1. YAZARLAR

  2. Nail Keçili

  3. Sayın Başbakan turiste nasıl gel deriz?
Nail Keçili

Nail Keçili

Yazarın Tüm Yazıları >

Sayın Başbakan turiste nasıl gel deriz?

A+A-

Bilindiği üzere Türkiye özellikle terör olayları sebebiyle bu yıl bir turist gelmeme faciasıyla karşı karşıya kalabilir. Pazarlama, satış, reklamcılık gibi hizmet sektöründe piyasaya çıkmadan ne satacaksanız onun için bir swot analizi yapılır. Bir tarafa malın tercih edilmesi için müspet sebepler, diğer tarafa da tercih edilmemesi için menfi sebepler sıralanır. Ben bu çalışmaları tam 50 yıldır yapıyorum. Her yıl gelişen teknolojiyi de yakından takip ediyorum. Buna göre: insanların Türkiye’yi tercih etmemesi sebeplerini şöyle bir sıralayalım.

-Terör felaketleri, PKK’nın TUİ gibi dev acentelere mektup yazarak “eğer Türkiye’ye turist gönderirseniz onların hayatlarından siz mesulsünüz mesajları.

-Bu yıl turizm şirketlerinin taleplerinin azalmasıyla, uçaklarını küçültmeleri veya Türkiye yerine Tunus gibi başka bölgelere yönlendirmeleri.

-Acentelerin otellerden inanılmaz indirimler istemeleri sebebiyle bu indirimlerle otellerin yaşamasının mümkün olmayacağı gerçeği.

-Türkiye’yi son 10 yıldır zengin turistlerin tercih etmemeleri zengin turistlere hitap edebilecek servis anlayışı olmayan çalışanların ve patronların otel işletmeciliğine soyunmaları.

-Deniz turizminde mega yatlarıyla Türkiye’ye gelen turistlerin bürokrasiden pes etmeleri sebebiyle acilen kendilerini Yunan adalarına atmaları.

- Kaliteli ve paralı turist gelmemesi nedeniyle otellerin, gece kulüplerinin ve lokantaların gıda ve içki sahtekârlıklarının ayyuka çıkması.

Bu bilgileri moral bozmamak için daha fazla uzatmıyorum.

Türkiye’nin müspet tarafları:

-Genel turizm politikası itibarıyla otellerimizin turist lehine fiyat politikaları. Sabah akşam kahvaltı ve yemeklerin fiyata dahil olması. İster Karadeniz, ister İç Anadolu, ister Ege ve Akdeniz sahillerimiz olmak üzere tüm yörelerimizde turist ağırlayabilecek tesislerin varlığı.

-Türkiye’ye ulaşım kolaylığı, havaalanlarımızın çokluğu, yollarımızın dünya standartlarının üstünde oluşu, telekomünikasyon sistemimizin eksiksiz ve çağ ötesinde standartta oluşu.

-Türkiye topraklarının tarihsel ve önemli, eskilerin tabiriyle, asarıatikanın varlığı. Nereye giderseniz gidiniz bir tarihi eserle karşılaşmaktasınız.

- Meryem Ana başta olmak üzere ziyaret edilecek yer miktarı. Dünyanın belki de dünyanın en çok ünlünün yattığı kabristanların bulunduğu ülke Türkiye’dir.

-Dünyanın varoluşundan bu yana topraklarımız her dönem bir medeniyeti yaşatmıştır.

-Dinlerin doğduğu topraklar Türkiye’dir.

- Sahillerimizin ve denizlerimizin dünyada en temiz olduğu ülkelerin başında gelmekteyiz. Denizlerimizin tuzluluk derecesi, su soğukluğu insan vücudu için en kaliteli standarttadır.

- İster deniz ürünleri, ister et, sebze gibi Türk mutfağının özelliklerini taşıyan lezzetler dünyanın hiçbir yerinde bu kalitede değildir.

-Turist için alışveriş giyiminden gıdasına kadar fiyat ve kalite itibarıyla Türkiye tercih edilecek bir ülkedir.

- Mevlana, Konya mutlaka insanların giderek huzurunu hissetmeleri gereken bölgelerimizin başında gelir. Efes harabeleri İzmir ve çevresi tam bir Akdenizli kokusunu taşır. Ege sahillerimizdeki güzellikler de Akdenizli “Mediterranean” adıyla tartışılır.

-Buraya da çok güzel maddeleri ilave etmek mümkündür. Hatta Kapadokya yeni bir anlayışla uzaylıların ikâmet ettikleri yeraltı şehirlerine mi sahiptir?

Haftaya: Ne yapmak lazım?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.