24 Kasım 2014 Pazartesi
Dolar: 2,2244   Euro: 2,7581
Ana Sayfa >> Orhaneli’de kadınlar ekmeğe el attılar Tarih: 11.09.2011 18:51

Orhaneli’de kadınlar ekmeğe el attılar


Ahmet Emin YILMAZ

Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, sanayi üretimi olmayan Orhaneli’de ev kadınları potansiyelini harekete geçirmek için proje üretti. Kadınlar evde yaptıkları ekmekleri her hafta pazara getirip satıyorlar. Ev ekmeği almak için Bursa’dan salı günleri Orhaneli pazarına gidenler var…

Sanayi üretimi olmadığı için üretime dayalı istihdam da yok. Tarım kısıtlı. Yapılabileceklerin sınırlı olduğu rutin bir günlük yaşam var Orhaneli’de.
İşte…
Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu bunu değiştirmek üzere harekete geçti.
Daha doğrusu…
Hem yeni kaynak bulmak, hem evdeki potansiyeli harekete geçirmek ve bu yolla da farklılık oluşturmak için basit bir özel proje geliştirdi.
İlçedeki 40 ev kadınını belediyede toplantıya çağırıp şunu söyledi:
“Evinizde yaptığınız ekmekleri gelin salı günleri pazarda satın. Hem Orhaneli’de farklı bir ekmek pazarı oluşsun, hem ev ekonominize katkı olsun.”
Çağrıya 10 kadın uydu.
Her hafta salı günü evlerinde ürettikleri ekmekleri pazardaki stantlarında satmaya başladılar.
Böylece…
Orhaneli pazarında bir de ev ekmeği pazarı ortaya çıktı.
Başkan Tatlıoğlu bu pazarı şöyle anlattı:
“Başlangıçta çekinildi. Ama şu anda 10 kadınımız her hafta pazara 50’şer ekmek çıkarıyor ve hepsi kapışılıyor.”
Şunu ekledi:
“Ekmekler kulaktan kulağa duyuldu. Salı günleri Bursa’dan bunun için gelenler var. Tabi geldiklerinde yalnızca ekmek almıyorlar. Pazarın hareketi de arttı.”
Gördük ki çok keyifli:
“Kadınlarımız evde ekmek yaparak kazanmayı öğrendi. Rekabet geldiği için ilçemizdeki ekmek kalitesi arttı. Bursa için de yeni pazar ortaya çıktı.”

 

 

 

***

 

Bursa siyasetine gençlik aşısı: Ali Mollasalih HAS İl Başkanı

 

 

 

 

Bursa siyasetinde son 5 yıldır Ali Mollasalih fırtınası esiyor…
Batı Trakya’daki Değirmendere Köyü’nde 1970’te doğan, İmam Hatip’ten sonra Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alan Ali Mollasalih’i önce Saadet Partisi İl Gençlik Kolları Başkanı olarak tanıdık.
Bursa’daki tüm siyasi partilerin gençlik kollarını buluşturan toplantılarıyla dikkat çekerken, siyasette gençlerin kaynaşması ve dayanışması adımları attı.
Hatta…
AK Parti ve Saadet’in gençlik kollarını ilk kez bir araya getirip voleybol maçı organize etti.
Sonra…
Gençlik Kolları’ndaki yönetimiyle birlikte SP Yıldırım İlçe Başkanlığı’nı üstlendi ve siyasetin hareket merkezini Yıldırım’a kaydırdı. Numan Kurtulmuş’la birlikte Saadet’ten ayrılıp kendi kadrosuyla HAS Parti Yıldırım İlçe Başkanlığı’nı üstlendi.
Son döneme…
Bursa genelinde ses getiren renkli ve üretken siyaset uygulamaları ile damgasını vuran Ali Mollasalih şimdi siyasette bir kademe üste çıkıp yeni bir görev üstleniyor.
Çünkü…
HAS Parti’nin Kurucu İl Başkanı olarak görev üstlenen Osman Mesten, ailesindeki sağlık sorunları nedeniyle yeterince ilgilenemediğini düşündüğü görevini bıraktı.
Yerine ise…
HAS Parti Genel Merkezi tarafından Bursa’da yapılan araştırma ve temaslar sonucu Ali Mollasalih’in getirilmesine karar verildi.
Ankara’ya çağırılan Mollasalih’e cumartesi günü, HAS Parti Bursa İl Başkanlığı görevi, Şeref Malkoç tarafından tebliğ edildi.
Böylece…
Gençlik aşısı yapılan Bursa siyasetinde şimdi daha renkli ve daha üretken bir dönem açılmış oldu.

 

 

 

***

AK Parti’yi alarma geçiren “kadın dolandırıcı” ihbarı

 

 

 

 

Geride bıraktığımız hafta içinde AK Parti Genel Merkezi’nden, Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın’a bir telefon geldi.
Arayan…
AK Parti Bursa İl Yönetim Kurulu Üyesi olduğu yolunda bilgi sahibi olduklarını söylediği bir kadın adı verdi. Bu kişinin dolandırıcılık yaptığına dair Genel Merkez’e ihbar geldiğini belirterek bilgi istedi.
Yalçın yönetiminde böyle bir isim olmadığını söyleyince, arayan yönetici “Bize ulaşan bilgi böyle, bir de telefon numarası var” dedi ve numarayı Yalçın’a verdi.
Yalçın’ın hemen aradığı telefonu “Buyrun AK Parti Pendik İl Başkanlığı” diyen bir kadın açtı.
Bir anda…
Pendik İl Başkanlığı sözünü duyan Yalçın, yanlış anlamış olabileceğini düşünerek neresi olduğunu bir kez daha sordu. Telefonu açan kadın da “Burası Pendik İl Başkanlığı” sözünü tekrarlayınca Yalçın patladı:
“Hanımefendi Pendik İstanbul’un bir ilçesi. Ne zaman il oldu?”
Bu çıkış üzerine telefon hemen kapandı. Yalçın’ın ısrarlı aramalarına karşın da bir daha açılmadı.
Böylece…
Bursa’da il yönetim kurulu üyesi olduğunu söylediği iddia edilen bir kadın hakkındaki dolandırıcılık ihbarıyla alarma geçen AK Parti’de konunun Bursa ile ilgisinin olmadığı, Pendik’te konuşlanan kimi kişilerin “AK Parti İl Başkanlığı” diyerek bazı vatandaşları dolandırmaya çalıştıkları ortaya çıktı.
İşin takibini AK Parti Genel Merkezi sürdürüyor.

 

 

 

***

 

DP Yıldırım’a deneyimli yönetim

 

 

 

 

Seyfi Özçelik’in görevi bırakmasıyla atanan DP Yıldırım İlçe Başkanı Erol Uvut yönetimini oluşturdu.
Gençlik kollarından gelen bir siyasetçi olan Uvut yönetiminde, eski ilçe başkanlarından Hamza Hamzaoğlu’nun da yer aldığı deneyimli isimlere yer verdi.
İşte yönetim listesi:
Hamza Hamzaoğlu, Ayşe Nesrin Düşünceli, Turgut Boztepe, İsmail Gültekin, Abizet Akdere, Selahattin Algas, Sultan Demirci, Selahattin Özmen, Erdoğan Acar, Mesut Bayrak, Şuayip Yılmaz, Nagehan Olçum, Hüseyin Aslan, Murat Demirkol, Kadir Tosun, Bedirhan Özay, Ahmet Rodoplu, Şükrü Yılmaz, Mahmut İmre, Suat Güldür, Ayşe Kurtulan.

 

 

 

***

 

Bursa’nın tanıdığı Doktor Necati Yazar Urfa’da hastane açtı

 

 

 

 

Bursa’nın girişimci doktorları arasında Dr. Necati Yazar’ın ayrı bir yeri var.
Mesleki başarısının yanında sosyal etkinlikleriyle çok geniş bir çevreye sahip olan Yazar, başarılı ve sevilen bir isim.
Dahası…
Dr. Necati Yazar, 14 çocuklu Şanlıurfalı bir aileye mensup. 8 kardeş doktor.
Doktor kardeşlerden uzman olan 5’i ortaklık kurarak, memleketleri Şanlıurfa’da hastane yapmaya karar verdiler.
İşte…
Kararı 2.5 yıl önce verilen 20 milyon liralık bu yatırım tamamlandı. Dr. Yazar kardeşlere ait Medigap adlı hastanenin açılışı da geçtiğimiz hafta oynanan Şanlıurfaspor-Bursaspor dostluk maçı için Şanlıurfa’ya giden Bursa kafilesinin katılımıyla gerçekleşti.
8 bin metrekarelik alana sahip, 300 kişinin çalışacağı bu yatırıma, Dr. Necati Yazar’ı yıllardır Bursa’dan tanıyan ve bu dönem AK Parti Şanlıurfa Milletvekili olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik sevindi.

MAKALELERİ
Künyeİletişim
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.