Bugun...
Bizi izleyin:Ölüm puseti olmasın

Tarih: 12-09-2017 16:20:00 + -


Kars’ta 4 aylık bebeğin aracın arka camından fırlayıp ölmesi, oto koltuklarının doğru kullanılması gerektiğini bir kez daha gündeme getirdi. Uzmanlar, “Bu koltuklar aksesuvar değil can güvenliği için gerekliliktir” dedi


Ölüm puseti olmasın

Kars'ta Cumhuriyet Caddesi Kavşağı'nda önceki gün iki otomobilin çarpıştığı kazada, Mehmet Çelebi'nin kullandığı araçtaki 4 aylık Arasta Çelebi, arka camdan fırlayarak yola savruldu. Talihsiz bebek olay yerinde can verdi. Kaza, akıllara araçlardaki çocuk koltuklarının nasıl bağlanması gerektiğini ve bunun standartlarının neler olması gerektiğini getirdi.


Bebek ya da çocuk koltukları, Türkiye'de 7 yıldır zorunlu ama bu zorunluluk tıpkı emniyet kemeri gibi geri planda kalıyor. Oysa emniyet kemerinin yetişkinlere sağladığı güvenlik gibi çocuk koltukları da bebeklerin ve çocukların araç içerisindeki güvenliklerinden ve konforlarından sorumlu. Çünkü savunmasız ve oldukça hareketli olan bebeklerle çocukların kemik oluşumları, vücut ve beyin yapıları gelişmekte olduğu dış darbelere karşı korunmasız oluyor. Trafik güvenliği uzmanları 0-18 kilograma kadar olan bebeklerin, bebek koltuğuna doğru bir şekilde bağlanmalarını ve mutlaka sabit olması gerektiğini vurguladı. otohaber Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Halit Bolkan, "Kaza yapmana bile gerek yok, sert bir fren de yeterlidir. Anne kucağında yolculuk yapan bebek, araçta en büyük tehlikede olan kişidir. Bebek ve çocuk koltukları aksesuar değil can güvenliği için gerekliliktir" dedi.


SIKILIR DEME, BAĞLA


Karayolları Trafik Güvenliği Uzmanı Halil Saraç ise, bebekler ve çocukların koruma pusetlerindeki kemerlerinden sıkılıp ağladıklarını ve ebeveynlerin de bu nedenle kemerleri doğru kullanmadıklarını vurguladı. Saraç, "Çocuk sıkılır diye pusetteki kemerleri bağlamamak çok yanlış. Çocuğunuzun mümkün olduğunca araç çocuk koltuğunda seyahat etmesini sağlayın. Üç noktalı emniyet kemerinin omuzdan gelen kısmı, omuz üzerinden ve göğüs kafesinden çapraz geçmeli. Yüz ve boyun bölgelerine dokunmayacak şekilde ayarlanmalıdır. İki noktalı kemerler veya üç noktalı kemerlerin iki noktalı şeridi, kalçaların üst kısmında, ne çok sıkı ne de çok gevşek olmalı" dedi.


HAYAT KURTARAN ALTIN ÖNLEMLER


- Çocuklar için en güvenli yer arka koltuktur. Çocuk koltuğu, çarpma noktasından en uzak yer olan arka koltuğun orta kısmına takılmalı. (Bu, önden çarpmalarda yüzde 29 daha güvenli)


- Çocuk koltukları, kaymaması için araca emniyet kemeriyle iyice sabitlenmeli.


- Üretici talimatları ve kılavuzları mutlaka okunmalıdır.


- Yeni doğmuş bebeğin bulunduğu koltuktaki kemerler en alttaki tokaya takılmalı ve tokalar da omuzda veya omuz altı hizasında bulunmalıdır.


- Çocuğun yaş ve kilosuna göre kemer ayarları artırılmalıdır. Kemerler omuzlar üzerinden ve ayakların arasından geçmelidir.


- 0-4 yaş koltukları yan hava yastığı bulunan araçların ön koltuklarında kullanılmamalıdır. Hava yastığı ağır yaralanmaya, hatta ölümüne bile neden olabilir.


- Çocuk mutlaka ön koltukta oturtulacaksa aracın koltuğu mümkün olduğu kadar geriye çekilmelidir. (Özellikle yan hava yastığı olan araçlarda)
Kaynak: SABAHDİĞER Yaşam Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
  Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
 • Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
  Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
 • 18`inde kraliçe oldu
  18`inde kraliçe oldu
 • Bursalı şehide son görev
  Bursalı şehide son görev
 • Bursa'da kurtuluş coşkusu
  Bursa'da kurtuluş coşkusu
 • Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
  Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Erdoğan'dan şehit Eren Bülbül'ün ailesine ziyaret
  Erdoğan'dan şehit Eren Bülbül'ün ailesine ziyaret
 • Erdoğan: '2019'da bir reform gerçekleştireceğiz'
  Erdoğan: '2019'da bir reform gerçekleştireceğiz'
 • Şoför, yolcuyu otobüsten zorla indirdi
  Şoför, yolcuyu otobüsten zorla indirdi
 • Bursa'da öğrencilerin bulunduğu minibüs kaza yaptı
  Bursa'da öğrencilerin bulunduğu minibüs kaza yaptı
 • Traktör 100 metrelik uçuruma yuvarlandı: 2 ölü
  Traktör 100 metrelik uçuruma yuvarlandı: 2 ölü
 • Bursa'da yatarak motosiklet kullanan genç yürekleri ağızlara getirdi
  Bursa'da yatarak motosiklet kullanan genç yürekleri ağızlara getirdi
VİDEO GALERİ
YUKARI