1. HABERLER

  2. BURSA HABERLERİ

  3. Hakan Çavuşoğlu: ‘Bursa, Türkiye için stratejik merkez’
Hakan Çavuşoğlu: ‘Bursa, Türkiye için stratejik merkez’

Hakan Çavuşoğlu: ‘Bursa, Türkiye için stratejik merkez’

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Bursa'nın geleceğinin çok parlak olduğunu belirterek, “Farkında değiliz ama Bursa, Türkiye için stratejik ürünlerin merkezi haline gelmiş durumda” dedi.

A+A-

ASLIHAN AYDIN

Bursalı bir grup gazeteci, Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu'nun davetlisi olarak gittiği Ankara'da Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nü ziyaret etti. 

Gazeteciler, program kapsamında Hakan Çavuşoğlu ile de bir araya geldi. başbakan Yardımcısı, burada gündeme ve Bursa'ya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bursa'nın geleceğinin çok parlak olacağını dile getiren Çavuşoğlu, “Geçtiğimiz günlerde Bursa Endüstri Zirvesi'ni dolaştık. Biz farkında değiliz ama Bursa, Türkiye'de stratejik ürünlerin merkezi haline gelmiş” diye konuştu. 

Bursa'da sanayinin başat noktada olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Bunu, özellikle yüksek katma değer ürünlerin üretimindeki geleceği açısından söyleyebilirim” dedi.

KÜLTÜR TURİZMİ KEŞFEDİLMEDİ

Artık şehirlerin birbiri ile yarıştığını vurgulayan Çavuşoğlu şunları kaydetti: “Uludağ'ı istediğimiz alt yapısına kavuşturabilirsek, Bursa'ya gelen turist sayısı ve ziyaretçilerin kaldığı gün sayısı bakımından ivme yakalayacağımızı düşünüyorum. Bir de Bursa'nın keşfedilmemiş bir yönü var. Bu da kültür turizmi. O nedenle iyi bir potansiyele sahip” ifadelerini kullandı. Bursa'nın Türkiye'nin minyatürünü yansıttığının altını çizen Çavuşoğlu, “Balkanlardan, Kafkaslardan ve birçok ilden insanın yerleştiği yerlerden biri Bursa. Adeta çiçek bahçesini andırıyor. Rengarenk çiçeklerden oluşan bu bahçe, aynı rayihayı yayıyor. Bursa aslında örnek bir kent ve örnek alınması da gerekiyor.”
 
DÖNÜŞÜMÜN İYİ ÖRNEKLERİ ÇOĞALMALI

Kentin kentsel dönüşüme acil ihtiyacı olduğunu kaydeden Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, “Ama kentsel dönüşüm süreci tek yanlı değil ki. Burada öyle bir şey var ki belediye, müteahhit ve vatandaş kazanıyor. Böyle bir sistem yok. Dolayısıyla kentsel dönüşüm ile ilgili iyi örnekleri çoğaltmalıyız” dedi.

HAKAN ATİLLA DAVASI'NIN HÜKMÜ YOK

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, ABD'de görülen Hakan Atilla davasına ilişkin bir soru üzerine, bugün artık herkesin rahatlıkla bunun bir yolsuzluk davası olmadığını gördüğünü söyledi. 

Söz konusu davanın hiçbir hükmü olmadığını savunan Çavuşoğlu, ''Türkiye'yi ekonomik olarak zor duruma düşürmek, yatırımların önünü kesmek ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletle olan bağını 'yolsuzluk' gibi bir itham üzerinden koparmak, uzaklaştırmak ve 2019'a giderken 'Recep Tayyip Erdoğan'ı ve AK Parti'yi tasfiye edebilir miyiz' sürecine matuf bir hareket'' değerlendirmesinde bulundu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.