Bugun...
Bizi izleyin:Mobil abone sayısı 76 milyona dayandı

Tarih: 17-06-2017 04:00:00 + -


Cep telefonu abone sayısı hızla artarken konuşma süresi de gittikçe yükseliyor. BTK Başkanı Sayan, ''Toplam mobil trafik miktarı yılın ilk çeyreğinde yüzde 5,6 artışla 59,92 milyar dakika oldu'' dedi.


Mobil abone sayısı 76 milyona dayandı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, yılın ilk çeyreğinde mobil abone sayısının 75,7 milyona ulaştığını, toplam fiber uzunluğunun ise yüzde 9,2 artışla 297 bin 620 kilometreye çıktığını bildirdi.

Sayan, BTK tarafından hazırlanan 2017 yılının ilk çeyreğine ilişkin 'Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu'nu değerlendirdi. Türkiye'de 1 Nisan 2016'da başlayan 4,5G hizmetinin ilk yılında mobil geniş bant hizmetlerde abone sayısı ve kullanım artışının sürdüğüne işaret eden Sayan, 56,4 milyon vatandaşın 4,5G aboneliğine geçiş yaptığını ifade etti. Cihazı ve SIM kartı 4,5G uyumlu, aktif olarak 4,5G hizmetini kullanabilen abonelerin sayısının 2016 sonuna göre 2,8 milyonluk artışla 22 milyona ulaştığına dikkati çeken Sayan, geniş bant internet abone sayısının önceki döneme göre 2,1 milyon yükselişle 64,3 milyon olduğunu kaydetti.

VERİ İNDİRME HIZINDA BURSA LİDER

Sayan, bu dönemde, fiber abone sayısının ilk kez 2 milyonu aştığı, toplam internet abone sayısının ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 24,3 arttığı bilgisini verdi. Söz konusu dönemde hizmet kalitesi bildirimleri kapsamında 5 ilde mobil internet erişim hızları ölçümü yapıldığının altını çizen Sayan, bu ölçümler sonucunda mobil veri indirme hızına bakıldığında ilk üç ilin Bursa, Samsun ve Erzurum olduğunu bildirdi.

59 MİLYAR DAKİKA KONUŞTUK

Sayan, toplam mobil trafik miktarının yılın ilk çeyreğinde 59,92 milyar dakika olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: ''Sabit trafik için bu rakam yaklaşık 2,1 milyar dakika olarak gerçekleşti. Mobil trafik miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,6 arttı. Trafiğin büyük kısmını, yüzde 92,5 gibi bir oranla mobilden mobile giden trafik oluşturdu. Şehir içi trafikte sabit telefon hizmeti işletmecilerinin payı yüzde 15,2 iken Türk Telekom'un payı yüzde 84,8 oldu. Yurt dışına doğru çağrı trafiğinde ise Türk Telekom'un payı yüzde 47,2 olarak kaydedildi. Bu trafikte, sabit ve mobil hatlardan en fazla trafik gönderilen ve alınan ülke yine Almanya olurken, en çok aranan ilk üç kısa numara ise 182, 112, 186 oldu.''

FİBER UZUNLUK 297 BİN KİLOMETRE

Sayan, mobil abone sayısının 75,7 milyona ulaştığına işaret ederek, geçen yılın aynı dönemine göre fiber uzunluğunun yaklaşık yüzde 9,2 artışla 297 bin 620 kilometreye çıktığını bildirdi. Söz konusu dönem itibarıyla “Nic.tr” kayıtlarında 386 bin 254 '.tr' uzantılı alan adı bulunduğunu kaydeden Sayan, ''Bu alan adlarının yüzde 79,9'u 'com.tr”, yüzde 5,3'ü 'gen.tr', yüzde 3,5'i 'gov.tr', yüzde 2,6'sı ise 'web.tr' uzantısına sahip. Bu alan adlarını kullanan internet sitelerinin yüzde 80,4'ü Türkiye'de, yüzde 8,9'u ABD'de, yüzde 4,5'i Almanya'da, yüzde 2'si Fransa'da, yüzde 1,5'i Hollanda'da yüzde 1,1'i İngiltere'de ve yüzde 1,7'si diğer ülkelerde barındırılmaktadır'' ifadesini kullandı.


DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
  Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
 • Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
  Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
 • 18`inde kraliçe oldu
  18`inde kraliçe oldu
 • Bursalı şehide son görev
  Bursalı şehide son görev
 • Bursa'da kurtuluş coşkusu
  Bursa'da kurtuluş coşkusu
 • Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
  Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ölümüne neden olan kazayı saniye saniye kaydetti
  Ölümüne neden olan kazayı saniye saniye kaydetti
 • İndirim izdihama yol açtı!
  İndirim izdihama yol açtı!
 • Aslanla alay etmek, Nagihan'a pahalıya patladı
  Aslanla alay etmek, Nagihan'a pahalıya patladı
 • Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe'den açıklama!
  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe'den açıklama!
 • Ve Beyaz Show başlıyor! İşte yayın tarihi...
  Ve Beyaz Show başlıyor! İşte yayın tarihi...
 • Bircan İpek stüdyoyu bastı! Kocam beni aldattı!
  Bircan İpek stüdyoyu bastı! Kocam beni aldattı!
VİDEO GALERİ
YUKARI