1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Hızla gelişen Yunuseli ve değişmeyen sorunları
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Hızla gelişen Yunuseli ve değişmeyen sorunları

A+A-

İyi günler. Yunuseli Güneştepe Mahallesi’nde ikamet etmekteyim. Bölgemizin, Yunuseli’nin çeşitli sorunları var. Ve Söz Sizde köşesi aracılığıyla sorunların, önerilerin çözüme kavuşturulabilmesi umuduyla hem yetkililerin dikkatine sunmak istiyorum hem de burada yaşayan insanlardan kaynaklı sorunların da görülmesi açısından önemsiyorum.

Çünkü her sorunu belediyelere yıkmak işin kolay tarafı sanırım.

Gözlemlediğim bir takım sorunları şöyle sıralayabilirim:

Bölgemizde en önemlisi ulaşım olmak kaydıyla, sokak köpekleri, inşaat atıklarının olur olmaz çevrelere dökülmesi gibi ciddi ve çevre kirliliğine yol açan sorunlarımız var.

Bazen sorunlarımızı yetkililere ulaştırmaya çalışıyoruz ancak çözüm odaklı yanıt aldığımızı söylemek zor.

Konuyu kısaca şahsen yaşadıklarımla özetleyeyim; 

Yaz mevsimindeyiz, gece saat 12.00 suları. 1. Fatih Caddesi’nde başı boş sokak köpekleri (sürü halindeler), yolda kendi başına yürüyen genç bir kıza birden bire saldırdılar. Çevrede bizim gibi insanlar ve yoldan geçen araçlar durarak müdahale ettik, köpekleri korkutmayı başardık ve uzaklaştırdık.

Bu köpekler nereden mi geliyor?

Yunuseli (özellikle Güneştepe) bölgesinde yoğun bir şekilde yapılaşma ve inşaat var ve bu alanlarda kurulan şantiyelerin yanına inşaat alanını koruması amacıyla olduğunu düşündüğüm bekçi köpekleri getiriliyor. Aynı zamanda buradaki bekçileri koruyor. Buraya kadar sözümüz olamaz tabii ki, haklılar bu konuda.

Ancak inşaat bitti mi, bu köpeklerin %90' ı sokağa terk ediliyor. Sonra aç ve susuz kalan köpekler de haliyle sokaklara giriyor, insanlara saldırıyor. Bir hayvansever olarak ayrıca gördüğüm kadarıyla bu hayvanlar iyi de beslenemiyorlar. Çünkü bütün gece havlayarak geceleri insanları rahatsız ediyorlar.

Birkaç kez kendim inşaat yetkilisiyle görüşüp, rahatsızlığımı ifade etmek istedim, o da yanlış anladı ki, “Git istediğin yere şikâyet et, ben bu araziye para verip aldım” gibi acayip bir cevapla karşılaştım. Zabıta’yı arayarak durum hakkında bilgilendirmek istedim, aldığım yanıt da bir garip: Ben oradan geçerken denk gelirsem havlamaya, gider uyarırım. Başka yapacak bir şey yok, gibi bir cevap.

Bu inşaat firmalarının sahalarında köpek bulundurmaya izinleri var mı? Dostlarımıza iyi bakmadıkları gibi birçoğu da işleri bitince sokağa atıyor. Belediye ile de durumu paylaştım, Zabıta’ya durumu ileterek bilgi yasası gereği tarafıma geri dönüş aynen şu şekilde oldu: "Sokakta bulunan başıboş 3 adet köpek alındı, çevre inşaat firmaları köpekler konusunda uyarıldı." 

Bu arada bir de atık mevzusu demiştim ya hani? Zabıta’ya atık dökülen yeri fotoğrafıyla birlikte bildirmemize rağmen henüz ne gelen var ne de giden.

İnşaat çalışanları atıkları attığı alana dökerken, uyanıkça bir hamleyle, kepçe ile yayarak taşlı çöplü şekilde düzeltti. Yani pislik aynı pislik, ancak alana kepçeyle yayılınca göze batmaz oldu. Bütün bu gayret sanırım atık sahasına inşaat atığı parası vermemek için. Değer mi böyle davranmaya peki! Çevre kirliliği, görüntü kirliliği, çevre sağlığını tehlikeye atmak.

Gelelim bir de ulaşım meselesine; 

Güneştepe Muhtarı’nın inanılmaz bir gayreti var bizler için, elinden gelen her şeyi resmi yollarla ve usulüne uygun yapmaya gayret de ediyor.

Çeşitli yerlerle yazışmalar yaparak sosyal medya üzerinden de bu yazışmalarını ve sonuçlarını paylaşıyor.

Burada belli bir bölgeden merkezi yerlere ulaşım var. Yunuseli TOKİ’den Acemler veya Heykel gibi.

Ancak burası dışında haritadan bakılırsa Güneştepe Mahallesi çok büyük. B25 ve B17A isimli iki otobüsün sadece 1 tanesi çeşitli yerlere gidiyor ve seferleri de, otobüsün yolcu taşıma kapasitesi de, durakları da sınırlı kalıyor. (Otobüs diye tarif ettiğim, midibüstür bu arada.) Okullar açılıyor, trafik yine keşmekeş olacak. Öğrenciler yine balık istifi.

Bursamız hızla gelişiyor, büyüyor. Hem nüfus bakımından, hem yerleşim yerlerinin artması, yeni mahallelerin eklenmesi, dışardan gelen göç, bununla birlikte eğitim öğretim gören öğrenci sayısı. Kısaca Bursamız gelişiyor, büyüyor.

Yetkililerimizden, şehrimizi yönetenlerden ricamız, gelişen Bursa ile birlikte ulaşımın da gelişmesi, çeşitlenmesi.

Ben bir vatandaş olarak bölgemizde gördüğüm, yaşadığım birtakım sıkıntılara değinmek, yetkililerin dikkatine sunmak istedim.

Saygılarımla.

Yunuseli’nden

bir vatandaş

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.