1. HABERLER

  2. BURSA HABERLERİ

  3. KHK'ya girdi! Gemlik taşınıyor
KHK'ya girdi! Gemlik taşınıyor

KHK'ya girdi! Gemlik taşınıyor

OHAL kapsamında hazırlanan ve Resmi Gazete'de yayımlanan 696 sayılı KHK ile Gemlik dahil bazı il ve ilçelerde depreme karşı alınacak önlemlere ilişkin düzenlemeler yapıldı. Son alınan karar Gemlik'te büyük sevinç yarattı. 

A+A-

CEMAL KIRGIZ

Körfezi, zeytini, limanları, sanayisi ve doğal güzellikleriyle Türkiye'nin en gözde ilçelerinden biri olan Gemlik'i tehdit eden deprem riskine karşı önemli bir karar alındı. 

Pazar günü yayımlanan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile deprem Gemlik'te risk olmaktan çıkıyor. KHK'nın geçici 25. Maddesine göre orman olarak muhafazasında bilim ve fen bakımından hiçbir yarar görülmeyen ve tarım alanına da dönüştürülmesi mümkün olmayan yaklaşık 280 hektarlık alan toplu konut yapımına açılabilecek. 

Ayrıca tapuda da Hazine adına resen tescil edilecek bu alanlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın tasarrufuna geçecek.

BAKANLAR KURULU BELİRLEYECEK

Söz konusu alanlara ilişkin, 3402 sayılı Kadastro Kanunu'nun kadastrosu yapılmış olan yerlerin ikinci defa kadastroya tabi tutulamayacağına ilişkin hükmü de uygulanmayacak. Orman Genel Müdürlüğünce bu alanların tespiti amacıyla yeterli sayıda orman kadastro komisyonu görevlendirilecek. Bu tespit sırasında ise ilan süresi bir hafta, itiraz süresi ise bir ay olacak. Uygulamaya ilişkin usul ve esaslar da Bakanlar Kurulunca belirlenecek. Bu kapsamda orman sınırları dışına çıkarılan alan kadar Hazine taşınmazı da orman olarak tesis edilmek üzere Maliye Bakanlığınca Orman Genel Müdürlüğüne tahsis edilecek.

GEMLİK'E MÜJDELİ HABER

Gemlik'in uzun süredir beklediği müjdeli haber KHK ile somutlaşarak, ilçeyi sevince boğdu. Dün akşam Olay TV Ana Haber'e konuk olan Belediye Başkanı Refik Yılmaz,  son KHK ile yeni Gemlik'in önünün açıldığını belirtti. Başkan Yılmaz, Cihatlı Mahallesi'nde başlatılan bin 400 konutlu toplu konut hamlesinin 8 bin konut daha yapılarak devam edebileceğinin müjdesini verdi. Başkan Yılmaz, “Talep çok yoğundu. Alternatif alan bulamıyorduk. KHK ile Yeni Gemlik'in önündeki bütün engeller kalkmış oldu. Bu bölgelere 8 bin konut daha yapılabilecek. Planlarımız hazır. Hemşerilerimize sağlam zemin üzerinde deniz manzaralı alanlarda modern ve konforlu konutlar inşa edeceğiz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla hareket ediyoruz. Hükümetimiz Van depreminde bir yılda 17 bin konut yaparak, Van'ı deprem riskinden kurtardığı gibi Gemlik için de özel yasa yaparak ilçemizi deprem riskinden kurtarmış oldu” dedi.

Başkan Yılmaz, yeni yapılacak konutlarının önümüzdeki yıl mayıs ayında temelinin atılacağını, bir yıl sonra da yeni sahiplerine dağıtılacağını belirtti. 

DOĞA KORUNDU

Refik Yılmaz, Gemlik'in her tarafı zeytin ağacı olduğu için alternatif alanların bulunamadığına dikkat çekerek, bu yasa ile bir taraftan zeytin ağaçları korunurken, diğer yandan da alternatif yerleşim alanları sağlanmış olduğunu ifade etti ve herkese teşekkür etti. Yılmaz, “Başta Cumhurbaşkanımız  Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcımız Sayın Hakan Çavuşoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanımız  Sayın Veysel Eroğlu ve tüm Bakanlar kurulu üyelerimiz ile Bursa Milletvekilimiz Sayın İsmail Aydın'a ve emeği geçen herkese Gemlik adına teşekkürü borç biliyorum. Cihatlı Mahallesinde başlatılan 7 bin kişilik toplu konut hamlesini Gemlik'e hayırlı uğurlu olsun. Durmak yok, hizmete devam” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.