1. YAZARLAR

  2. Nail Keçili

  3. Galatasaray’ı kimler yaktı?
Nail Keçili

Nail Keçili

Yazarın Tüm Yazıları >

Galatasaray’ı kimler yaktı?

A+A-

Benim rahmetli babam Galatasaray mektebi mezunuydu ve hasta Galatasaraylıydı. Annemin babası büyükbabam ise Fenerbahçe’nin kurucusu ve Fenerbahçe’nin ilk yönetim kurulu başkanıydı. Büyükbabam Halk Partisi milletvekiliydi, babam hızlı Demokrat Partiliydi. Büyükbabam İsmet Paşa’nın yakınıydı. Babam İsmet Paşa’nın düşmanıydı.

Dedem ünlü ittihatçı merhum Yenibahçeli Nail Bey’dir. Ayrıca büyük silahşör Atatürk’ün yaverlerinden Yenibahçeli Şükrü Bey’in ağabeyidir. Çok ciddi meselelerde İsmet Paşa’yla ters düşmüşlerdir. Atatürk’ün de İsmet Paşa’ ya karşı sempatisinin antipatiye döndüğü dönemdir. Dedem Nail Bey İzmir suikastına karıştığı gerekçesiyle paldır küldür asılır. Bilahare bir vesileyle Atatürk babama “baban benim yakın silah arkadaşımdı, çok severdim onu. İzmir suikastına karıştı diyerek iftira atan ve astıran İsmet’tir” der.

Demokrat Parti’de çok büyük görevlerde bulunmuş babam Nadir Nail Keçili, Adnan Menderes’le birlikte İstanbul’un yeni imarını yürüten kişidir. Bu patırtı içerisinde İstanbul’da bir sürü bina istimlak edilirken Bebek’te Mısır Konsolosluğu bitişiğindeki Galatasaray’ın sosyal tesislerini de istimlak ederler. Galatasaray Kulübü’nün o zamanki başkanı Türk Hava Yolları’nın da Yönetim Kurulu Başkanı olan büyük insan Ulvi Yenal’dır. Hızlı bir Galatasaraylı olan babam içi acıyarak Bebek’teki Galatasaray Sosyal Tesislerini istimlak kararının uygulanmasına müteakip Kuruçeşme’de kömür deposu olarak kullanılan bir değeri ölçülemez boyuttaki adayı süresiz Galatasaray Spor Kulübü’ne armağan etti.

Bugün Suada ismiyle cemiyete hizmet eden adanın şanssız bir döneme girdiğini üzülerek takip ediyorum. Faruk Süren başkanlığı döneminde ben de onun yönetim kurulunda bulunmaktaydım. Sosyal tesisler bana bağlıydı. Benim sorumluluğum altında yürütülen idareye maalesef rahmetli Özhan Canaydın hiçbir şekilde karışma yetkisi yokken her şeye müdahale eden bir haldeydi. Bizim bulunduğumuz yönetim kurulu döneminde bilindiği üzere Galatasaray’ın Avrupa Kulüpleri Şampiyonası’nı kazandığı zamandı. O dönemin bütün başarılı teknik yönetici ve baba futbolcularının Galatasaray’a transferleri yapıldığı zamandır. Faruk Süren başkan ve ondan evvelki Galatasaray başkanlarına bakıldığı zaman hiçbir seviye düşüklüğü göremeyeceğiniz beyefendilerin bulunduğunu yönetim kurulu üyelerinin itibarlı insanlardan müteşekkir olduğunu görürsünüz. Bugün 4 yıldızlı olmasına rağmen Galatasaray futbol takımının düşüşe geçtiğini diğer spor faaliyetlerinde itibarını yitirdiğini ve en acısı o muhteşem bugün Suada dedikleri Galatasaray Adası’nın da idaresinin çok profesyonel bir gruptan alınarak kulüp tarafından yönetileceğini duymamla emin olunuz ki yıkıldım.

Bu anlayış içinde hayatımda hiç görmediğim ve tanımadığım başkan ve yöneticilerin ada idaresini uhdelerine almalarıyla bir süre sonra bu işlerde çok büyük fonksiyonu olmuş ailemin “haram olsun” değerlemeleri yapılırsa bir Galatasaraylı olarak acıyan içim daha fazla acıyacaktır.

Özel not: Bir spor kulübünün ve futbol takımının antrenörü (teknik sorumlusu) başka kulüp taraftarı olur ise kralı olsa çok da başarılı olsa kısa bir sürede sona erer. Mustafa Denizli iyi dostumdur. İyi bir Beşiktaşlıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.