23 Kasım 2014 Pazar
Dolar: 2,2230   Euro: 2,7558
Ana Sayfa Yaşam Tarih: 25.06.2010 15:28

Kozalar yeniden hayat buluyor

Kozalar yeniden hayat buluyor

Bir dönem ipek ve ipek böcekçiliğinin merkezi olan Bursa`da, sektörün yok olma noktasına gelmesiyle unutulmaya yüz tutan Türk süsleme sanatlarından `Koza Levha İşleme Sanatı`, canlandırılmaya çalışılıyor.

Bursa ve Balıkesir`in ipek böcekçiliğinin geliştiği yerlerinde, özellikle çeyizlerde süsleme ve zevk unsuru olarak koza levha işleme sanatı ortaya çıktı. Kozanın, istenen motife göre kesilip, boyanması ve yeniden şekil verilmesiyle oluşturulan koza levhalarında, geleneksel olarak çiçek motifleri kullanıldı.
Çin`den ipek ithaline bağlı olarak ipek böcekçiliğinin bölgede yok olma noktasına gelmesiyle bu gelenek de unutulmaya yüz tuttu.
Yenişehir Halk Eğitim Merkezinde (HEM) usta öğretici olarak görev yapan Ayla Yorgancı, Türk süsleme sanatlarından koza levha işleme sanatının yeniden hayat bulması için 16 öğrencisiyle birlikte çalışma başlattı.
`Kozadan Düşler` adıyla sergi açan Yorgancı, AA muhabirine, 70-80 yıl önce yapılan koza levha işleme sanatını, hem geleneksel haliyle, hem yeni yorumla sanatseverlerin beğenisine sunduklarını söyledi.
İpek böcekçiliğinin yapıldığı zamanlarda, kozayla oluşturulan çiçek desenlerinin ortasına, aile büyüğünün fotoğrafı veya dini içerikli yazılar konulduğunu anlatan Yorgancı, `Eskiden ya yuvarlak ya da oval şekil içinde resim veya yazılar oluyordu. Biz yeni formlar ekledik, içimizden geldiğince değişik şeyler yapmaya çalıştık. Amacımız, bu sanatı tekrar canlandırmak` dedi.


`BİZİ ÇOCUKLUĞUMUZA GÖTÜRDÜNÜZ`
Yorgancı, Kozabirlik`ten temin ettikleri kozaların bir sanat eseri haline gelmesinin aşamalarını şöyle anlattı:
`Önce kozanın içindeki böceği çıkarıyoruz. Yapacağımız çiçeğe göre enine veya boyuna farklı şekilde kozayı kesiyoruz. Sonra bazılarını kumaş boyalarıyla bazılarını çay, çilek, kahve, enginar veya kekikle boyuyoruz. Kozayı kuruttuktan sonra istediğimiz şekilde işliyoruz. Koza, 7 kata kadar ayrılıyor. Bu şekilde yapılan çiçekler daha ince ve zarif oluyor.`
Koza levha işleme sanatının, işçiliğinin çok zor olduğunu ve emek istediğini ifade eden Yorgancı, `Eserlerimiz, çok büyük ilgi gördü. Özellikle orta yaşın üzerindeki hanımlar, `Bizi çocukluğumuza götürdünüz` dediler. Bazılarının ellerinde ailelerinden kalan parçalar varmış. Bu sanatın, duyuldukça daha da ilgi göreceğine inanıyorum` diye konuştu.
Çiçek ve çini desenleri, çeşitli hayvanlar, Türk bayrağı ve Bursaspor`un simgesi timsahın da konu edildiği 32 koza levhanın yer aldığı sergide, ayrıca kozadan gelin çiçeği ve takılar da ziyaretçilerinin beğenisine sunuluyor.
Yapılışı 10 gün ile 1 ay arasında değişen eserler, 25 liradan bin liraya değişen fiyatlarla satılıyor.

AA

olayhaberportali.web.tv

Bunun adı vicdansızlık!..

Van'da bir hafta önce ortadan kaybolan kangal cinsi köpeğini bir başka mahallede bulan vatandaşın, köpeği traktörün arkasına bağlayarak götürmesi tepki çekti.
514
izlenme

Künyeİletişim
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.