1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Ramazanda ekmek israfı neden artıyor?
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazanda ekmek israfı neden artıyor?

A+A-

Ülkemizde büyük bir ekmek israfı var. Türkiye’de 250 gram standart ekmek üzerinden hesaplama yapıldığında günde 90,9 milyon ekmek üretilirken, bunun 86 milyonu tüketiliyor. Görüleceği gibi 4,9 milyon adet ekmek çöpe gitmekte, israf edilmekte.

“Ramazan ayında günde 55-60 milyon arası ekmek üretilmekte, bu üretilen ekmeklerin de 3-3,3 milyonu çöpe gitmekte. Üretim ve tüketim diğer günlere göre azalıyormuş gibi gözükse de oran olarak israfta artışın olduğu görülmekte.

Ramazan ayında özelikle pidenin, sıcak tüketilmek istenilmesinden dolayı iftara yakın bir saatte alınması tercih ediliyor ve kişi normalde ihtiyacından fazlasını alarak israfa yol açabiliyor.

Fazla alınan ekmek-pidenin muhafazasını doğru bir şekilde yapılmamasından dolayı da israfın önüne geçilemiyor

s1-002.jpgPeki ekmeği nasıl muhafaza edip, saklamalıyız?

Eğer aldığınız ekmeği o gün tüketmeyecekseniz, ambalajlı ekmek tercih etmelisiniz. Birkaç gün içinde tüketilecek ekmeğin buzdolabında saklanması ekmeğin küflenmesini önler.

Dondurucuda çok daha uzun süre kalabilen ekmek, kilitli buzdolabı poşetlerinde saklanmalıdır.

 Donmuş ekmeklerin lezzet kaybına uğramaması için 3 ay içinde tüketilmesi gerekir. Gün içerisinde tüketilecek ekmeğin taze kalabilmesi içinse kapaklı bir ekmek kutusunda, gıda dolabında poşet içinde, serin, karanlık ve kuru bir ortamda saklanması gerekir.  Sıcak ekmek, soğutulduktan sonra poşete konularak saklanmalıdır. Aksi halde nem nedeniyle küflenebilir. Sıcak havalarda küflenmeyi önlemek için ekmeğin buzdolabında saklanması tercih edilebilir.

Sonuç olarak dini bir vecibenin yapıldığı ramazan ayında ekmek ve yiyecek israfının bu kadar fazla olmasını biraz düşünmek, irdelemek gerekiyor sanırım.

İsrafın dinimizce de haram olduğunu belirten ayetlerden bir kısmı şöyledir:

“Bir de akrabaya, yoksula, yolcuya hakkını ver. Gereksiz yere de saçıp savurma. Zira böylesine saçıp savuranlar şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankördür/ İsra 26-27”

“Müsrifleri helak ettik. / Enbiya 9”

“Onlar sarf ettikleri zaman ne israf ederler, ne de cimrilik. İkisi arasında orta bir yol tutarlar. / Furkan 67”

 

Ekinli köylüleri köy meydanı istiyor
 

Karacabey Ekinli Köyü’nde yaşamaktayım. Köyümüzün en önemli yeri olan köy meydanı kaldırım taşları yetmedi denilerek yapılamadı.

Civardaki tüm köylerin köy meydanları tamam iken, her şeyleri tamamken bizim köyümüzün gözardı edilmesi bizleri üzmekte. Belediye Başkanımızdan ricamız, lütfen bizim köyümüzle de ilgilenin. Saygılar sunar, başarılar dilerim.

Mustafa Günay

s2-002.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.