1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bu da oldu: Koruma Kurulu, Baro inşaatına “kaçak” dedi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu da oldu: Koruma Kurulu, Baro inşaatına “kaçak” dedi!

A+A-

Aslında… Başka bir konuyu araştırıyorduk. Fakat Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 30 Aralık 2016 günü yaptığı toplantıda alınan kararlar arasında karşımıza sarsıcı bir sürpriz çıktı.

Karara göre…

Bursa’da uzun yıllar Küçük Adliye olarak bilinen ve Adliye ek binası olarak kullanılan Heykel’in hemen arkasında olan koruma tescilli bina, mülkiyetinde bulunduran Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa Barosu’na Baroevi olarak kullanılmak üzere tahsis edilmiş.

Fakat…

Koruma Kurulu’na tescilli olan binada, Bursa Barosu asıl projeye aykırı olarak ve de izinsiz eklenti yapmış.

İnşaat ve imar dilinde buna kaçak inşaat deniyor.

Oysa…

Bursa Barosu son yıllarda kent hukuku adına ciddiye alınan çıkışlar yapıyor ve birçok konuda kamu adına davalar açıyor ya da açılan davalarda müdahil oluyor.

Bunlar arasında imarla ilgili konuların fazlalığı dikkati çekiyor.

İşte…

Kararı sarsıcı sürpriz kılan da bu.

Çünkü…

Pek çok konuda kent hukuku adına misyon üstlenen Bursa Barosu, bu karara göre kendi sosyal tesisinde kaçak bölüm inşa etmiş.

Nitekim…

Bursa Bölge Koruma Kurulu’nun 30.12.2016/6535 sayılı kararında şöyle deniyor:

“…Maksem Caddesi Gökdere Arası Uygulama İmar Planı kapsamında Sosyo Kültürel Tesis Alanı olarak gösterilen, 1481 envanter numarasıyla tescilli yapının batı bitişiğinde, 168 A envanter numarasıyla tescilli Hacılar Camii’nin doğusunda, 695 envanter numarasıyla tescilli yapının güneyinde yer alan, Bursa Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olup Bursa Baro Başkanlığı’na tahsisli (…) yapının bahçesinde izinsiz yapılan eklentinin Kurulumuzun 28.09.2006 gün ve 1788 sayılı kararıyla onaylı projesine uygun hale getirilmesine…”

Anlaşılan o ki…

Bursa Barosu’nun sosyal tesis olarak kullandığı yapıya kaçak eklenti yapıldığı şeklinde bir vatandaş tarafından Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na şikayette bulunulmuş.

Bunun üzerine…

Kurul da 30 Aralık 2016 tarihinde yaptığı 285 sayılı toplantıda alınan 30.12.2016/6535 sayılı kararla, vatandaşın söylediği gibi Baro sosyal tesisi bahçesine kaçak yapı eklendiğini kabul ediyor.

Dahası…

Tesisin, 28.09.2006 günü onaylanan projeye uygun hale getirilmesi isteği de, kaçak yapılan bölümün yıkılması anlamına geliyor.

Doğrusu istenirse…

Başka bir konuda araştırma yaparken karşımıza çıkan Bursa Barosu’nun kaçak eklentisi için Koruma Kurulu’nun yıkım kararı çok şaşırttı. Baro’dan kaçak inşaat hiç beklemezdik.

 

Baro yönetimi yargılanır mı?

 

Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve sosyal tesis olarak kullanılmak üzere Bursa Barosu’na tahsis edilen Heykel’in arkasındaki Baroevi binasında kaçak eklenti yapıldığına ilişkin Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararının son cümlesinde şöyle deniyor:

“… söz konusu izinsiz müdahalenin sorumluları hakkında yasal soruşturma başlatılmasına karar verildi.”

Cümledeki yasal soruşturma ifadesine şöyle açıklık getirildi:

“Bu konuda genellikle 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kanunu kapsamında Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açılır ve 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılama yapılır.”

 

Yeni anayasaya karşı Cumhuriyet kadınları direniş başlattı!

 

TBMM’de anayasa değişikliği görüşmelerinin başlamasından hemen önce Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin Osmangazi ve Nilüfer şube başkanlarıyla bazı yöneticilerini ağırladık.

Dışarıdaki kar ve soğuğa rağmen yollara çıkmalarının tek nedeni var. O da, Türkiye’nin geleceğine yönelik tehlike gördükleri anayasa değişikliğinin Meclis’te kabul edilmemesi için uyarı yapmak istemeleri.

Nitekim…

Hem grup adına açıklamalar yapan Sevim Erol, hem de Osmangazi Şube Başkanı Aytaç Toker ve Nilüfer Şube Başkanı Türkan Alptekin önemli vurgular yaptılar.

“Cumhuriyetin kuruluşuyla kazanılan haklarımızı koruyup savunmak istiyoruz” diyen Cumhuriyet Kadınları Derneği temsilcileri Meclis’te dün görüşülmeye başlanan anayasa değişikliğini cumhuriyeti yıkmaya yönelik buluyorlar. Ayrıca, söylenenin aksine vatanın bölünmesi için temel taşlarının dizileceğini düşünüyorlar, Meclis’in hükümsüz hale geleceği kaygısı taşıyorlar.

Sonuç olarak…

Bu anayasa değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı sistemini doğru bulmuyorlar.

Onun için de…

“Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan süreçte teklifin çekilmesini, çekilmezse de milletvekillerinin ret oyu vermelerini” istiyorlar.

 

Halkla İlişkiler’den bu yıla özel farklı proje: Ödüllerin Ödülü
 

Kısa adıyla BHİD olarak tanınan Bursa Halkla İlişkiler Derneği için bu yılın ayrı bir önemi var. Çünkü, BHİD kuruluşunun 25. yıldönümünü kutluyor. Ayrıca, artık Türkiye genelinde katılım alan HİÇ Ödülleri’nin de 5. yılı.

O nedenle…

İki yıldönümünü birleştirip, ödül törenini 5. ayın 25. günü yapma kararı aldılar.

BHİD Başkanı Bedirhan Bozali dün yönetim kuruluyla birlikte düzenlediği basın toplantısında, başvuruları başlayan HİÇ Ödülleri için belirlenen kategoriler dışında bir de premium sürprizi açıkladı:

“5 yıldır HİÇ ödülü kazananlar arasından en iyi olanını jüri Premium olarak belirleyecek. Yani, bu yıl bir de 5 yıllık Ödüllerin Ödülü vereceğiz.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.