1. YAZARLAR

  2. Nail Keçili

  3. Doğru yol, doğru insan bugün için geçersiz
Nail Keçili

Nail Keçili

Yazarın Tüm Yazıları >

Doğru yol, doğru insan bugün için geçersiz

A+A-

İnancın tam, eğitimini Batı’da almışsın. Adabı muaşeret kuralları ailenden sirayet etmiş.100 üzerinden not verilse 100 tavanına dayanırsın. Özbeöz Türksün. Hatta Osmanlı’dan geldiğin söyleniyor. Genlerinde sarayda yaşamışlık da var. İstiklal savaşında deden, amcan, enişten çok büyük hizmetler yapmışlar. Bugün onlar ve onlar gibiler sayesinde bayrağımızı bu topraklarda dalgalandırabiliyoruz. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aklı başında insanlar yeni Türkiye’yi kurmak için inançları çerçevesinde büyük uğraş vermişler. Ancak Osmanlı döneminin idarecilerinin en büyük hataları padişahlığa bağlı olmayan vatandaşın eğitimi ve kültürü ihmal edilmiş. Sarayların ve kalelerin dışında yaşayan Türkler hayvancılık ve tarımla uğraşmışlar. Saray içindekiler de onların üretimlerini yemişler. Çok partili döneme geçildiğinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden tek partili anlayış döneminde sıkılan halk çok bilinçli olmadan Demokrat Partiye oy vererek onu iktidara getirmişlerdir.

Seçimlerde anlaşılmıştır ki toplumun eğitimi, kültür seviyesi iyi değerlendirildiğinde onların oyunu almak için onları ikna etmek yeterlidir. Toplumun bu kitlesi zaten % 60 ile %70 arasıdır nüfusun. Onların oylarını aldığınız zaman otomatikman tek parti iktidardasınız. İknanın en güçlü yolu da din siyasetidir. Din siyasetini iyi kullanan bir parti Türkiye Cumhuriyeti iktidarına geldikten sonra çok büyük bir hata yapmadıktan sonra kesinlikle gitmez. Parlamentomuzda Cumhuriyet devrinden sonra çok değerli, çok iyi eğitim görmüş dünya standardında bilgili, birkaç lisan konuşabilir, eski tabirle mebuslarımız olmuştur. Ancak kalite ayrı bir şeydir, iş yapmak başka bir şey. Bugünkü parlamentomuzda Batı standartlarında bir değerlendirme yapıldığında işte tam o %60-%70 dediğimiz oy verecek seviyedeki siyasilerden oluşmuş bir kitle görürsünüz. Tabii bu bahsettiğim kitlenin değişik kanatlardaki partilere oy vereceğine de dikkat edilirse usta olan parti Ak Partisi %50 civarında bir oyla uzun yıllardır iktidarı elinde tutmaktadır. Bunun en önemli değeri de yaptığı çok büyük ve halkın hoşuna giden, onları tatmin eden icraatlardır. Ayrıca lider iktidarının önemli olduğu ülkemizde bugünkü tek gerçek lider Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Kabul edilmelidir ki AK Parti’nin de başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan ülke üzerindeki icraatlara bakıldığında ve hitabetiyle ona oy veren kitlenin tam istediği bir liderdir. Önemli olan Parlamento’da görev alan AK Parti siyasilerinin ve hükümet tarafından muhtelif görevlere getirilmiş bürokratların, spor idareci ve temsilcilerinin, TSK’nın, devlet bankalarının, tüm ilim ve bilim idarecilerinin geri kafalı ve kabiliyetsiz olmamaları, aksine Cumhurbaşkanı’nın önüne başarıdan başarıya koşturdukları icraatlarla madalya alacak seviyeye gelmeleridir. Göstermelik Müslümanlara, cuma günleri namaza gidip arkadan kadın peşinde koşanlara, dürüst davranmayan, halkı istismar eden sapıklara ve ahlaksızlara bürokraside kesinlikle yer verilmemelidir.

Sosyal medyada, televizyonlarda bıkkınlık yaratarak, insanların dinden uzaklaşmaları değil dine yakınlaşmaları sağlanmalıdır. Kur’an en modern dinin kitabıdır. Allah’ın talimatları orada açıkça yazılmıştır. O talimatların ne fazlası, ne de azı caiz değildir.

Geçmişte, Batı’da eğitim görmüş zevatın başarı ve başarısızlıkları devlet idaresinde ortadadır. Askerin karıştığı her siyasi olay ilerlemeye gayret eden Türkiye’yi hep geriye götürmüştür. Şimdi birçok şeyin yerine oturduğunu görüyoruz.

Bunu gören ve farkına varan Batı ve Doğu ülkeleri bizi frenlemek için her yolu denemektedirler. Muhalefetin de büyük bir aklıselim içersinde, özellikle komşularla ilişkilerimizde düzene kavuşabilmemiz için elinden geleni yapması gerektiği kanaatindeyim. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.