1. YAZARLAR

  2. İhsan Aydın

  3. Aktaş değişimin düğmesine bastı
İhsan Aydın

İhsan Aydın

Yazarın Tüm Yazıları >

Aktaş değişimin düğmesine bastı

A+A-

AK Parti’nin kendi belediye başkanlarının istifasını istemesiyle birlikte başlayan yerel yönetimlerdeki değişim süreci hız kesmiyor.

İnegöl Belediye Başkanlığı’nın ardından Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirilen Alinur Aktaş işe hızlı başladı.

Genel sekreterlik, genel sekreter yardımcıları, daire başkanları, şube müdürleri, BUSKİ Genel Müdürlüğü ve bağlı iştiraklerden brifing almayı sürdüren Aktaş, belediye bürokrasisindeki değişikliklerin de startını verdi.

Brifing almaya Ankara’daki Şehircilik şurası nedeniyle dün ara veren Başkan Aktaş’ın Büyükşehir’deki değişimi seçimin ardından geçecek 10 gün içinde tamamlayacağı dillendiriliyor. 

Bu minvalde dün belediye kulislerine Genel Sekreter Yardımcısı Neşet Çakmaklı’nın görevinden ayrıldığı ve esas kadrosunun bulunduğu İç Denetçilik birimine geçtiği haberleri yayıldı.

Belediyede şirketlerden de bir istifa haberi geldi dün.

Büyükşehir Belediyesi’nin BURULAŞ ve BİNTED’den sonra en aktif iştiraklerinden biri olan BURFAŞ’ın Genel Müdürü Muhammed Gümüşsoy’da dün görevinden istifa etti.

Gümüşsoy’u arayıp gelişmeyi sorduk.

Gümüşsoy istifasını BURFAŞ Yönetim Kurulu’na sunduğunu söyledi.

Yeni Başkan Aktaş’ın BURFAŞ’ın küçültülmesi, kimi ünitelerinin kapatılması yönünde görüşe sahip olduğu konuşuluyordu.

Şirketlerdeki değişimin de tıpkı bürokraside olduğu gibi brifinglerin hemen ardından hızlanacağı anlaşılıyor.

Gümüşsoy’un istifasının ardından BURFAŞ’ın başına ise Kültür AŞ Genel Müdürü Furkan Banaz getirilidi.

Kamuoyunda çok tartışılan iştiraklerin ve birimlerin başındaki isimlerin öncelikli olarak koltuktan ayrılmalarının sağlanacağı dillendiriliyor.

Dün Belediye çevrelerinde konuşulan başka bir kulis bilgisi de şirketlerden birinin faaliyetine son verileceği   yönündeydi.

Kapatma olur mu bilmiyoruz bunu zaman gösterecek. Alinur Aktaş’ın Büyükşehir’de taşları yerinden oynatmaya başladığı anlaşılıyor.

Brifingler ve seçim öncesi Başkan Aktaş’ın ajandasında Büyükşehir’in bütün birimleri hakkında farklı bilgiler topladığı, bu konuda önceden kendisine bir dosya hazırlandığı anlaşılıyor.

Bürokraside de bu anlamda bir tedirginlik söz konusu.

Aktaş’ın tedirginliği ortadan kaldırmak için hızlı biçimde yeni isimlerle işe koyulacağı görülüyor.

Ancak değiştirilen isimlerin yerine nereden ve kimlerin getirileceği merak konusu.

Büyükşehir’de Özel Kalem eski Müdürü Ömer Yılmaz’ın da dün rapor alarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne naklen geçmek istediği haberleri de yayıldı.

Keza, eski başkanın en yakınındaki isimlerden olan AR-GE Müdürü Feridun Tarım’ın da Büyükşehir’den ayrılmak istediği dillendiriliyor.

Aktaş’ın brifinglerde yanına İnegöl’den getirdiği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ahmet Bayhan ile bir Özel Kalem çalışanını alması paylaşılan fotoğraflara yansıdı.

İnegöl’den birlikte getirdiği bu iki ismin de Başkan Aktaş’ın Büyükşehir’deki muhtemel yeni çalışma arkadaşları olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Büyükşehir’de eski başkanın koruması, şoförü, odacısının da kadrolarının bulunduğu eski birimlere ve belediyelere kaydırıldığı, odacısının ise emekliye ayrıldığını öğrendik.

Hasılı, Büyükşehir’deki değişim önce Başkan Aktaş’ın en yakınında çalıştıracağı isimlerle başlamış.

Devamının da vakit geçirilmeden kısa süre içinde getirileceğini söyleyebiliriz.

Aktaş’ın güvendiği ve kendi prensiplerini benimsemiş isimler çalışması son derece doğal.

Fakat doğru olanı, Büyükşehir’deki çalışanlar daha çok tedirgin edilmeden yeni ekibin kısa sürede koltuklarına oturtulması.

Uzarsa, bunun belediyedeki işleyiş ve iş barışına da olumsuz yansımaları olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.