1. YAZARLAR

  2. İhsan Aydın

  3. MHP'li Aydın'ın İstanbul tepkisi
İhsan Aydın

İhsan Aydın

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP'li Aydın'ın İstanbul tepkisi

A+A-

Bu sütunlardan bir süredir İstanbul'da Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraki BURULAŞ'ın kontrolündeki Bursa Deniz Otobüsleri'nin maruz kaldığı saldırıyı ele alıyoruz.

Fakat İstanbul cephesinden değişen bir şey yok.

BUDO'nun tabelaları söküldüğü ile kaldı.

Elektronik postamıza MHP'nin Osmangazi Belediye Meclis Sözcüsü Cemil Aydın'dan bir ileti düştü.

Aydın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıtası'nın tutumunu eleştiriyor.

MHP Sözcüsü Aydın, 7 Aralık'taki Osmangazi Belediye Meclisi'nde kendisinin de bu konuyu gündeme getirdiğini hatırlatıyor.

Aydın şunlara dikkat çekiyor:

“BUDO'ya karşı her türlü zorluğu çıkaran, iskele tahsisi için sürgün emri veren, BUDO tabelasını 'şehir estetiğini bozuyor' diyerek kaldıran, Ulaşım Koordinasyon Kurulu toplantısına komşu diğer şehirleri çağırıp, Bursa'yı davet etmeyen İstanbul için Bursa dinamiklerinin sesi çıkmazken, (istisnalar hariç) yetmezmiş gibi yılların Yalova Yolu'nun ismini İstanbul Caddesi olarak değiştiriyor, bu isim değişikliğini Valilik, belediye başkanları, belediye meclisleri istiyor ve destekliyor. İstanbul ismini taşıyan Sanayici ve İşadamları Adamları Derneği kuruluyor ve de ondan sonra Bursa lobisinin ülke çapında niçin etkisiz olduğunu tartışıyoruz. Yazık oluyor.”

İstanbul'da Bursa'ya ait kamu şirketinin maruz kaldığı bu durumu kabullenmek mümkün değil.

MHP'li Aydın'ın Bursa'daki İstanbul özentisine vurgu yapması, cadde isimlerinin değişitirilmesi ve aynı isimle yeni bir SİAD kurulmasına tepkisini biz anlayabiliyoruz.

Bugün bir gelişme daha öğrendik.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kendi web sayfasından, özelleştirerek elden çıkardığı deniz taşıma şirketinin internet sayfasına linkle bağlantı vermiş.

Bu bile, İstanbul Zabıtası'nın BUDO'ya niçin saldırdığının bir göstergesi değil mi?

Demek ki, BUDO onlar için çok ileriye gitmiş.

 

Gemlik'te ortak tepki

 

Dün sabah CHP ve MHP İl başkanlarıyla iki partinin Gemlik İlçe başkanlarının Almira Otel'de düzenledikleri ortak basın toplantısını izledik.

Belki de Bursa yerel siyaset tarihinde ilk kez iki parti yan yana gelip bir belediye uygulamasına tepki koymak için ortak deklarasyona imza atıyorlar.

CHP İl Başkanı Şadi Özdemir, MHP İl Başkanı Tevfik Topçu, CHP Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan, MHP Gemlik İlçe Başkanı Osman Durdu, Gemport Limanı'ndaki yüzde 13.39'luk hissesini satan Gemlik Belediyesi yönetimine tepki gösterdiler.

CHP İl Başkanı Özdemir, Türkiye ve Bursa'nın iyi yönetilmediğini söylerken, Büyükşehir'in yeni yıl bütçesinde 204 milyon liralık varlık satışına dikkat çekti.

Özdemir, Bursalıları kendi varlıklarına sahip çıkmaya çağırdı.

MHP İl Başkanı Topçu da, Gemlik'te yaşananlar için partisinin rahatsızlığını dile getirdi. 

CHP İlçe Başkanı Uğur Sertaslan, AK Partili Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz'ı ilçedeki bütün malı mülkü elden çıkarmakla suçladı, belediyenin satış ihale ilanlarından örnek gösterdi.

Sertaslan, Başkan Yılmaz'ı Şener Şen'in başrolünü oynadığı Züğürt Ağa filmiyle ilişkilendirdi ve “Yakında ilçe girişinde, 'Satılık Şehir Gemlik' tabelası görürseniz şaşırmayın” diye konuştu.

MHP'li Durdu'nun sözleri Bursa basına sitem içerikliydi.

“Sesimiz Dürdane'yi aşmıyor” diyen Durdu'nun, Belediye'nin Gemport Limanı'ndaki hisselerini, diğer bütün belediye başkanları 'mukakddes emanet' gibi korurken, Yılmaz'ın değerinin altına satışa çıkarmasını doğru bulmadıklarını anlattı.

Her yıl yüzde 70 oranında kârlılığı artan ve bize göre de altın yumurtlayan tavuk gibi görünen hissselerin satışı ilçede bu kadar tepki görüyorsa, o satış onaylanmamalı.

Zaten iki parti bu satışı yargıya taşıyacaklar.

Bütün bunlara elbet Bakan Yılmaz'ın da söyleyecekleri olacaktır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.