1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Terör örgütlerinin biri duruyor, biri vuruyor: Umutlara katliam!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Terör örgütlerinin biri duruyor, biri vuruyor: Umutlara katliam!

A+A-

Yılbaşı gecesi yattığımızda "yeni yılın güzellikler getirmesi" dileklerini taşıyan umut mesajları alıyorduk. Çok kötü anacağımız, yüreğimizi dağlayan olaylarla geçen 2016'nın ardından insanlar 2017'nin huzur getirmesini umut ve arzu ediyorlardı.

Ne var ki...

Sabah kalktığımızda, İstanbul'daki katliamı kınayan mesajlarla karşılaştık.

Terörist, uzun namlulu silahla eğlence yerine girip içerideki 800'e yakın insanın hunharca taramış. Tek amaçları eğlenmek, yeni bir yıla umutlu ve mutlu girmek olan ve çoğunluğu yeni yıla İstanbul Boğazı kenarında girmek için ülkemize gelen turist olmak üzere 39 kişiyi katletmiş, 65 de yaralı var.

Bir gecenin başında, ortasında, sonunda her şey değişebiliyor.

Nitekim...

Saldırganı yakalanamamış olan İstanbul katliamı umut dilekleriyle başlayan bir yeni yıl gecesini kahreden geceye dönüştürebiliyor. O bakımdan, bu saldırı umutlara yönelik katliam anlamına geliyor.

Anlaşılan o ki...

Suriye topraklarında Fırat Kalkanı harekâtıyla başlayan, El Bab ile belli bir aşamaya gelen askerî operasyonlarımız terör örgütleri ve arkalarındaki destekçilerine ciddi rahatsızlık vermiş.

Bu bile...

Son dönem çokça tartıştığımız Suriye bataklığında neden bulunduğumuzu gösteriyor. O bataklığı kurutmadan, Suriye işi çözüme ulaşmadan bize rahat yok.

Terör örgütlerinin biri duruyor, diğeri devreye giriyor ve umutlara kurşun yağdırıp katliam eylemi yapıyor.

Cumartesiden pazara geldiğimiz noktada, her şeye karşın 2017'nin tüm bu sorunların bitirileceği yıl olması dileğini tekrarlamamızı gerektiriyor. Çünkü umudu kaybetmemek çok önemli.

Sıkıntılı süreç yaşıyoruz, ama teröre teslim olup baş eğmek de yok.


 

Trump Beyaz Saray'a girebilir mi, girse bile çıkabilir mi?

 

Cuma günü görüştüğümüzde dünya gündeminde Amerika'nın sınır dışı ettiği 35 Rus diplomat vardı. Sonra Obama kararına Putin'in "O benim muhatabım değil" açıklaması, 20 Ocak'ta Amerika Başkanı olarak koltuğu devralacak Trump'ın da "Putin'in çok zeki olduğunu biliyordum" mesajı yansıdı.

Fakat...

Daha seçim gecesi "Amerikan demokrasisi mahkemelik oldu, endişeyle izliyoruz" dediğini 28 Kasım 2016 günü bu sütunlardan aktardığımız Dr. Gürsel Dönmez, şuna da dikkat çekmişti:

"Amerikan devletinin derin unsurları asimetrik yöntemleri birbirlerine karşı kullanarak, kıyasıya çatışacaklar gibi gözüküyor. Trump'ın işi zor."

Şu bakışı da çarpıcıydı:

"Amerikan demokrasisi mahkemelik oldu. İlginç ve çok karanlık bir durum var. Amerika'yı endişe ile izliyoruz. Trump Beyaz Saray'ın kapısından giremeyebilir. Girse bile çıkamayabilir."

Gelinen noktada...

35 Rus diplomatın bizzat Obama tarafından seçime siber müdahale ettikleri gerekçesiyle sınır dışı edilmelerini şöyle yorumladı:

"Amerika-Rusya krizi aslında Amerika’nın iç krizi olarak ortaya çıkıyor. Küreselci Güçler son bir hamleyle seçimi iptal ettirip Amerikancı-Ulusalcı Güçler tarafından desteklenen Trump’ın önünü kesmek istiyorlar."

Şunu vurguladı:

"Küreselciler için Trump, istenmeyen kişi yani persona non grata. Trump'ı engellemeyi başarabilirler mi, bunu yeni yılın ilk üç haftası içinde göreceğiz."

Şu yorumu da dikkat çekici:

"Trump 20 Ocak’ta fiilen görevine başlayıncaya kadar, Türkiye anayasa değişikliği ile ilgili çok önemli bir aşamayı belki tamamlamış olacak. Fakat ocak ayı ilk üç haftasının dünya ve Türkiye’de fırtınalı geçeceği besbelli."

Umudunu tekrarladı:

"Kış sert geçecek, ama bahar bize iyi gelecek."


 

Trump'ın intikamı 15 Temmuz dosyaları olur mu?

 

Trump'ın önü kesilemezse neler olabilir? Amerika'daki gelişmeleri en iyi okuyabilenlerden biri olan Dr. Gürsel Dönmez'in tahmini şu:

"Trump'ın intikamı çok ağır olacak. Clinton ve Obama ekibi skandal boyutunda suçlamalarla mahkeme önüne çıkabilir. 15 Temmuz dosyaları ortaya saçılabilir, milyar dolarlık dosyalar açılabilir."

Yorumunu da tekrarladı:

"2017 çok sert başlayacak diye tahmin ediyorduk. Anlaşılan çok daha sert olacak her şey."

Bir tahmini daha var:

“Putin soğukkanlı tutum ve tavırla Amerikan sistemini hallaç pamuğuna çevirebilir. Sanırım bunu izleyeceğiz yeni yılın ilk günlerinde."


 

Trump ve kızı İvanka'ya saat sattı, kestane şekeri yedirdi

 

Geçenlerde... Kısa adı TÜSAD olan Tüm Saatçi İşadamları Derneği Başkanı ve Bursalıların da Pırlant Saat'in patronu olarak tanıdıkları Hayrettin Akpınar'la sohbet ediyorduk.

Sohbet sırasında...

20 Ocak'ta Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak görevi Obama'dan devralacak Donald Trump'ın da bir Pırlant müşterisi olduğunu söyledi.

Trump'a saat sattıkları günü şöyle anlattı:

"4 yıl önce, İstanbul'da yapılan Trump Tower'a geldi. Dönemin Başbakanı olarak Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açılışa yetişememişti, ama açılış sonrası merkezi ziyaretinde oradaki işyerimize uğrayıp iyi bir saat aldı."

Satın aldığı saati söylemedi, ama şu bilgiyi verdi:

"Biz de kendisine Bursa'dan götürdüğümüz kestane şekerini ikram ettik. Yedi ve çok beğendi."

Şunu da ekledi:

"Sonrasında kızı İvanka Trump İstanbul'a ve işyerimize birkaç kez geldi. Kendisi de müşterilerimiz arasında."


 

Mudanya Yolu'nu pano tarlasına çeviren bilbordlar söküldü

 

​Konuyu gündeme taşıyan isim Zerrin Kamir oldu. Mudanya Yolu'nda, Bademli ve Nilüfer Köy kavşakları arasına neredeyse 10 metre arayla dikilen ve reklam panosu tarlası görüntüsü veren bilbordların fotoğrafı ürkütücüydü.

Çünkü...

Bu sıklıktaki reklam panoları yolun her iki yönünde seyreden araç sürücülerinin dikkatini dağıtacağı için ciddi anlamda trafik kazaları riski ortaya çıkmıştı ve o  edenle de sürüş güvenliğini tehdit ediyordu.

Biz de...

Zerrin Kamir'in fotoğrafını bu sütunlardan paylaştık ve sosyal medyada geniş bir tartışma başladı.

Sonrasında...

Büyükşehir Belediyesi'nin attığı adımı yine Zerrin Kamir duyurdu. Orta refüjü pano tarlasına çeviren bilbordların çoğunun söküldüğünü, yalnızca 5 bilbord bırakıldığını Kamir'in fotoğrafında gördük.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.