1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Şahin’den sonra İnegöl’den Büyükşehir’e ikinci başkan
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Şahin’den sonra İnegöl’den Büyükşehir’e ikinci başkan

A+A-

Tarih 27 Ağustos 2017… İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, belediye olarak düzenledikleri Uluslararası İnegöl Tarihi ve Kültürü Sempozyumu bildirileri kitabını getirdiğinde, İnegöl üzerine sohbet ettik.

O günlerde…

AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman yeni atanmıştı ve beklenen isimleri ekarte edip İnegöl’den İl Başkanlığı’na gelmişti. 

Bu atamanın da…

2019’daki Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı yolunda İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş için şans olup olmadığı tartışılıyordu.

Biz de…

Sohbet sırasında "İl Başkanı çıkaran İnegöl ikide iki yapar mı?" diye sorduk.

Sorduğumuzda gülümsemişti. Fakat, İnegöl’de 3 dönemdir gösterdiği belediye başkanlığı performansı ve siyaset şansı bugün Alinur Aktaş’ı arzu ettiği Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na taşıyor.

O bakımdan…

Aktaş’ın bugünkü Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında AK Parti Adayı seçilip 17 ay Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapacak olması önemli.

Anımsıyoruz da…

2001 yılında AK Parti kurulurken, İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Şevket Orhan istişarelerle İl Başkanı atanmıştı.

Ardından…

2004 yerel seçimlerine gidilirken, Refah ve Fazilet partilerinden 3 dönem İnegöl Belediye Başkanlığı yapan Hikmet Şahin gelip Büyükşehir Belediye Başkanı olarak 1 dönem de Bursa’ya hizmet etti ve iz bıraktı.

Şimdi…

Ayhan Salman göreve İnegöl’den gelen ikinci İl Başkanı olarak başladı. O süreç içinde adı sıkça geçen Alinur Aktaş da İnegöl’den ikinci Büyükşehir Belediye Başkanı olarak geliyor.

Dün…

Beştepe’de Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ve İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’la önce ayrı ayrı, sonra topluca görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görevi Aktaş’a verirken, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Erol Kaya’nın bugün Bursa’da adaylığı açıklaması kararlaştırılmıştı.

Ne var ki…

Görevlendirme duyulunca Aktaş’ın telefonları hiç susmadı. Anlaşılan o ki, Erdoğan’ın kararı İnegöl kadar Bursa’da da yankı buldu.

Bununla birlikte…

Pazartesi günü yapılan temayül sonuçları bilinmiyor, ama 7-8 milletvekilinin Büyükşehir için Mustafa Dündar’ı söylediği konuşulurken, Alinur Aktaş’ın seçilmesine “Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun gücü” yorumları yapıldı.
 

Atilla Ödünç: Gelecek başkan şanslı, 6 ayda çok açılış var 

 

2009’da AK Parti’den seçilip Gürsu Belediye Meclisi’ne girdiğinde ve oradan da Büyükşehir Belediye Meclisi’ne geldiğinde Türkiye’nin en genç İmar Komisyonu Üyesi olarak görev yaptı.

Sonrasında…

Recep Altepe’nin görevlendirmesiyle Büyükşehir Başkanvekili olarak görevler üstlendi. Atilla Ödünç bu dönem de seçilmiş Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili olarak görev yapıyor.

Nitekim…

Bu görevi gereği, Altepe’nin istifasından sonra vekalet görevini üstlendi.

Sohbet ederken…

Geçen süreçte hem siyasi, hem belediyecilik adına çok önemli deneyim kazandığını anlattı. Özellikle de Büyükşehir Belediye Başkanvekili olarak sorumluluk üstlendiği son 10 günü değerlendirirken şunu söyledi:

“Belediyenin işleyişini bilmem avantajımdı. O nedenle projeler mevcut hızıyla devam etti. Böyle bir görevi üstlenmek mutluluktu, onur duydum.”

Ardından…

Bugün seçilecek yeni başkan ve başlayacak yeni dönemi konuşurken şuna dikkat çekti:

“Gelecek arkadaşımız çok şanslı. Çünkü bir kısmı biten ve bir kısmı sona yaklaşan projeler nedeniyle önümüzdeki 6 ayda önemli açılışlar yapılacak.”
 

“Adaylık için adımın geçmesi onur”

 

Seçilmiş Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili olduğu için vekaleti üstlenen ve bugünkü tarihi oturumu yönetecek olan Atilla Ödünç de adaylar arasında anıldı, ama Ankara daveti gelmedi.

Kendisine destek verenlere teşekkür ederken şunları söyledi:

“Adaylıkta adı geçen arkadaşların dışında meclis üyeleriyle istişareler yaptım. Adaylığıma destek verenlere teşekkür ediyorum.”

Şunu da ekledi:

“Partime ve Bursa’ya hizmete devam edeceğim. Aday olarak adımın geçmesi benim için onur.”
 

İYİ Parti’de moraller yüksek: İnanılmaz başvuru geliyor 

 

Meral Akşener’in daha MHP içinde genel başkanlık mücadelesini başlattığı süreçten itibaren en yakınında yer alanlardan biri olan Hasan Toktaş’la konuşurken şunu fark ettik:

İYİ Parti’de moraller yüksek.

Tam bir teşkilat adamı olan, MHP’de İnegöl İlçe Başkanlığı ve İl Başkanlığı yapan, milletvekili adayı olarak seçime giren Toktaş, kurucular arasında yer aldığı İYİ Parti’de aynı zamanda Genel İdare Kurulu Üyesi seçildi.

Yani…

Karar mekanizması içinde yer alan deneyimli siyasetçi gözlemini şöyle aktardı:

“Kurucuların her birine her gün inanılmaz sayıda telefon geliyor. Partinin nerede olduğunu soruyorlar, görev almak istiyorlar, yönetimlere girmeyi arzu ediyorlar. Toplumda büyük bir heyecan ve istek var.”

Arayanların “toplumun her kesiminden” olduğunu söyleyen Toktaş’ın bakışı şu:

“İyi Parti’yle iyi olacağını düşünen inanılmaz sayıda vatandaşımız var. Biz de diyoruz ki Türkiye’yi İYİ’ler kurtaracak, kutuplaşmanın yerini kucaklaşma alacak. Bunu da İYİ Parti sağlayacak.”
 

5 ilçede İYİ Parti için yer tutuldu

 

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Hasan Toktaş, teşkilatlanma için “Bu hafta sonuna kadar Bursa İl Başkanı ve yönetimi belir olur, sonra ilçeler başlar” dedi.

Şunu da ekledi:

“İnegöl, Yenişehir, Mustafakemalpaşa, Kestel, Nilüfer ilçe binalarımızı tuttuk. İl Başkanlığı Fevzi Çakmak Caddesi civarında olacak, ama yer bulununcaya kadar Fatih Sultan Mehmet Bulvarı ile İzmir Yolu’nun kesiştiği yerdeki Nilüfer İlçemizden yürütülecek.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.