1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Olanlara farklı bakış, çarpıcı yorum: Dünyanın çivisi çıktı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Olanlara farklı bakış, çarpıcı yorum: Dünyanın çivisi çıktı!

A+A-

Pazar günü akşam saatleriydi… Televizyonlarda İstanbul’daki katliamla ilgili gelişmeler aktarılıyor, yorumlar yapılırken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’le konuştuk.

Amacımız, olayları nasıl gördüğünü öğrenmekti.

Yurdun her köşesini sürekli dolaşan, insana dokunan siyaset izleyen, son 2 dönemdir Şanlıurfa Milletvekili seçildiği için bölgeden dolayı terörü tanıyan özelliklere sahip olan Bakan Çelik; gözleme dayalı tespitleriyle önümüze çok farklı pencereler açtı.

Ardından…

Konuştuklarımızı sosyal medyada da paylaştı.

Öncelikle…

Terörü “Tüm insanlığın ortak düşmanı olduğunu İstanbul’daki saldırıyla da gösterdi” sözleriyle tanımlayıp dünya düzenini irdeleyen çarpıcı tespitler yaptı:

“Yıllarca güçleri yeteni sömürerek semirenler, güçlünün haklı olduğu bir dünya oluşturdular. Böyle bir dünyada bilimde, teknolojide, ekonomide zirveye erişildi ama insanlıkta, adalette, dayanışmada dibe vuruldu.”

Devam etti:

“Eşitsizlikler, küresel felaketler, savaşlar, yokluklar nedeniyle milyonlarca insan hayatını kaybetti, tabiat tehditlerle karşı karşıya kaldı.”

Şu cümlesi çok önemli:

“Öyle bir noktaya gelindi ki dünyada 62 zenginin kazancı, 3,5 milyar insanın kazancına denk. İnsanların yüzde 20'sinin tükettiği gıda, dünyadaki toplam gıdanın yüzde 76'sına karşılık gelmeye başladı.”

Tablo şu:

“Savaş, çatışma, terör, zulüm, şiddet nedeniyle dünya genelinde evini terk edenler 65 milyona ulaştı. Sefalet ve sefahat yan yana. 2 milyar insan aç ve yoksul, 1,5 milyar insan çok tükettiği için fazla kilolu veya obez.”

Sıkıntıyı da gösterdi:

“Bu sorunların üstesinden gelmek için onlarca uluslararası kuruluş var, fakat tek yaptıkları ölüm istatistikleri tutup rapor açıklamak. Onun için dünyanın belli bölgelerine hep gündüz, belli bölgelerine ise hep karanlık layık görülüyor.”

Gördüğü şu:

“Ortada çivisi çıkan bir dünya var. Bu dünyada küresel hesapların terör örgütleri eliyle görülmek istenmesi tüm insanlığı tehdit ediyor.”

Şunu da ekledi:

“Türkiye öteden beri bunların farkında ve tersine çevirmek için hem sahada mücadele veriyor hem de gür sesiyle dünyaya haykırıyor.”

Şunu da kararlılıkla söyledi:

“Bu zorlu mücadelede bedeller de ödüyoruz. Milletimizin asil duruşu, güvenlik görevlilerimizin mücadeleleriyle elbet üstesinden geleceğiz.”


 

Terörle mücadele yolu: Akılcı siyasetle kenetlenme

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik gözleme dayalı tespitlerle yaptığı çarpıcı yorumlarda terörle mücadelenin yolunu da gösterdi.

Dediği şu:

“Teröre karşı varoluş mücadelesinde muhalefetiyle, iktidarıyla yekvücut olup, istiklalimize ve istikbalimize kastedenlere asla fırsat vermeyeceğiz.”

Çağrısı şu:

“Terör ve arkasındaki şer odaklarına vereceğimiz en iyi cevap milletçe kenetlenmek, kardeşçe dayanışmak olacaktır. Çünkü başka Türkiye yok.”

Mesajı da şu:

“Teröre inat; hamasetten ve ötekileştirmeden uzak bir şekilde, akılcı siyasetle ve herkesi kucaklayarak yolumuza devam edeceğiz.”


 

Osmanlı’da Bursa’dan başlayan çarşı geleneği yine model

 

Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa, aynı zamanda ilk kentleşme modelini de oluşturuyor. Bu modelde, camiler ve onları yaşatmak için yanlarına yapılan çarşılar var.

O bakımdan…

Çarşı geleneği Osmanlı’nın daha kuruluşu aşamasında Bursa’dan başladı, Balkanlar’a kadar devam etti. Gümülcine’de, Üsküp’te, Saraybosna’da Bursa’nın birebir aynısı çarşılar var. Hepsinde de Bursa örnek alındı.

Bugünse…

Çarşı geleneğinin ikinci aşaması dernekleşme modeli yine Bursa’dan başladı. Çarşı han, pazaryeri, cadde, bedestenden oluşan 42 dernek ve yönetimin bir araya gelip kurdukları Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği başka kentlere için de model oluşturdu.

Sonra da…

Tarihi çarşı kentleri bir araya gelip federasyon kurdular.

İşte…

Bu iki oluşumun, yani hem BTÇH’nin, hem de Federasyon’un başkanlığını üstlenen Muhsin Özyıldırım yönetiminden Erkan Öncel, Yusuf Pideci, Mesut Ceylan ve Serap Mutlu Kurt’la ziyaretimize geldi.

Öğrendik ki…

Tarihi Çarşılar ve Hanlar Federasyonu kuran esnafa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de tam destek verip tarihi belediye binası içinde federasyon merkez tahsis etmiş.

Onlar da…

“Esnaf dostu” dedikleri Altepe’yi Federasyon Onursal Başkanı ilan etmişler.

Şimdi de…

Tüm Türkiye’deki tarihi çarşıların turizme yönelik olarak özel bölge statüsü alması için girişimler yapıyorlar.


 

AK Parti Yıldırım için yola çıktı

 

Gerçi… AK Parti henüz kongre kararını almadı ve takvimi başlatmadı, ama ilk aday Yıldırım için çıktı.

Nizamı Alem Ocakları’ndan yetişen, 2001’de kuruluşundan beri AK Parti’de olan Ali Sönmez ziyaretimize geldiğinde Yıldırım’da aday olduğunu söyledi.

“Henüz erken değil mi” dediğimizdeyse, olası gelişmelere karşı şimdiden yola çıktığını söyledi. Partinin söz sahibi kimi isimleriyle görüştüğünü de ekledi.


 

ANAP’ta yeni başlangıç dönemi

 

​Ecevit Yıldırım’ı anlatırken şunu söylemek gerekiyor: Yıllarca yönetimlerinde yer aldığı ANAP’ı terk etmedi ve İl Başkanı olarak sorumluluk üstlendi.

Şimdiyse “yeniden başlangıç” için üstüne düşeni yapmaya çalışıyor. Yıldırım, Kestel, Gürsu, Nilüfer, Osmangazi, Mustafakemalpaşa, Karacabey, İnegöl ilçe teşkilatlarını kurdu.

Şu günlerde de ANAP Genel Başkanı İbrahim Çelebi için Bursa programı hazırlıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.