1. YAZARLAR

  2. Feridun Eyüpoğlu

  3. Rus pazarı yakınlaşıyor
Feridun Eyüpoğlu

Feridun Eyüpoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Rus pazarı yakınlaşıyor

A+A-

Yedi tepeli şehirde hummalı bir çalışma var.

İstanbul ve Roma ile birlikte yedi tepeli şehri olarak da anılan Rusya’nın başkenti Moskova… 2018 dünya şampiyonası için adeta yeniden yapıladırılıyor.

Başkentin hemen her  bölgesinde yoğun inşaat ve restorasyon çalışması dikkat çekiyor.

Yoğun bir çalışma da Bursa’dan 70’i aşkın firmayla… Rusya’ya Moskova üzerinden çıkarma yapan iş dünyası temsilcilerinin etkinliklerinde göze çarpmakta!

Girişimciliğe ve kapitalizme alışma süreçleri yavaş seyreden Rusların iş yapma biçimleri de yavaş kalmata.

BTSO’nun Ur-Ge faaliyetleri kapsamında Türkiye rüzgarını Moskova’da hissetiren Bursalılar… Yoğun çalışma temposu ve hızlarıyla da Rusları ayak uydurmaya zorlayor.

Moskova’daki Dünya Ticaret Merkezi, yoğun tanıtımın da etkisiyle beklenmedik bir hareketliliğin adresi konumunda.

Tekstil ve konfeksiyonda özellikle bebe ve çocuk giyimiyle Rus pazarında ortaya çıkan bilinirlik… İkili iş görüşmeleriyle başlayan alışverişlerde giderek pekişiyor.

Rus ilgisinden memnun olan sektör temsilcileri imaj anlamında da alınan mesafeden hayli memnun.

BEKSİAD’ın halef ve selef başkanları Halil Atalay’la Rıdvan Güler gidişattan memnuniyetlerini dile getirirken… Sektör adına özellikle işbirliği,  Ar-Ge ve dış pazar genişlemesinde alınacak yol olduğuna vurgu  yaptı.

Başkanlarla yaptığımız sohbette kalifiye eleman, hatta düz eleman ihtiyacı yanında. Vişne bölgesinin gelişimi ve güçbirliği stratejisine duyulan ihtiyaca sıkça vurgu geldi!

Ekonomi Bakanlığı’nun Ur-Ge destekleri ve BTSO’nun özeverili çalışmasına ise bizzat şahit olurken… Ruslar dahil katılımcıların B2B ikili iş görüşmelerine dair övgüleri de hayli üst düzeyde.

Çünkü Rusların alışmadığı bir seviyede gerçekleşiyor organizasyon.

Bursa’yı Moskova vasıtasıyla Rusların ayağına getiren etkinlik, adım adım kazançlı bir işbirliğine de dönüşmeye başladı!

Ama net olan bir gerçeklik var ki; katılımcıların gözünde sektörün, Bursa’nın ve Türkiye’nin imajına yapılan katkı… Kazanılan paradan daha önde geliyor.

Neticede Rus iş dünyası temsilcilerinden gelen memnuniyet ifadeleri… Ve yakın gelecekte faaliyete geçecek olan Türk Ticaret Merkezi’nin (TTM) de etkisiyle… Bursa’nın Rusya’daki gücü fazlasıyla artacak gibi görünüyor!

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin dünya genelinde yaygınlaştırmaya çalıştığı TTM’lerin açık ara en büyüğü Moskova’da çünkü.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.