1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Okullardaki paralı gösteriler ve velilerin rahatsızlığı
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Okullardaki paralı gösteriler ve velilerin rahatsızlığı

A+A-

Bu köşede dile getirmek istediğim sorun, sanırım pek çok velinin de canını sıkan türden.

Biliyorsunuz, okullarda belli zamanlarda, belli gösteriler oluyor. Karagöz- Hacivat, belli konuda kısa bir film gösterimi ya da tiyatro vb. Pek çok konuda olabiliyor bunlar.

Çocukların bu gösterilere katılmalarının tek şartı, para. Yani paraları yoksa izleyemiyorlar.

Geçen günlerde çocuğumun gittiği okulda da yönetim böyle bir organizasyon yapmış. Bahsettiğim okul Kestel’deki Esentepe İlkokulu. Çocuk bir gün önce bize söyledi yarın gösteri var diye, ancak biz önemsemedik.

Zira bazen 3-5 lira dahi olsa, paranız olmayabiliyor, dahası siz -çoğunun gereksiz olduğunu defalarca gördüğüm- bu gösterilere göndermek istemeyebiliyorsunuz. Ancak sorun bununla bitmiyor. Gönderseniz bir türlü, göndermeseniz bir türlü.

Oğlum ve onun gibi para vermeyen ya da veremeyen bir grup, diğerleri gösteriye giderken, onlar sınıfta kalıyor. Tabii çocuk bu duruma içerlemiş ki, akşam geldi durumu bana anlattı, psikolojik olarak olumsuz etkilenmiş, rahatsız olmuş, biz de rahatsız olduk.

Şimdi bu ülkenin vergisini kuruşu kuruşuna ödeyen, sorumluluklarını yerine getiren, dürüst bir vatandaş olarak, bir veli olarak okul yönetimi, ilçe ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile bakan ve diğer yöneticilere varıncaya kadar şunların yanıtını istiyorum:

Kim, neden böyle paralı gösterilere izin veriyor? Buradaki amaç nedir?

Eğitime neden yeterli bütçe ayrılmıyor ve okul yönetimleri ile veliler neden sürekli karşı karşıya kalıyor, okul aile birlikleri de sadece velilerden para toplamak için işletiliyor?

Anayasa’da yazan ‘ilköğretimde eğitim ücretsizdir’ kuralı neden çiğneniyor?

Bir veli

 

Can güvenliğimiz yok acil korkuluk yapılmalı!
 

​Burası Ankara yolu üzerinde Ankara yönüne giderken Gürsu tren istasyonu ile hemen gerisindeki akaryakıt istasyonu arasında kalan yaya kaldırımı.

Burada kaldırım ile yol arasında korkuluk olmaması büyük tehlike yaratıyor. Zira kaldırımın diğer kenarında beton duvar ve üzerinde demir korkuluk var, ancak yol ile kaldırım arasında yok.

Asıl burada sağlam bir bariyer olması gerekiyor, çünkü aracın biri kaldırıma çıksa, yayanın kaçabileceği yer yok. Ölüme davetiye yani.

Bunu yöneticiler nasıl düşünemiyor, insan hayatı nasıl bu kadar ucuz olabiliyor, insan hayret ediyor doğrusu.

Yetkililerimizin buradaki düzenlemeyi acilen yapmasını ve yayaların can güvenliğini almalarını bekliyoruz.

Buradan geçerken sürekli kendini kollamak zorunda kalan, psikolojik olarak strese giren ve sürekli ölüm korkusu yaşayan insanlar böylece biraz rahat nefes alırlar.

Bir diğer konu, başka yerleri bilmiyorum ama, bu yolda özellikle akşam ve gece saatlerinde inanılmaz hız yapan araçlar var. Bunlar denetlenerek bir şekilde tespit edilmeli ve gerekli cezalar verilmeli, bu trafik canavarlarına dur denilmeli. Aksi takdirde insanlar trafikte pisi pisine ölmeye devam edecek.

Bir vatandaş

 

Esenyurt Sokak sakinleri dertli
 

Yıldırım ilçesi Esenevler Mahallesi Esenyurt Sokak’ta ikamet ediyorum. Metro inşaatı sırasında Esenyurt Sokak geçiş yolu olarak kullanıldı.

Ancak bazı sürücüler hâlâ burayı kullanmakta ve çocuklar sokakta karşıdan karşıya geçerken bile 3-5 dakika beklemekte.  Buraya acil bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Yetkililerden bugüne kadar herhangi bir yanıt alamadık. Saygılar.

Ö. ATAŞ

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.