ise kadınlar oluşturuyor. Bu kadınların önemli bir bölümü de gelir sahibi değil ve eğitim seviyeleri düşük.

2009 verilerine göre Türkiye nüfusunun yüzde 7,01`inin 65 yaş üzerinde. Yaşlı nüfusun yüzde 56`sını ise kadınların oluşturuyor. Nüfusbilim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hilal Özcebe, Türkiye`nin nüfus göstergelerinin, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında en hızlı yaşlanan ülkeler arasında yer aldığına dikkat çekerek, `Örneğin, 2005-2050 yılları arasında 80 yaş ve üzeri yaş grubunun artış hızı Türkiye için yüzde 736 olarak hesaplanırken, bu oran Fransa`da yüzde 140, Almanya`da yüzde 153`tür` dedi. Türkiye`de yaşlı nüfusun artmasının yanında aile yapısının da değiştiğini, endüstrileşme, kentleşme, iş gücü göçü, doğurganlıkta meydana gelen düşüş, boşanma oranlarının artması ve bireysellik gibi etmenlerin, Türkiye`de geleneksel geniş aile yapısının yaygınlığının azalmasına yol açtığını ifade eden Özcebe, bu gibi nedenlerle yaşlı nüfus oranının hızla artış gösterdiğini bildirdi.

KADINLARIN ÖĞRENİM DÜZEYİ DÜŞÜK
Özcebe, Adrese Dayalı Nüfus Sayım Sistemi sonuçlarına göre, Türkiye nüfusunun yüzde 7,01`inin 65 yaş üzerinde olduğunu ve yaşlı nüfusun yüzde 56`sını kadınların oluşturduğunu belirterek, `65 yaş üzeri erkeklerin oranı yüzde 3,06, kadınların oranı ise yüzde 3,94`tür. Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmasına göre (2003), yaşlı kadınların öğrenim düzeyleri erkeklere göre düşüktür.` dedi.

`GELİRİ OLMAYAN KADIN... `
Nüfusbilim Derneği Yaşlılık Çalışma Grup Başkanı Şebnem Beşe Canpolat da Türkiye`de geliri olmayan kadın nüfusun oranının, geliri olmayan erkek nüfusun oranından yaklaşık `dört kat fazla` olduğunu söyledi. Canpolat, bu oranın, kadın nüfusta iş gücüne katılım oranının Türkiye`de oldukça düşük olmasının açık bir göstergesi olduğunu belirtti.
Nüfusun yaşlanması ve yaşlı kadın nüfus ile ilgili ortaya çıkacak sorunlara yönelik sosyal politikaların tartışılması gerektiğini ifade eden Canpolat, `İvedilikle refah düzeyini yükseltmeyi hedefleyen yeni politikalar üretilmeli` dedi.
 

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir

olayhaberportali.web.tv

Bir günde göğüslerine kaç kişi baktı?

Nestle firmasının bir çalışması için sütyenine gizli kamera yerleştiren gönüllü kadın , Londra sokaklarında dolaştı. Gizli kameraya takılan görüntülere göre bazı erkekler çaktırmadan bakma konusunda daha ustayken, kadınların da gözleri erkekler kadar göğüslere takılıyor. Süeterinin açık yakasından pembe sutyeni görünen kadının göğüslerine bir günde 36 kişi baktı. Meme kanserine farkındalık yaratmak için çekilen videoda kadınların kendi meme kontrollerini sık sık yapmaları için mesaj veriliyor.
168
izlenme

Künyeİletişim
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.