28 Kasım 2014 Cuma
Dolar: 2,2083   Euro: 2,7538
Ana Sayfa Yaşam Tarih: 20.01.2010 12:42

Ulucami`deki `vav` harfinin sırrı ne?

Ulucami`deki `vav` harfinin sırrı ne?

Bursa`daki tarihi Ulu Cami`nin duvarında hat sanatıyla yazılmış, tezhiple süslenmiş `vav` harfinin önünde Hızır Aleyhisselam`ın namaz kıldığı rivayeti, vatandaşların yoğun ilgisini çekiyor.

Rivayetin yaygın olması nedeniyle birçok kişi, dualarının kabul olacağı düşüncesiyle `Vav` tablosunun önünde namaz kılıyor, dileklerinin gerçekleşmesi için tablodan minik parçalar koparıyor.
Sultan Yıldırım Bayezit tarafından 1396–1400 yıllarında yaptırtılan Ulu Cami, yaklaşık 600 yıllık geçmişiyle, inanç turizmi açısından büyük önem taşıyor.
Mimarisi, ahşap işçiliği ve içindeki yazı sanatları bakımından önemli eserler arasında yer alan Ulu Cami`de bulunan hat sanatıyla yazılmış, tezhiple süslenmiş `Vav` harfi, halk arasında en fazla bilinen eser olarak dikkati çekiyor. Arapça `Vav` harfinin ucunda ayrıca lale motifi yer alıyor.
Bursa Müftüsü Mahmut Gündüz, duvarda asılı tablo şeklindeki bu harfin önünde Hızır Aleyhisselam`ın namaz kıldığının rivayet edildiğini belirterek, `Halk arasında bu rivayetin yaygın olması nedeniyle birçok kişi, dualarının kabul olacağı düşüncesiyle harfin önünde namaz kılıyor, dileklerinin gerçekleşmesi için minik parçalar koparıyor` dedi.
Gündüz, Allah`tan başka kimseye ibadet edilmeyeceğini belirterek, şöyle konuştu:
`Bu, bir batıl inanç. Dini olarak herhangi bir dayanağı yok. Rivayet bir bilgi. Doğru değil. Vatandaşlara anlatıyoruz ancak vazgeçiremiyoruz. Özellikle `Vav` harfinin önünde namaz kılmak için Ulu Cami`ye gelenler oluyor. Sözle koruma sağlayamadık. Parça koparılmaması ve el sürülerek kirletilmemesi için tabloyu camla kaplattık.`

olayhaberportali.web.tv

Bedava muayene videosu rekor kırdı!

İnternette dolaşan bu video izlenme rekorları kırıyor. Videonun konusu ise halk sağlık günü kapsamında yoldan geçen erkeklere bedava testis muayenesi yapılması.
2216
izlenme

Künyeİletişim
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.