1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Ortadoğu klasiği canlı bomba bizim yaşamımıza nasıl girdi?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Ortadoğu klasiği canlı bomba bizim yaşamımıza nasıl girdi?

A+A-

Türkiye’ye terör hiç yabancı değil. Silahlı ve bombalı terörü biliyorduk. Fakat canlı bomba terörünü, Ortadoğu savaşları başlangıcında mezhep savaşlarının parçası olarak canlı bombaları öğrendik.

Şii ve Sünni camileri ya da mezarlıklarında karşılıklı patlatılan canlı bombalar artık küreselleşen terör örgütleri eylemi olarak bizim de yaşamımıza girdi.

Üstelik…

Ortadoğu’da birbirleriyle çatıştıkları gözlemlenen IŞİD/DAEŞ ile bölücü terör örgütü PKK canlı bombaları Türkiye’de adeta dönüşümlü patlatıyorlar.

PKK polis ve askeri öncelikle hedef almasına karşın iki terör örgütü de daha kalabalık hedeflere yöneliyorlar.

Biz de…

Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülkadir Çüçen hocamızı cuma akşamı Olay TV’de konuk ettiğimizde gündemdeki son terör eylemi olarak İstanbul Beşiktaş saldırısını konuştuk.

Ne var ki…

Dün sabah da Kayseri’de mavi bereli komandolarımıza yönelik bombalı araç saldırısıyla bir kez daha sarsıldık.

Abdülkadir Hoca da canlı bomba terörünü değerlendirirken şuna dikkat çekti:

“Bakın, 2-3 yıl öncesine kadar Türkiye’de canlı bomba diye bir eylem tarzı yoktu. Canlı bombayla toplu katliamlar Ortadoğu’da vardı. Fakat göçlerle birlikte biz de tanımaya başladık.”

Şunu sorguladı:

“Sık sık bir yerlerde canlı bombayla terör saldırısı oluyor. Niçin oluyor diye bunu düşünmek gerek. Silahlar ve bombalar da bu yolla geliyor.”

Bir düşünce adamı olarak Prof. Dr. Abdülkadir Çüçen’e, canlı bombaların ruh halini ve nasıl ikna edilebildiklerini sorduk.

Şunu söyledi:

“Öncelikle, canlı bomba olabilecek insanın psikolojisi çok önemli. Normal bir psikolojiye sahip insanlar canlı bomba olamazlar. O halde bu insanların normal olmadıklarını söylemek gerekiyor.”

Üzerinde durduğu şu:

“Genele baktığımızda; inanç, ideoloji ya da intikam amaçlı canlı bomba eylemi yapıldığını görüyoruz. Bunu çok iyi analiz etmek gerekiyor.”

İzlenimi de şu:

“Seçilmiş insanlara bakıldığında, çoğunlukla ölümcül hastalığa yakalanmış oldukları ve psikolojilerinin çok bozuk olduğu görülüyor.”

Şu yolu gösterdi:

“Terörü kurutmak, kaynağını öğrenmek için sosyal bilimcilerin, siyaset bilimcilerin, psikologların, ekonomistlerin birlikte araştırma yapmaları gerekir.”

Yani…

Sorunun yalnızca polisiye önlemle çözülemeyeceğini düşünen Prof. Dr. Çüçen, analizlerin ardından da “siyasetçinin vereceği kararlarla” terörün kaynağının kurutulabileceğini ekledi.

 

Küresel teröre karşı uluslararası ilişkiler

 

Prof. Dr. Abdülkadir Çüçen bir düşünce adamı olarak felsefeci gözüyle terörü yorumlarken önemli bir noktaya işaret etti:

“Uluslararası ilişkiler çıkara dayanır. Başka devletlerin güçlü olmasını istemeyen kimi devletler terör hareketlerini desteklerler.”

Bunun nasıl yapıldığını da söyledi:

“Ekonomik olarak desteklerler, silah vererek desteklerle, bilgi vererek desteklerler.”

Görüşü şu:

“Buna karşı yapılması gereken, küresel desteklerin veriliş biçimlerini görüp çok iyi anlayarak en doğru karşı önlemleri almaktır.”

 

Tampon bölgenin önemi görüldü

 

Önce Irak, sonra Suriye’de çatışmalar başladığında Türkiye ısrarla tampon bölge önerdi, ama kabul görmedi.

Prof. Dr. Abdülküdir Çüçen de buna dikkat çekti:

“Hükümetimiz tampon bölge oluşturulmasını çok dillendirdi, eğer başarılı olabilseydi ve göçler sınırda tutulabilseydi içeride bu boyutta güvenlik sorunu yaşanmazdı.”

Şunu da vurguladı:

“Fırat Kalkanı harekâtı ile bir miktar bu düşünce gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Fakat bu olaylar biraz da o harekâtı önlemeye yönelik gelişiyor.”

Harekâtın başarılı olması halinde terörün direkt gelemeyeceğini de ekledi.

 

Küresel güçlerin Ortadoğu hedefi: Küçük devletler

 

Genelde… Felsefecilerin somut konulara uzak durdukları eleştirileri yapılır. Fakat Prof. Dr. Abdülkadir Çüçen bu eleştirinin dışında kalan felsefecilerden.

Nitekim…

Kendisinin de vurguladığı gibi, gerek 2 yılda bir düzenlenen Uluslararası Felsefe Kongresi konularının reel sorunlardan seçilmesi, gerek yaşananlara düşünce adamı değerlendirmeleriyle bunu gösteriyor.

Akademik kariyeriyle Türkiye’nin görüşü önemsenen yetkin felsefecileri arasında yer alan Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülkadir Çüçen yanı başımızda yaşanan Ortadoğu kargaşasını yorumlarken önce şunu anımsattı:

“Batı’nın gelişmiş devletleri 20. yüzyılın başında, özellikle Dünya Savaşları başında Ortadoğu’da yeni devletler oluşturdular.”

Şu nokta çok önemli:

“90’lı yıllara geldiğimizde Batı’da; sınırlarını çizip oluşturduğu Irak, Suriye, Ürdün gibi devletlerin kontrolden çıktıkları ve artık yönetilemediği düşüncesi ortaya çıktı.”

Şunu ekledi:

“Yönetemedikleri için de parçalayıp daha küçük devletler oluşturma projesine girdiler.”

Bu noktada…

En kritik soru olan “Bunu nasıl yapacaklar?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Bölge Müslüman toplumlar ve devletlerden oluşuyor. Bunları birbirine düşürmek için mezhep savaşlarını başlattılar. Böylece küçük devletlere bölüp yönetirken petrolü de alacaklar.”

Şu yorumu da dikkat çekici:

“Bunu 90’lı yıllarda kendi askeri güçleriyle Irak’ta denediler. Baktılar ki kendi askerleri ölüyor, o halde mezheplerine göre halkı değişik gruplara bölerek silahları onlara verdiler, taşeron kullandılar.”

İzlenen stratejiyi de “birbirleriyle savaştıralım, yıktıralım” olarak yorumladı.

 

Rusya faktörü Ortadoğu hesabını bozdu

 

Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülkadir Çüçen söyleşimizde, “Ortadoğu’da yeni küçük devletler oluşması süreci yaşandığını” söyledi.

Ardından da…

Bu süreci etkileyen önemli bir faktöre işaret etti:

“Açıklamalarda Irak’ın toprak bütünlüğünden söz ediliyor. Fakat Irak’ın 3 ayrı devlete bölüneceği de görülüyor. Aynı şeyi Suriye’de yapmak istediler. Fakat burada Rusya faktörü ortaya çıktı.”

Yorumu şu:

“Rusya’nın birdenbire ortaya çıkıp ‘Buradayım’ demesi ve Esad’ın arkasında durması küçük devletler oluşturma sürecini bozdu gibi.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.