1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Tekstil eşik atlıyor: Türkiye'nin ilk Tasarım Merkezi Bursa'da!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Tekstil eşik atlıyor: Türkiye'nin ilk Tasarım Merkezi Bursa'da!

A+A-

Bursa çok eski yıllardan beri tekstil kenti olarak kabul ediliyor. Ülkenin tekstil ihracatında da lokomotif görevini üstleniyor. 

Ne var ki...

Üretime, istihdama ve ihracattaki öncülüğüne karşın Bursa bugüne kadar özellikle dış piyasalarda belirleyici konumda olamadı.

Çünkü...

Tekstilde daha çok fason üretim yapılıyor. Hep konuşulmasına karşın, piyasa belirleyicisi olmayı sağlayacak tasarım için bugüne kadar ciddi adım atılamadı.

İşte...

Tekstilde yalnızca üreten değil, aynı zamanda belirleyen de olmak için ilk adımı devlet attı ve Türk firmalarının Ar-Ge'lerini kurup uluslararası tasarım yapmalarına destek verme kararı aldı.

İkinci adım da...

Bursalı bir firmanın gencecik patronundan geldi.

Türkün Holding bünyesindeki Mega Tekstil yeni uygulamanın en önemli ayağı Tasarım Merkezi'ni Türkiye'de oluşturan ilk firma oldu.

Bu da...

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın cuma akşamı yapılan Ekonomiye Değer Katanlar gecesinde İnovasyon ve Tasarım Ödülü getirdi.

Ödülü...

Türkün Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Türkün'ün Mega Tekstil'i emanet ettiği kızı Aslı Türkün cuma gecesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun elinden alma gururunu yaşadı.

Törenin ardında sohbet ederken Erol Türkün en önemli noktaya dikkat çekti:

"Türkiye dış pazarlara kilosu 2.5 Dolar'dan ihracat yapıyor. Biz kendi tasarımlarımızla ürünlerimizi metresi 10 Dolar'a ihraç ediyoruz."

Şunu da ekledi:

"Ar-Ge ve Tasarım Merkezi uluslararası pazarlarda rekabet edip söz sahibi olabilmek için çok önemli. Bu firmaların çoğalması en büyük arzumuz."
 

Yeni anayasadaki en kritik 10 soruya doğrudan cevaplar

 

TBMM Anayasa Komisyonu 20 Aralık 2016 Salı günü başladığı çalışmalarını 30 Aralık Cuma sabahı saat 07.00'de tamamladı. AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Zekeriya Birkan akşam da hiç dinlenmeden gelip Olay Televizyonu'nda konuğumuz oldu.

Aynı zamanda...

AK Parti Genel Sekreter Yardımcısı olan ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nda da görev alan Birkan, kamuoyunda tartışılan en kritik 10 konuya açıklık getirdi.

Birinci soru:

Başbakan yetkilerinin Cumhurbaşkanı'na devriyle krallık mı geliyor?

Birkan'ın cevabı:

"Asla böyle bir şey yok. Krallık, padişahlık, diktatörlük gelmeyecek. Bu sistemle koalisyon olmayacak, istikrar gelecek."

Şunu vurguladı:

"Türkiye'de anayasalar cumhurbaşkanlığı üzerinden askeri vesayet olacak şekilde kurgulanmış. O nedenle her cumhurbaşkanlığı seçiminde kriz yaşanmış. Cumhurbaşkanı'nın yetkileri çok, sorumluluğu yok."

İkinci soru:

Değişen sistem mi, yoksa rejim mi?

Birkan'ın cevabı:

"Kesinlikle rejim değişmiyor. 2007'de Cumhurbaşkanı'nı halkın doğrudan seçmesini yolunu açan referandumla aslında en büyük değişiklik oldu."

Yeni durumu şöyle tanımladı:

"Vesayet tamamen kalkıyor. Kimse halktan almadığı güçle yönetime etki edemeyecek."

Üçüncü soru:

Yeni durumda Cumhurbaşkanlığı sistemi ne getiriyor?

Birkan'ın cevabı:

" Türkiye'ye özgün Cumhurbaşkanlığı sistemi oluşturuldu. Başbakanlık kalkıyor, yetki halkın doğrudan oyuyla seçilmiş Cumhurbaşkanı'na geçiyor."

Şuna dikkat çekti:

"Ekstra yetki olmadığı gibi, Cumhurbaşkanı'na hukuki, cezai ve siyasi sorumluluk geliyor."

Soru dört:

Parlamento devre dışı mı kalacak?

Birkan'ın cevabı:

"Parlamento yine denetleyici ve yasama organı olarak devam edecek, ama Cumhurbaşkanı'nı asıl denetleyen halk olacak. Hükümet krizi olmayacak, vesayet olmayacak."

Soru beş:

Cumhurbaşkanı adaylığı için doğuştan Türk vatandaşı olma şartı nasıl kalktı?

Birkan'ın cevabı:

"Bu bir taslaktı. Hazırlayanlar arasında siyasiler de, bürokratlar da vardı. Sanıyorum bürokratların getirdiği bir maddeydi. 2 parti de kaldırılmasını istedi ve gönül coğrafyamıza Cumhurbaşkanlığı adaylığı yolu açıldı."

Şunu ekledi:

"Bu konuda en büyük çalışmayı Bursa Milletvekili arkadaşımız Hakan Çavuşoğlu yaptı, biz de kendisine destek verdik."

Soru altı:

Cumhurbaşkanı'na kararname yetkisi nedir?

Birkan'ın cevabı:

"Olaylara hep ters bakılıyor, saptırılıyor. Rejimin değiştiği, anayasanın ilk 3 maddesinin değiştirildiği söyleniyor. Bunların hepsi dezenformasyon."

Şunu vurguladı:

" Bakanlar Kurulu yetkileri Cumhurbaşkanı'na geçtiği için, kanun hükmünde kararname yetkisi de geçiyor, ama Meclis'in yasal düzenleme yaptığı konularda kararname olmayacak."

Soru yedi:

Yedek milletvekilliği teklife neden kondu, neden çıkarıldı?

Birkan'ın cevabı:

"Amaç istikrar... Ara seçim olmaması için düşünüldü, fakat ihtiyaç olmadığı görülünce kaldırıldı."

Soru sekiz:

İller sistemi vurgulanırken, Cumhurbaşkanı'na kararname yetkisinin ardında eyalet düşüncesi mi var?

Birkan'ın cevabı:

"Böyle bir şey yok. Koalisyon dışında iktidar olamayacağını, adayını Cumhurbaşkanı seçtiremeyeceğini gören CHP böyle propaganda yapıyor."

Soru dokuz:

Yargı siyasal denetime mi giriyor?

Birkan'ın cevabı:

"Milli iradenin denetleyemediği, seçilmişlerin hükmedemediği bütün alanlar vesayet alanıdır, gri alandır. Sorunlar da buradan çıkar. Fakat bu konu da manipüle ediliyor."

Soru on:

Bir yanda terör baskısı var, bir yanda askerimiz sınır dışında El Bab ve Musul operasyonu yapıyor. Sistem değişince tüm sıkıntılar bitecek mi?

Birkan'ın cevabı:

" Ertesi gün terör bitecek diyemem, ama istikrar hakim olacak. Bu da sorunların çözümünde etkili olacak."

Şunun altını özenle çizdi:

"Pazar günü seçim yapıldığında, pazartesi sabahı ülkeyi 5 yıl kimin yöneteceği belli olacak ve istikrar gelecek." 
 

Kar yağacağı bilindiği halde Mudanya Yolu kâbus oldu

 

Cuma gecesi televizyon programından çıkıp Burgaz'a giderken kar yağıyordu. Yolu kullananlar bilir, her yer açık olsa bile Teperderbent karlı olur. 

O gece de...

Düşündüğümüzden daha vahim bir durum gördük. Yüzlerce araç tepenin iki tarafında çıkış yönlerinde kalmış. Araçları itmekten başka ellerinden bir şey gelmeyen polisler ise çaresizdiler.

Bu durumun da iki hatalısı var.

Biri...

Her kar yağışında sorun yaşandığı bilindiği halde önlem almakta geç kalan Büyükşehir ekipleri.

İkincisi...

Kar lastiği takmamakta ve araçlarının tepeye çıkamayacağını bildikleri halde yola devamda ısrar eden sürücüler. Kayan araçlar yolu resmen felç etti.

Meteorolojinin günlerdir kar fırtınası uyarısı yapmasına karşın  Uludağ Yolu'nda görülmeyen sahnelerin Mudanya Yolu'nda yaşanması Bursa'ya hiç yakışmadı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.